Ze čtvrté nejvyšší soutěže v Česku míří o patro níž fotbalisté Slavoje Polná. O tom je již nějakou dobu jasno. Až do soboty ovšem byly v ohrožení sestupu z divize také další tři kluby z Vysočiny. Výsledky 25. kola jim přinesly úlevu.

Paradoxně si však ani jeden z trojlístku Žďár nad Sázavou, Stará Říše a Ždírec nad Doubravou jistotu záchrany nezajistil přímo na hřišti. Všem třem celkům nahrála v divizní skupině F sobotní prohra předposledních Dětmarovic. Ty mají dvě kola před koncem na svém kontě pouhých dvanáct bodů, což znamená, že ani jednoho ze zmíněného trojlístku nemohou bodově dostihnout.

Ze tří skupin moravskoslezské divize totiž letos sestoupí poslední celky tabulky a nejhorší tým na předposledních příčkách. A to se skupiny D, v níž působí oktet klubů z Vysočiny, týkat nebude.

Možná pod dojmem již jisté záchrany se nedělní dopolední duel fotbalistům FC Žďas Žďár vydařil. Bod ze hřiště juniorky Zbrojovky Brno za remízu 1:1 má svoji cenu. „Šlo o spravedlivý výsledek. Soupeř byl dominantní na míči, ale my jsme dobře bránili. Přečkali jsme dvě nebezpečné situace i penaltu a pak sami vstřelili gól. A měli jsme i další šance,“ popisoval kouč FC Žďas Václav Pohanka.

Fotbalové utkání výběru Davida Holoubka a staré gardy Bohemians Praha u příležitosti 110 let fotbalu v Humpolci.
OBRAZEM: Oslavy sta let fotbalu v Humpolci ozářil rovněž slavný Antonín Panenka

O tom, že by mu po jistotě záchrany spadl balvan ze srdce, však hovořit nechtěl. „Samozřejmě jsem rád, že už můžeme být v klidu. Na druhou stranu jsem věřil, že si záchranu sami uhrajeme, protože určitě nemáme mančaft na to, abychom sestoupili,“ popisoval.

Jeho týmu chybí k větší úspěšnosti jedna zásadní věc, lepší koncovka. „Po herní stránce to od nás není špatné. Jenže chybí to podstatné, góly,“ postýskl si.

V průběhu celé jarní části navíc ve Žďáře dostává příležitost dravé mládí. „Proto se pro nás ani teď nic měnit nebude. Pro naše mladíčky možná bude úlevou, že mohou hrát uvolněněji,“ sdělil.

V hlavě už trenér celku z města pod Santiniho Zelenou horou nosí jména vytipovaných posil pro další sezonu. „V letní přestávce bude muset přijít určitý řez kádrem. Zúžíme ho, ale také jej chceme posílit. Nějaká jména už vytipovaná mám, v hledáčku je několik hráčů, s některými už také proběhla i nějaká komunikace. Vesměs se jedná o hotové hráče, kteří by mohli okamžitě naskočit do základu. Potřebujeme zvýšit konkurenci, aby se mladí měli od koho učit a dostali ze sebe více,“ dodal Pohanka.

Ve vzduchu byla v neděli defenziva Sapeli Polná (v červených dresech) naprosto neomylná. Také díky tomu celek z Jihlavska zdolal rezervu Vrchoviny 3:1.
Výhru přivály Sapeli dvě slepené branky. Chyběla nám hladovost, uznal Follprecht

Také ve Staré Říši mohli být před nedělním domácím zápasem proti Lanžhotu v klidu. „Přiznám se, že jsem jiné zápasy ani nesledoval. Neřeším výsledky soupeřů, stejně jako třeba nikdy neřeším, jaký rozhodčí nás píská,“ prozradil předseda FSC Miroslav Nedvěd.

Za jistotu záchrany, navzdory nedělní porážce 1:3, byl ale samozřejmě rád. „Záchrana mě těší, ale určitě nám brzy nastanou nové problémy. Bude potřeba doplnit kádr, navíc hledáme také trenéra pro příští sezonu,“ popisoval.

Na vině ne úplně podařených výsledků je podle jeho slov především psychické rozpoložení mančaftu. „Někteří hráči neumí náročnou situaci po psychické stránce unést. Nejsou tolik odolní na to hrát pod tlakem. V důležitých zápasech pak vidíme, že často selhávají,“ povšiml si.

Byť už ve Staré Říši nejsou hráči pro poslední dvě kola pod tlakem, jejich šéf uvolněnější výkon neočekává. „Už jen kvůli řadě absencí nečekám, že bychom se najednou nějak extrémně zvedli. Podle mého už to kostrbatě dohrajeme až do konce. V další sezoně už bychom ale nic podobného opakovat nechtěli,“ zdůraznil Nedvěd.

Posledním, kdo si po víkendu zajistil udržení ve čtvrté nejvyšší soutěži, byli fotbalisté Ždírce nad Doubravou. „Kluci hned po sobotním utkání hlásili, že Dětmarovice ve skupině F prohráli, takže jsme se zachránili,“ prozradil lodivod Tatranu Michal Votava.

Okresním přeborníkem na Žďársku jsou v sezoně 2021/2022 fotbalisté Křižanova (v oranžových dresech). Rozhodli o tom sobotní remízou 2:2 proti rezervě Nové Vsi.
OBRAZEM: Takto slaví mistři! Fotbalisté Křižanova se vrací do krajských soutěží

Ani to ale jeho názor na právě končící ročník nezměnilo. „Nemohu říci, že by se mi nějak zvlášť ulevilo, protože sezona se měla odvíjet jinak. Za záchranu jsme rádi, ale naše cíle byly jiné. Nemohu být spokojený,“ neskrýval.

Sobotní utkání na půdě Startu Brno navíc jeho ovečkám příliš nevyšlo. Vysoká prohra 0:5 ovšem byla naprosto zasloužená. „Hráči Startu byli jasně lepší, my jsme za celý zápas měli snad jen dvě nebo tři střely na branku. Vůbec jsme se do zápasu nedokázali dostat,“ postěžoval si kouč Ždírce.

Přitom předchozí zápasy se Tatranu herně i výsledkově vydařily. „Nevím, možná nás ta čtyři předchozí utkání příliš uspokojila. Jako bychom se vrátili o půl roku zpátky. Navíc soupeř byl velice kvalitní, hráči Startu potvrdili, že mají jeden z nejlepších mančaftů v soutěži,“ ocenil.

Motivaci pro poslední dvě kola mají v klubu z Havlíčkobrodska jasnou. „Pro mě je velkou prioritou udržet jarní domácí neporazitelnost, to je hlavní cíl. Navíc bych si přál, abychom se v tabulce posunuli,“ podotkl Votava.


Načítám tabulku ...