Předchozí
1 z 4
Další

Pařížský rodák s tuniskými kořeny Tijani Belaid přišel v únoru do Jihlavy s cílem předat své zkušenosti mladým hráčům Vysočiny. Na jaře dosud zasáhl do deseti duelů, vstřelil jednu branku.

Středeční utkání proti béčku Sparty mělo pro něj pikantní nádech. Pražský rival jeho bývalého zaměstnavatele pro zápasy své zálohy využívá strahovský stadion. Tedy ten, na kterém Belaid sám tři roky trénoval a hrál jako hráč sešívaných.

Přestože Belaid do utkání tentokráte nezasáhl a nebylo mu po závěrečném hvizdu sudího příliš do řeči, na své působení ve Slavii krátce zavzpomínal: „Na Strahov mám krásné vzpomínky. Hráli jste tady se Slavií i Ligu mistrů,“ pousmál se.

Fotbalisté Jihlavy (v modrém) se ze středečního výjezdu do Prahy nevrátili s prázdnou. Na stadionu rezervy pražské Sparty hráli nerozhodně 1:1.
Cenný bod. Fotbalisté FC Vysočina uhráli na stadionu juniorky Sparty remízu

Ligu mistrů nezmínil náhodou. Tuniský středopolař totiž hned v prvním utkání Slavie ve skupině se Steauou Bukurešť vstřelil vítězný gól. „Byla to první věc, na kterou jsem si tady vzpomněl,“ připustil Belaid.

V létě 2007, po příchodu do kabiny Slavie, se v ní Belaid setkal hned s triem bývalých hráčů FC Vysočina. Samozřejmě tehdy ještě nemohl tušit, že v budoucnosti zamíří do Jihlavy také on.

Jak na něj tehdejší spoluhráči vzpomínají?

Michal VOREL

bývalý brankář, ve Slavii s Belaidem v letech 2007-2009
(za FC Vysočina chytal v letech 2002-2006)

Michal VorelZdroj: Deník

„Skvělý fotbalista. Především ve dvojici s Mickaëlem Tavaresem, když měl den, tak dokázal neuvěřitelné věci. Hra na nich tenkrát stála. Byl to hodně tvořivý hráč, herně na výši. Jeho slabinou byla čeština. Nikdy se moc učit nechtěl. Nevím proč, říkali jsme mu, že když půjde do Německa nebo někam jinam, že se bude muset naučit. Prostě když mu někdo dává na chleba, měl by se snažit. Jinak ale byl přátelský, kamarád, do kabiny zapadl a nic nezkazil.“

Ondřej ŠOUREK

bývalý obránce, ve Slavii s Belaidem v sezoně 2007/2008
(za FC Vysočina nastupoval v letech 2005-2007 a 2012-2016, v současnosti působí v jihlavském klubu jako šéftrenér přípravek)

Ondřej ŠourekZdroj: Deník

„Fotbalista byl vynikající. Ostatně, to je na něm vidět dosud. Tijani byl velice technický hráč. Určitě nebyla náhoda, že prošel na mládežnické úrovni třeba Interem Milán. V kabině byl přátelský, i když nejvíce pochopitelně kamarádil s Mickaëlem Tavaresem. To byla taková veselá dvojka. I když česky neuměli, byli komunikativní. Uměli anglicky, takže podle mě byla komunikace s nimi v pohodě. Po mém odchodu ze Slavie jsem už o něm neměl vůbec žádné zprávy. Až jsem ho tady potkal, když přišel na zkoušku. Pozdravili jsme se, krátce si popovídali, ale toho času moc nebylo.“

Theodor GEBRE SELASSIE

obránce, ve Slavii s Belaidem v sezoně 2007/2008
(za FC Vysočina nastupoval v letech 2005-2007, aktuálně hraje nejvyšší soutěž za Slovan Liberec)

Liberecký zadák Theo Gebre Selassie.Zdroj: Deník/Appeltauer Jaroslav

„Já si toho zas tolik nepamatuji, přece jenom je to patnáct let. (směje se) Přišli jsme do Slavie společně. On tenkrát držel basu především s Mickaëlem Tavaresem. Hodně se spolu bavili, což je pochopitelné. Byl to velmi kvalitní technický hráč, silný na míči, ale nějaké konkrétní společné zážitky nemám.“