Zařízení tvoří dvě části: Pojízdné křeslo, na kterém lze klienta přivézt přímo z pokoje, a dále hlavní část připomínající mobilní sprchový kout s tryskami pro celé tělo i hlavu. Nabízí automatickou regulaci teploty, automatické mydlení, otočné sprchové trysky a bidet.

„Pro automatické koupací zařízení jsme se rozhodli proto, že se snažíme inovovat způsob poskytování péče našim klientům a zároveň chceme pro klienty zajistit i určitý druh komfortu právě při celkové koupeli. Mezi hlavní výhody této inovace patří efektivita. Zejména klienti s omezenou možností pohybu totiž potřebují pomoc alespoň dvou zaměstnanců. V případě tohoto křesla stačí na koupání jedna osoba," říká ředitel chotěbořského SeniorCentra Jan Špidlen a dodává, že díky tomu bude možné zvýšit frekvenci koupání klientů. Asistence při sprchování totiž představuje časově nejnáročnější prvek péče.

Policisté kontrolují a zastavují kamiony v Brodě i blízkém okolí denně.
Zátah na řidiče kamionů v Brodě je na denním pořádku. Padly stovky pokut

Tím však přínosy pouze začínají. „Zařízení samo ohřívá vodu na zvolenou teplotu, takže nedochází k teplotním šokům a neztrácíme čas a vodu při jejím nastavování, jako je tomu u klasické vodovodní baterie. Trysky poskytují nejen zdroj vody, ale také sprchového gelu, což představuje další úsporu času. A na konec procesu se křeslo automaticky dezinfikuje," doplňuje Jan Špidlen.

V neposlední řadě je mytí bezpečnější – díky poloze vsedě nehrozí pád na kluzké podlaze. Trysky navíc nahrazují sprchovou hlavici, kterou by museli držet v jedné ruce. I ta je ale součástí křesla pro případ potřeby.

Zahrada 2023 Havlíčkův Brod
Tipy na víkend na Havlíčkobrodsku. Brod ožije Zahradou, na náměstí bude košt

Prvním, kdo v ČR novinku vyzkoušel, byl klient SeniorCentra doktor Jiří Ceral. „Zařízení funguje dobře, cítil jsem se nejen čistý, ale také osvěžený. Proceduru bych nazval až téměř vodoléčbou. Po sprchování mi tedy bylo velice dobře," říká. Potvrzuje tak, že křeslo zlepšuje zážitek z koupání, ale také přispívá k celkové pohodě i důstojnosti.

„Byla jsem příjemně překvapená, že nepotřebuji ani mít s sebou mýdlo. Sprcha byla příjemná a mohla by trvat i déle. Těším se, že zařízení využijeme hlavně v létě, až bude horko," říká Stehnová Bohumila, další klientka domova.

Výstava Zahrada 2024 v Havlíčkově Brodě, prohlédněte si ji
Výstava Zahrada v Brodě otevřela brány. Začal svátek kutilů a zahrádkářů

V dnešní době, kdy se stárnutí populace stává stále větší výzvou, je klíčové hledat nové a účinné způsoby, jak podporovat ty, kteří čelí snížené samostatnosti, ale i ty, kteří o ně pečují. Automatické sprchovací zařízení je navrženo tak, aby se vešlo nad toaletu nebo do prázdného sprchového koutu. Je tedy kompatibilní i s toaletami. Díky 4 přizpůsobitelným programům a 13 tryskám, které se starají o aplikaci mýdla i oplachování, je sprchování snadné, rychlé a příjemné.

Testování křesla zapadá do strategie skupiny SeneCura v oblasti inovací. „V našich zařízeních podporujeme vývoj podobných novinek dlouhodobě. Pracovali jsme například na vývoji chytrých podložek, které umožňují efektivní sledování polohování a pobyt na lůžku, díky kterému snižují riziko proleženin či pádů a zranění při opuštění lůžka," říká provozní ředitelka skupiny SeneCura Věra Husáková.

SeneCura Chotěboř