„Bude se jednat o čtrnáctidenní stáže, na které vyjede vždy zhruba dvanáctka žáků, měsíční stáže se budou týkat především studentů oboru technické lyceum a mohou na ně vycestovat přibližně tři žáci ročně. Tříměsíční stáže jsou určené vždy pro dva žáky a využít je mohou absolventi nebo žáci třetího ročníku,“ přibližuje Markéta Hejnová, učitelka anglického jazyka, která koordinuje na škole výjezdy do zahraničí v rámci programu Erasmus.

Ten není určený jen studentům a učňům, ale také učitelům. „V rámci vzdělávání pedagogů se může uskutečnit stínování na zahraničních školách, učitelé mohou vycestovat na jazykové, ale také odborné kurzy a naopak může proběhnout také návštěva zahraničního odborníka na škole v Havlíčkově Brodě.

Díky programu Erasmus+ už pobývali žáci havlíčkobrodské školy v posledních několika letech na dvoutýdenních, ale také tříměsíčních stážích v Portugalsku, Slovinsku a Irsku.

Díky nové akreditaci se možnosti výjezdů ještě zvýší. V následujících letech se tak mohou ročně podívat do zahraničí dvě až tři desítky žáků a několik učitelů, kteří si díky tomu rozšíří svou kvalifikaci a získají další zkušenosti. Díky programu Erasmus+ mají účastníci cestu i pobyt zcela hrazenou včetně kapesného, takže z výběru nejsou vyloučeni ani žáci ze sociálně slabších rodin, ale ani s poruchami učení.

Milan Pilař