Předchozí
1 z 6
Další

Trápením lze nazvat především domácí vystoupení. Vysočina je v bilanci na vlastním stadionu druhým nejhorším týmem v soutěži. Byť je třeba upozornit, že Jihlavané doma odehráli pouze sedm utkání ze šestnácti.

Jaké bylo celkově podzimní vystoupení týmu?

PODZIMNÍ ČÍSLA

Výsledky FC Vysočina Jihlava na podzim 2022.Zdroj: grafika Deník

FC Vysočina Jihlava ani v podzimní části nevybočil ze svého standardu posledních sezon - klopýtavých a nevyrovnaných výkonů.

Vstup do soutěže se vydařil, v šesti úvodních zápasech Jihlavané padli jen jednou. Potom ale přišla série čtyř porážek a celkem šesti duelů bez vítězství. „Určitě budeme na hráče tlačit, aby vzali na sebe více zodpovědnosti,“ uvedl v zimě loňského roku sportovní manažer klubu Lukáš Vaculík směrem k ambicím sice mladého, ale již delší dobu pohromadě působícího týmu.

Na jaře ani na podzim se ale zatím výraznější progres nedostavil a tým opět dlí jen v bezvýrazném středu tabulky.

HRÁČSKÝ KÁDR

Statistiky hráčů FC Vysočina Jihlava na podzim 2022.Zdroj: grafika Deník

Na podzim se na hřišti protočilo jedenadvacet hráčů a dva gólmani. Ve všech zápasech nastoupili jen dva borci, naopak šest fotbalistů zasáhlo do čtyř či méně duelů.

Dlouhodobou bolestí Vysočiny je střelecká produktivita. Tým vsítil jen sedmnáct gólů (plus jeden vlastní soupeře), nejlepší střelci - Tureček a Selnar - se trefili třikrát. „Vysočině chybí výraznější góloví hráči,“ ohlíží se za svým angažmá v Jihlavě tři kola před koncem podzimu odvolaný trenér Jan Kameník. „Dlouhodobě jsme nenacházeli střelce, který by dal osm, devět či deset gólů a měl výraznější počet asistencí. V minulé sezoně měl nejlepší čísla Kuba Selnar, na podzim nikdo podobný příspěvek nezapsal. Není dlouhodobě možné, aby se nejlepší hráči rekrutovali z defenzivních hráčů.“

POTENCIÁL TÝMU

Novým trenérem FC Vysočina Jihlava se stal Ondřej Smetana.Zdroj: Deník/Karel Líbal

Velkou bolestí Vysočiny je zaklínadlo mladého perspektivního kádru. S podobnou mantrou začal své působení i nový kouč Ondřej Smetana (na snímku). „Do Jihlavy jsem přišel s tím, že mne zde čeká práce s mladými talentovanými hráči,“ uvedl na dotaz novinářů po svém prvním domácím utkání. „Každý musí vědět, že to nebude za týden nebo čtrnáct dnů. Rozvoj mladých hráčů v jejich sportovním vývoji představuje běh na delší trať. Jsem přesvědčen, že ve Vysočině jsou fotbalisté, kteří mohou udělat značný progres,“ dodal kouč.

Nastane zmíněný progres už na jaře? Podobná slova totiž volili i Smetanovi předchůdci Kučera, Křeček, Kameník… Snad se tedy vše podaří dotáhnout jejich následovníkovi. Ten po posledním vystoupení v Olomouci kvitoval vítězství a pro svůj trenérský tým naplánoval úkol: „Do hráčů musíme dostat větší ambice.“

TRENÉRSKÉ ROŠÁDY

Trenéři FC Vysočina Jihlava v posledních deseti letech.Zdroj: grafika Deník

Do jarní sezony ročníku 2011/2012 vstupoval jako trenér FC Vysočina Roman Pivarník. Konec roku 2022 tráví na stejné pozici Ondřej Smetana, jenž tři kola před koncem první části sezony vystřídal Jana Kameníka.

Za uplynulých deset let je ostravský rodák již patnáctým hlavním trenérem u mančaftu. „Tak to v českém prostředí bohužel bývá. A nejenom v Jihlavě, ale ve více klubech. To je trenérský úděl,“ uvedl Smetana na dotaz Deníku po nástupu do funkce.

Jen pro srovnání. Tolik mediálně kritizovaná pražská Sparta jich za stejné období vystřídala „jen“ třináct…

ÚKOLY DO ZIMY

Brankář FC Vysočina Jihlava Adam Jágrik.Zdroj: Deník/Karel Líbal

Po třízápasovém seznamování se hráčů s novým koučem je před celkem zimní příprava. Její program klub ještě nezveřejnil, pracovat se ale bude pracovat na atraktivním herním stylu. „Chceme předvádět útočný ofenzivní fotbal, který musí vycházet z pevných základů,“ naznačil svoji herní filozofii Ondřej Smetana.

Tým potřebuje najít stabilního střelce. To je priorita číslo jedna. A jistotu vzadu. V brance nastupoval talentovaný Adam Jágrik (na snímku), který v mnoha zápasech držel tým nad vodou a třikrát vychytal čisté konto. Ale ve dvou případech také hrozivě chyboval, což mělo za následek bodové ztráty.

Velké změny přesto nelze v kabině očekávat. To ostatně zmínil trenér Smetana i po posledním duelu v Olomouci: „Velké transfery nebudou,“ potvrdil novinářům.

Do jarních odvet vstoupí jihlavský celek párem domácích zápasů. Termíny ještě nejsou pevně stanoveny, ale první březnový víkend je na programu duel s Chrudimí, o týden později s Karvinou.