Nádherný hrad ve stejnojmenném městě na Vysočině nedaleko Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou je jeden z nejmohutnějších u nás, už výhled na něj z dálky dává tušit, že tohle bude krása. Gotický hrad s renesanční přestavbou je také spjatý s Jaroslavem Haškem, který měl velký podíl na opravách hradu a dokonce zde sám provázel, když v Lipnici žil.

Facebooková stránka plná výletů: Holka na vandru

Prohlídka je samostatná, vše si tak můžete volně projít a prošmejdit svým tempem. Podíváte se na Velkou věž s vyhlídkou, do zbrojnice a hladomorny, projdete ruinami Trčkova paláce, ochozy s mnoha krásnými průhledy na tělo paláce, nádvoří i věže. Uchvátí Vás hradní kaple, prozkoumat můžete rozsáhlé sklepní prostory Thunovského paláce s hradní studnou. Uvnitř paláce jsou pak již sály s vybavením, projdete např. hodovní síň, hradní kuchyni, ložnici nebo historické sály s kachlovými kamny. Právě kachlům je věnovaná i část expozice - tzv. Lipnický kachlový poklad. V této časti hradu se i oproti jeho zbytku trošičku ohřejete.

Velikonoční program. Nahlédnutí do života v selské usedlosti na přelomu 18. a 19. století v Pohledi.
Jak slavili Velikonoce předci? Na Michalově statku ožily staročeské zvyky

Jedním z nej prohlídky je pak určitě výstup na ochoz věže Samson, ze kterého jsou nádherné výhledy.

Ještě jsme měly s kamarádkou v plánu Zlatý voči a Hlavu XXII. Zlatý voči, plán jako vždy přestřelený, na hradě jsme se kochaly až do zavíračky, přes 3 hodiny, málem nás tam zamknuli. Šedesát minut, jak píší na stránkách, pro památkomilce rozhodně nestačí.

Odkaz Jaroslava Haška

Á to víte, že jsem na něj nezapomněla. Ono to totiž ani dobře nejde - zmínky o Jaroslavu Haškovi a Švejkovi najdete v Lipnici nad Sázavou skoro na každém kroku. Při cestě k hradu uvidíte Haškovu bustu a především památník - domek, ve kterém spisovatel žil - o prázdninách je tu zpřístupněná malá expozice. Spousta zmínek o něm je i přímo na hradě - však zde dokonce sám provázel.

Navštívit můžete taky hospodu Česká koruna přímo na náměstí, tam bydlel předtím, než koupil zmiňovaný domeček pod hradem. Na starém hřbitově je pak jeho hrob.

Holka na vandru