Zisk čtyřiadvaceti bodů a šesté místo v podzimní tabulce moravskoslezské divize D. Takové je postavení fotbalisté Havlíčkova Brodu před jarními odvetami. „Podařilo se tým probudit ve střelecké produktivitě,“ pochvaloval si trenér Slovanu Martin Slavík.

Ten se přitom mužstva před sezonou ujal, po dvouletém působení v domovském Hlinsku, relativně pozdě. „S týmem jsem se znal pouhé tři týdny, protože byla příprava už dopředu naplánovaná. Některé věci tak už nešly ovlivnit,“ připomněl.

Jelikož se v předchozím ročníku Slovan horko těžko zachraňoval až v úplném závěru, nečekala Slavíka jednoduchá úloha. „Klíčový zlom přišel při výhře v přípravě 5:2 proti rovněž divizní Čáslavi. Tam si hráči sami uvědomili, že si mohou věřit,“ popisoval.

A dále pokračoval. „Největším loňským problémem totiž bylo střílení branek. Vždyť za celou minulou sezonu jich dalo mužstvo pouhých sedmnáct. A najednou pět v jednom utkání. Tím se podařilo odbrzdit jakýsi komplex, který tu byl,“ všiml si lodivod Brodu.

Fotbalisty Ždírce nad Doubravou už v jarní části letošního ročníku moravskoslezské divize D nepovede jako trenér Michal Votava (na snímku).
Rošáda v divizi. Trenér Votava se rozhodl na lavičce fotbalistů Ždírce skončit

Vstup do mistrovské sezony, pokaždé tolik důležitý, pak vyšel. Devět bodů po pěti kolech bylo solidní bilancí. „Je to otřepané klišé, ale má svoji platnost. Když se ročník dobře začne, nerozdáváte body a neprohráváte, jde vše hned lépe. V prvních pěti kolech jsme neprohráli, přitom jsme hráli těžké zápasy ve Velké Bíteši nebo Vrchovině,“ připomněl kvality soupeřů.

V následujících deseti kolech už sice fotbalisté Havlíčkova Brodu neporazitelnost neudrželi, ale ani jednou je nepostihla nějaká výsledková krize. Po nezdaru okamžitě přišel bodový zisk.

Konečných 24 bodů z pětačtyřiceti možných, tedy větší polovina, je splněným cílem. „Hráčům jsem to před sezonou neříkal, ale mým podzimním cílem bylo ztrojnásobit loňský zisk. Tehdy měl Brod po první polovině jen osm bodů,“ připomněl.

Této mety jeho ovečky dosáhly s předstihem. „Tři kola před koncem podzimu jsem si to mohl odškrtnout. Hráči si v průběhu podzimu nadefinovali svoji bodovou metu, kterou kdyby se podařilo splnit, tak se můžeme jen rozplývat,“ pousmál se.

Fotbalistům Žďáru nad Sázavou (v modrých dresech) na podzim nějaký čas trvalo, než chytli ten správný lauf. Ve druhé polovině ale své soupeře válcovali.
Fotbalisté FC Žďas měli sice pomalejší rozjezd, závěr podzimu už byl ale výtečný

Silnou stránkou klubu, který vychoval současného reprezentačního kapitána Tomáše Součka, byla vyrovnanost ve všech řadách. „Začnu gólmany. Plnohodnotně se mohu spolehnout na všechny tři, přičemž každý z nich může kdykoliv okamžitě do branky. V tom jsme podle mého ojedinělí, nikdo takoví asi v divizi není,“ naznačil Slavík.

A pokračoval dalšími řadami. „Myslím, že máme kvalitu ve všech řadách. Jsou tu i opravdoví lídři, třeba Martin Pavlík v defenzivě, nebo střelec Coufal v útoku. Na vrcholu všeho je samozřejmě tým, ale ten bez skutečných individualit nejde udělat,“ zdůraznil.

Jedno jméno nad ostatní ale přece jen vyzdvihl. „V závěru podzimu jsem na Daniela Fikara, který hraje ve středu pole na pozici šestky či desítky, naložil opravdu velkou minutáž. Navíc jeho tréninková účast je skoro stoprocentní,“ ocenil.

Po dvou letech působení v divizní skupině C se Martin Slavík vrátil do déčka. Jak vychází jejich srovnání? „Ještě loni byly ty nůžky hodně rozevřené, ale letos se skupina D příchodem řady celků opravdu výrazně zkvalitnila,“ sdělil.


Načítám tabulku ...