Letos v dubnu uplynulo již šestatřicet let od jaderné havárie, ke které došlo v černobylské jaderné elektrárně. Jednalo se o jednu z nejhorších jaderných katastrof, jaké se na zemi dosud udály. Měla dalekosáhlé následky nejen pro Ukrajinu a Bělorusko, ale zároveň pro téměř celý svět. Jsou to také tři roky, kdy jsem na několik dní měl možnost si Černobyl a Pripjať prohlédnout na vlastní oči a vidět důsledky této katastrofy.

Srub bratří Nedvědů
Když mizí legendy. Vlachovka je srovnaná se zemí, srub bratří Nedvědů trouchniví

Vrátil jsem se plný dojmů, odvezl si odtamtud přes tisíc fotografií a kupu nezapomenutelných zážitků. Navštívili jsme většinu známých míst, jako je lunapark, radar Duga, pohřebiště techniky a podobně. Velmi na mě zapůsobila například ztichlá mateřská školka. Jako memento smutku, celé té nešťastné katastrofy, která se tam udála. Jedním z nejsilnějších míst v černobylské zakázané zóně, kde se neubráníte husí kůži a kde si nejvíce uvědomíte hrůzu celé tragédie, je bezesporu i místní nemocnice v Pripjati. Tam byly ošetřovány první oběti černobylské havárie, které přišly do styku s obrovskými dávkami radiace z vybuchlého reaktoru čtvrtého bloku jaderné elektrárny.

Stock Dobrohostov 2021
Festival Stock Dobrohostov tradičně nabídne rockové kapely i dechovky

Nebo hasičská zbrojnice ve městě Pripjať. Určitě není tak slavná jako třeba pripjaťský lunapark nebo přímo černobylský sarkofág. Ale pro mne osobně to bylo rozhodně jedno z nejpůsobivějších míst, které jsem v Černobylu navštívil. Je totiž místem, odkud 26.dubna 1986 v brzkých ranních hodinách vyráželi tamní hasiči jako jedni z prvních k vybuchlému reaktoru číslo čtyři černobylské jaderné elektrárny a stali se tak prvními nevinnými oběťmi této strašlivé tragédie. Byl mezi nimi i Vasilij Ignatěnko, jehož příběh nám vylíčil seriál televizní stanice HBO s prostým názvem Černobyl, jenž se stal světovým hitem.

Jaderná elektrárna vybuchla 26. dubna 1986. Její výstavba začala v roce 1970, fungovala od roku 1977.

Otisky času