Řecké pláže, Karlštejn, Amsterodam, české lesy či koncert. Pražští senioři se i během koronavirové pandemie podívali na tato místa.

Na výlet je vzala aplikace Kaleido, která pracuje s virtuální realitou. „V rámci projektu jsme do Střediska sociálních služeb Praha 1 nebo Domova seniorů na Chodově bezplatně zapůjčili 40 zařízení s virtuální realitou,“ uvedla Lucia Urbaníková z firmy Flying Kale. Headsety získaly i desítky domovů mimo hlavní město.

Pozitivní dopad na psychiku

Není to ovšem tak, že by si senioři jen nasadili brýle a nehnutě sledovali putování. Ve virtuální realitě jsou vedeni i k vlastní aktivitě a podle zkušeností z domovů se až 80 % lidí rozpohybovalo. Zážitek trvá 9 až 14 minut a klient se do něj může ponořit v pohodlí své postele nebo křesla. Vypravěč ho pak v češtině průběžně motivuje, aby se například otáčel do stran.

Největší dopad měly zážitky na psychiku seniorů. „Po virtuálním výletu klienti najednou začnou vzpomínat a vyprávět, dodá jim novou chuť do života. Je to velmi motivační, zvlášť pro lidi s fyzickým handicapem, které to pěkně rozpohybuje,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Chodov Ilona Veselá.

V Praze otevírá první centrum virtuální erotiky ve střední Evropě.
VIDEO: Striptýz prsaté blondýnky? Praha má centrum virtuální erotiky

Na cestovatele nejvíce zapůsobily dva z nabízených zážitků. „Z hlediska aktivizace měly nejlepší efekt výlety na Karlštejn a do Amsterodamu. Náš nejznámější hrad seniorům často aktivoval vzpomínky a rozveselil je o něco více než ostatní lokace. Amsterodam měl zase větší úspěch patrně pro svou vyšší kvalitu. Byl to jeden z nejčerstvějších výletů z naší produkce,“ řekla Urbaníková.

Až 85 % seniorů je hodnotilo mimořádně pozitivně. „Výlety je dokážou vytrhnout z jejich každodenní rutiny a přinášejí jim množství nových podnětů,“ řekl autor projektu Marek Háša.

Parašutista pod Karlovým mostem.
Parašutisté proletěli pod Karlovým mostem, natáčeli video pro virtuální realitu

Když tvůrci sháněli od výletníků zpětnou vazbu, zjistili, že nejvíce zabírají výlety do přírody a po České republice. „Už méně pak putování za exotikou nebo na pláže,“ uvedla Urbaníková. Ne vše se tvůrcům povedlo a projekt berou i jako možnost vylepšit nabídku virtuálních výletů.

„Relaxační zážitek s protahováním a dechovým cvičením na pláži byl o něco hůře přijímaný. Tomuto typu zážitků by mohla prospět menší míra vyprávění a pokynů,“ uvedli autoři v hodnocení projektu.

Zážitek díky 3D brýlím

Podobný zážitek dopřálo klientům domovů důchodců v desáté městské části také Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP). 3D brýle dostalo darem od společnosti Chemoprojekt.

„Efekt je nad očekávání dobrý. Naši klienti mohou pociťovat určitou míru sociální izolace i za normálních podmínek. V současné tísnivé situaci se navíc všechno ještě násobí, zvlášť u seniorů upoutaných na vozík nebo lůžko. I ti však mají najednou možnost cestovat,“ popsala pro Pražský deník na sklonku loňského roku Eva Lexová, pověřená řízením CSOP.

Virtuální realita.
Kam je libo se přenést? Seniorům zpříjemní svátky virtuální realita

„Virtuální zážitky spolu pak všichni čile rozebírají a diskutují o tom, kam se vydat příště. Takže se nenásilně rozvíjí komunikace a v některých případech i zlepšuje proces socializace,“ dodala Lexová.