Sejdeme se v 15 hodin u Domova pro seniory SeneCura (Železnohorská 1904, 58301 Chotěboř), kde zahájíme veselí, zatančíme a zazpíváme několik masopustních písní. Poté se za doprovodu živé hudby, v podání učitelů a žáků Svobodné školy, průvod masek přesune na Náměstí T. G. Masaryka. Zde opět kolem kašny zatančíme a zakřepčíme, koblihy rozdáme. Odtud budeme pokračovat ke kostelu svatého Jakuba Většího, kam bychom měli dorazit mezi 15.30 až 16 hodinou. Jako každý rok zakončíme masopustní veselí zábavnými disciplínami pro děti, hostinou, zpěvem, tancem a humornými scénkami v areálu za kostelem.

Tato slavnost je zejména vhodná pro děti. Pořadatel (spolek SPRSV) je zřizovatelem Svobodné školy a Lesní školky na Horním Mlýně u Chotěboře. Masopust je jednou z mnoha slavností, které v průběhu roku pro naše žáky pořádáme. Výjimečný je ale tím, že se odehrává v centru města Chotěboře a je na něj pozvána široká veřejnost. Před slavností ve škole a školce připravujeme s dětmi zvířecí a pohádkové masky, pečeme tradiční koblihy. Slavnostní průvod masek je pak završen oslavou a různými hrami a tancem. Slavíme tak poslední den hojnosti, po které následuje doba půstu.

Průvod je mezigenerační, začínáme od Senior Centra SeneCura v Chotěboři, abychom potěšili hudbou a veselím i seniory, kteří již příliš nevychází ven. Na závěr se přesuneme do areálu kolem kostela, kde ve spolupráci s L'Arche Benediktus (komunita lidí s mentálním postižením) hodujeme, zpíváme, tančíme, shlédneme veselé masopustní představení, hrajeme různé hry, které připraví rodiče dětí ze školy a školky.

Na akci je vítán každý, zvláště ti v tradičních, pohádkových či zvířecích maskách (ale i bez nich). Pro lepší pocit z propojení s komunitou je dobré přinést nějakou domácí koblihu, jitrničku nebo jinou dobrotu na společný stůl, či přispět drobnou částkou do spolkové pokladny. Připojit se můžete i k našemu hudebnímu tělesu, tentokrát se budou hodit i všelijaká drkátka a hrkátka, foukačky, valchy a poklice… nemusíte být hudební géniové, stačí chuť zpívat a hrát!

Spolek pro rozvoj svobodného vzdělávání, z. s. – Klub Šalamounek