Dříve bylo údolí divokou, obtížně přístupnou lokalitou, kudy nebylo možné projít bez nebezpečného šplhání po skalách a brodění se řekou. Ignát Herrmann popsal dobrodružnou cestu s přáteli, kterou podnikli v roce 1895: „Avšak pozor na cestu a zuby nehty se držeti každého stromku, každého kříčku! Jediný krok, a letíte s těch strmých skal skutečně ke všem čertům.“
Zásluhu na zpřístupnění údolí pro výletníky měl především místní odbor Klubu českých turistů, založený již roku 1901. Postupně byl terén upravován, vznikly lávky, schůdky, zábradlí. Dne 15. srpna 1930 byla otevřena Stezka Ignáta Herrmanna s červeným značením. Turisté tu měli i možnost občerstvení a koupání.
U tůně, kde řeka náhle mění směr a které se říká Točitý vír, stála oblíbená turistická útulna s přírodním koupalištěm, na konci třicátých let přestavěná na chatu s restaurací. Fungovala do padesátých let. V roce 1935 byla postavena Vrbkova chata, provozovaná chotěbořským hoteliérem Augustinem Vrbkou, s dvaceti pokoji, společnou noclehárnou, hřištěm na míčové hry, možností rybolovu a parkovištěm - předchůdkyně dnešní Chaty Doubravka.
Městské muzeum Chotěboř