Dominik Farka začínal s fotbalem na Bedřichově. Od deseti let je již členem FC Vysočina. „Na Bedřichově jsem začínal v bráně, potom jsem šel do pole. V mládežnických kategoriích jsem hrával krajního záložníka, až v poslední době jsem se posunul na levého obránce,“ popisuje svůj fotbalový rozvoj.

Postupně prošel všemi věkovými kategoriemi v klubu. „Vůbec jsem nečekal, že bych se mohl už na podzim do áčka podívat. Původně jsem tam šel jen na zkoušku na tři týdny,“ pokračuje ve svém představování Farka, jenž od minulé sezony nastupoval za juniorku.

Dominik Farka
minuty v A týmu
Libišany (pohár) 40 minut
Zlín (pohár) 12 minut
Vyškov (2. liga) 12 minut

Šanci v ligovém týmu dostal poprvé koncem září od trenéra Jana Kameníka. „Premiérový zápas jsem odehrál v MOL Cupu v Libišanech. Šel jsem tam jen na závěr, na posledních deset minut. Ale to utkání se prodlužovalo, takže z toho bylo nakonec nečekaných čtyřicet minut. Za to jsem byl samozřejmě moc rád,“ usmívá se Farka.

Po šťastném postupu se Farka představil i v dalším pohárovém kole. Na půdě ligového Zlína. A čtvrtého listopadu přišla i příležitost ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE.

V letošním posledním domácím utkání vyběhl na závěrečné minuty proti Vyškovu a splnil si svůj fotbalový sen. Přičemž si uvědomuje, že tím jeho fotbalová dřina ani zdaleka nekončí. „Potřebuji hodně zlepšit klid na hřišti. Já jsem povahou takový nervózní typ. Všechno si moc beru. Takže se musím zklidnit,“ prozrazuje krajní obránce.

Sportovní ředitel FC Vysočina Jihlava Lukáš Vaculík.
Progres týmu? Čeká nás ještě hodně práce, uvědomuje si ředitel Vysočiny Vaculík

To se projevilo i při zmíněném druholigovém debutu. Ani ne za pět minut na hřišti inkasoval žlutou kartu za zbytečný zákrok. „Byl jsem hodně přemotivovaný,“ souhlasí Farka. „Ta situace vznikla tak, že jsem ani nečekal, že by se jejich hráč dostal tak rychle přede mě. Takže jsem nestihl zahrát balon a trefil jsem místo míče toho hráče.“

Plnohodnotným členem druholigového FC Vysočina Jihlava se v zimní přestávce soutěže stal dorostenec Dominik Farka. Na podzim za tým již třikrát nastoupil jako střídající hráč.Zdroj: VM agencyPokud jde o fotbalové dovednosti, podle vlastního názoru musí pracovat na všem. „Fotbalově musím zapracovat opravdu na všem. Rozdíl mezi dorosteneckým a dospělým fotbalem je ohromný. Zlepšit musím přes zimu kondici, hru pravou nohou, zapracovat na taktice… Je toho pořád ještě dost.“

Fotbalové základy mu dala celá řada trenérů. Dominik Farka z nich vyzdvihuje dva. „Nejvíce mi pomohl asi pan (Ivan) Čermák v U15. Ten mi hodně pomohl a poradil. A ještě bych rád zmínil pana (Michala) Veselého. U něj jsem vloni nastupoval za juniorku, nyní byl u áčka. Ten mi také hodně pomohl s adaptací na dospělý fotbal,“ děkuje na dálku Farka.

Příjemná je pro něj i skutečnost, že v kabině A týmu našel řadu spoluhráčů, se kterými se zná již z předchozích let. „Je pravda, že jsem tam hodně kluků znal z mládežnických týmů. Kluci v kabině mi pomáhají, je tam skvělý kolektiv a jsem moc rád, že mě přijali mezi sebe. Nejvíce jsem si sednul se Šimonem Gabrielem, který se tak nějak o mě stará. Hodně toho už zažil, takže mi dost pomáhá.“

Žďárská bojovnice Karolína Štěpánová se stala v Abú Dhabí mistryní světa v jiu-jitsu kategorie do 55 kilogramů.
Nápor na psychiku. Mistryně světa v jiu-jitsu Štěpánová pečuje o slabé a nemocné

Šanci v kádru A týmu nehodlá Farka nijak promarnit. A nechce ji ani devalvovat přehnanými ambicemi. „Nejbližším cílem je pevně zakotvit ve druhé lize a vyhrát se tady v Jihlavě, kde jsou k tomu dobré podmínky. Pokusím se pevně usadit v týmu a stát se stabilním členem základní sestavy. To jsou pro mě jasné priority,“ má jasno Farka.

Ten je nyní, stejně jako ostatní hráči, na dovolené. Která bude trvat do prvního lednového týdne. „Ale od dvaadvacátého prosince už začneme s individuální přípravou. Šestého ledna máme testy a poté startuje pravá zimní příprava,“ uzavírá povídání Dominik Farka.