Vodní nádrž Mohelno je součástí vodního díla Dalešice, které leží na řece Jihlavě asi třicet kilometrů jihovýchodně od Třebíče a slouží jako spodní vyrovnávací nádrž. V těsné blízkosti nádrže se nachází národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step.

Okolí přehrady je velmi malebné a romantické. Koryto lemují příkré stráně, které jsou na některých místech až sto metrů vysoké.

Nedaleko odsud nad řekou Jihlavou najdou výletníci oblíbené místo turistů – zříceninu hradu Rabštejn. Do dneška se z hradu dochovalo jen pár mohutných zdí bez architektonických detailů a zbytky předhradí, ale i tak toto místo představuje příjemnou výletní zastávku. Hrad byl vystavěn někdy v první polovině 14. století pány z Janovic. Z hradu je možné spatřit jadernou elektrárnu Dukovany.

Z hradu Rabštejn je to již jen kousek ke skaliskům, která se vypínají vysoko nad hladinou přehrady Mohelno a ke kterým vede vyšlapaná pěšina. Z vrcholku jedné ze skal, kde najdou turisté pozůstatky poškozených božích muk či pomníčku, je nádherný pohled do zatopeného údolí řeky Jihlavy.

Je to pěkná vycházka po turistické značce.