Celodenní výlet začíná na zámku, kde hned u vstupu můžete obdivovat adventní věnec obepínající zámeckou kašnu nebo nahlédnout do oranžerie s papoušky. Zámek nabízí několik expozic. Vyberte si dvě nejzajímavější a nechte se unášet na vlnách historie.

Chcete se vánočně naladit? Prohlédněte si expozici Historie Vánoc a vánočních tradic. Chcete vidět České korunovační klenoty a poodhalit život panovníků? Vyberte si expozici České korunovační klenoty. Fascinuje vás doba T. G. Masaryka? Expozice První republika aneb jak se žilo na zámku o Vánocích bude to pravé pro vás i vaše děti. Zajímá vás výroba skla? Historické sklo od baroka po současnost nabízí obrovskou sbírku uměleckých děl i „obyčejných“ pohárků s poutavou historií.

Bohatý život Židů v Habrech. Zanechali tu trvalý odkaz.
Od synagogy ke Stránskému: naučná stezka odhaluje židovskou historii v Habrech

S expozicí Muzeum Světelska, koloniál, služby a řemesla nikdy nešlápnete vedle. Světlá nad Sázavou je známé jako „Město Sklářů“. S dlouholetou tradicí výroby skleněného zboží, zdejší skláři tvoří nádherná umělecká díla, a proto se můžete v rámci výletu těšit na návštěvu sklárny Crystal Bohemia nebo Bommy, kde se podíváte jak vznikají tyto skvostné výrobky. Tím toulání po městě opravdu nekončí.

Prohlídka Středověkého podzemí, vám odkryje tajemství světelské minulosti. Třešničkou výletu je procházka vánočně nasvíceným zámeckým parkem, který si můžete projet v kočáře s koňským spřežením. V rámci výletu je zajištěný výtečný oběd. Pro rezervaci svého jedinečného zimního dne ve Světlé nad Sázavou navštivte webové stránky zámku Světlá a připravte se na nezapomenutelný zimní výlet.

Kristýna Dubská