Po sociálních sítích se od konce minulého týdne šíří informace, že aktivista David M., který s iniciátory strany vystupoval na protestech a sliboval pozůstalým Stanislava T. pomoc skrze finanční sbírku, je ve skutečnosti podvodník s kriminální minulostí. Server Novinky v úterý zveřejnil informace o tom, že David M. vybrané peníze pozůstalým ve skutečnosti nepředal. Navíc měl veřejně rasisticky vystupovat vůči majoritě i vyhrožovat zástupcům romských neziskových organizací, za což si vysloužil jejich veřejnou reakci.

Bývalý minneapoliský policista Derek Chauvin
Expolicista Chauvin dostal za vraždu Floyda 22,5 roku. Prokuratura žádala 30 let

„Jeho chování naprosto odporuje všemu, co naše organizace dlouhodobě prosazují a právě proto se od jeho vystupování důrazně distancujeme a prohlašujeme, že s ním nechceme mít nic společného," uvedli představitelé organizací Romea, Konexe nebo Amnesty International ČR. Nová politická Strana Roma Luma se od Davida M. nedistancovala, její lídr Mark Kavali se k jeho osobě na sociálních sítích, přes které probíhá hlavní komunikace s potencionálními voliči, nadále hlásí.

Pokud Roma Luma spojení s možným podvodníkem ustojí, ve svém snažení vytrvá a stane se skutečně zaregistrovanou politickou stranou, bude jednou z mála fungujících stran, jejíž hlavní stavební kámen představuje etnicita. V minulosti totiž vzniklo iniciativ více, úspěchu se ale žádná z nich nedočkalo. V roce 2013 například vznikla  Romská demokratická strana, která kandidovala i do Evropského parlamentu. Voliče ale příliš neoslovila, získala od nich 0,06 procenta hlasů.

Politolog: Menšinová strana v ČR nedává smysl

Podle politologa Stanislava Balíka je existence stran založených na etnickém původu vratká. „Česká republika je nejvíce národnostně hegemonní stát ve střední Evropě, kde menšinová strana v podstatě nedává smysl, nikdy neuspěla a pravděpodobně ani neuspěje,“ vysvětluje Balík. Čistě hájení etnických zájmů bez dalšího smysluplného programu podle politologa neosloví ani příslušníky dané minority. „Etnicita je jedním z prvků, proč strana příslušníky menšiny osloví, pak ale převládnou jiná, důležitější témata, která rozhodují o tom, koho lidé skutečně volí,“ doplňuje. Příslušnost k menšině ale může zvednout sympatie ke kandidátům, kteří kandidují v klasických politických stranách.

Romové vytvořili pietní místo v teplické ulici U Hřiště.
Romové se sjíždějí k Albertu v Teplicích: Chceme uctít památku českého Floyda

Úspěch Roma Luma nepředpovídá ani ředitel organizace Khamoro Emil Voráč. „Roma Luma vznikla na základě takzvaného livu na sociálních sítích a budoucnost podle mého nemá,“ soudí Voráč. Slibnější vyhlídky ale zatím nevidí ani pro jiná romská politická uskupení. „Myslím, že zatím není šance uspět, protože romské politice chybí osobnosti. Navíc je důležité zasazovat se o celkové dění, politika založená jen čistě na příslušnosti k menšině není adekvátní,“ hodnotí. Emil Voráč bude sám v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny kandidovat za Stranu zelených.