Díky štědrosti lidí může Šatník nabídnout práci dlouhodobě nezaměstnaným. Své o tom ví i paní Kateřina, které se nedařilo najít zaměstnání kvůli zdravotním problémům.
„Jsem po operaci dolních končetin a kvůli zdravotním problémům jsem dlouhou dobu nemohla najít práci,“ objasňuje paní Kateřina. O volné pozici v Šatníku se před rokem a půl dozvěděla na úřadu práce. „Prošla jsem pohovorem a dostala možnost si práci vyzkoušet. Nakonec jsem nastoupila na zkrácený úvazek, který se díky zlepšení mého zdravotního stavu postupem času navýšil,“ uvádí paní Kateřina a dodává, že na nové práci nejvíce oceňuje možnost pomáhat druhým a rozmanitost pracovních úkolů. „Naučila jsem se mnoho nových věcí jako je výroba svícnů, věnců, dekorací nebo jak rychle a důkladně uklidit. Velmi si cením toho, že mě kolektiv přijal i přes moji minulost a dostala jsem důvěru,“ svěřuje paní Kateřina s tím, že díky práci se jí mimo jiné také daří splácet exekuci.
Brodská Charita otevřela Středisko charitní pomoci v roce 2015 díky výtěžku Tříkrálové sbírky a za dobu jeho fungování zde našlo uplatnění téměř dvacet lidí. „V Šatníku zaměstnáváme osoby dlouhodobě nezaměstnané nebo těžko uplatnitelné na trhu práce a pomáháme jim udržet a rozvinout jejich pracovní návyky a dovednosti,“ vysvětluje vedoucí Střediska charitní pomoci Lenka Hložková s tím, že získávání dovedností umožňuje zaměstnancům pestrá náplň práce. „Třídíme a čistíme oděvy, obuv, nádobí nebo hračky, které nám lidé darují. Vyrábíme tašky, kapsáře, svíce a další dekorace. Provádíme také drobné opravy oděvů a úklidy veřejných prostor u nasmlouvaných firem,“ vyjmenovává Lenka Hložková.
Lidé zde mohou nakoupit oblečení, obuv nebo doplňky za nízké ceny, nebo v určitých případech i zdarma. Letos, podobně jako loni, počítá charita na podporu provozu Šatníku s částkou tři sta tisíc korun. Kromě Tříkrálové sbírky poskytuje Šatníku finanční podporu také město Humpolec a Úřad práce.
Lubica Pleskačová, Charita Havlíčkův Brod