"Vůbec jsem něco takového nečekal. Nevnímal jsem žádné náznaky, signály," krčil nechápavě rameny odvolaný Martin Obruča a dodal: "S odstupem ale vidím, že to bylo předem připravené, nachystané."

Spor odstartovala debata o stavbě chodníku

Diskuzi o vyslovení nedůvěry odstartovala plánovaná rekonstrukce chodníku.

"U projednávání rekonstrukce chodníků upozornila většina zastupitelů na nutnost vyčkat s termínem realizace na podzim, kdy bude zřetelnější, jaký bude pokles daňových příjmů obce. Starosta chtěl stavět už 11. května, výpadku příjmů nedbal, i když se predikuje i dvaceti procentní pokles příjmů obcí pro letošní rok a i naše obec zaznamenala poslední měsíc pokles příjmů o jednu třetinu," přiblížil pondělní jednání nový starosta Tomáš Pavelka a dodal: "V diskuzi na zasedání vystoupili občané, kteří se doptávali na důvody pozdního zajištění potřeb a služeb při pandemii koronaviru. Dále se hojně diskutovalo o odstranění novostavby občana obce, kde obec nedodala dle jeho slov včas vyjádření a nyní jí hrozí, že bude v závěrečné fázi muset dům nechat zbourat a uhradit náklady na demolici z obecního rozpočtu. Nechci, aby se Mořice proslavily bouráním novostaveb. Problémů bylo více."

Ostrá diskuse a pak volba starosty

Po ostré diskuzi pak byl navržen nový bod jednání – volba starosty. Navrženi byli Martin Obruča a Tomáš Pavelka.

"Pan Obruča získal čtyři hlasy, což je pro znovuzvolení nedostatečný počet. Následovalo hlasování o mně a já jsem potřebnou většinu získal," popisuje Tomáš Pavelka.

Mladičký starosta se stal zastupitelem na podzim roku 2018 jako lídr nezávislé kandidátky Volba pro Mořice. Ta tehdy v obci zvítězila a samotný Pavelka získal 120 hlasů.

Po volbách se ale vytvořila koalice v čele s předchozím starostou Martinem Obručou, jenž tak křeslo starosty z předchozího volebního období udržel. Přišel o něj v pondělí 4. května 2020, kdy ho vystřídal ambiciózní mladík Tomáš Pavelka, registrovaný příznivec hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Současně se stal nejmladším starostou v historii České republiky, vystřídal Jana Papajanovského, který nastoupil do starostovského křesla v České Kamenici ve svých třiadvaceti letech.