Když je obtížné získat posily z tuzemska, zalovilo vedení FC Rapotice v zahraničních vodách. V nadcházejícím ročníku východní skupiny 1. A třídy budou totiž zelené dresy rapotického klubu oblékat ukrajinští fotbalisté Vasyl Adamenko a Dmytro Liusik.

Cesta k jejich získání byla přitom až neuvěřitelně jednoduchá. „Náš gólman Tomáš Laš napsal inzerát na jedny speciální webové stránky s tím, že sháníme hráče pro náš klub. A tito dva se nám ozvali, že by měli zájem,“ vysvětlil asistent trenéra Rapotic Karel Kovařík.

A rozhodně se nejedná o kdejaké tuctové fotbalisty. Vždyť naposledy oba hráči oblékali dres druholigového ukrajinského klubu FC Nikopol. A navíc jejich věk, oběma je shodně pětadvacet let, slibuje také solidní perspektivu.

Fotbalisté Nové Vsi se na postup nadřeli.
V krajském poháru se vytáhla Stařeč, poslala z kola ven Rapotice

Veškeré náležitosti příchodu obou posil samozřejmě ležely na bedrech jejich nového působiště. „Všechno jsme museli vyběhat, ale s tím se musí počítat. Vyřídili jsme veškeré papírové náležitosti, stejně tak jsme oběma klukům zajistili zaměstnání v nedaleké Velké Bíteši,“ nastínil.

O uplynulém víkendu už si oba ukrajinští hráči stihli zahrát prvních devadesát minut v novém dresu. V úvodním kole krajského poháru ovšem asistovali u nečekané prohry Rapotic na půdě Starče 2:3. „Celkem logicky na nich byla hrát nesehranost s novými spoluhráči. Na hřišti se trošku hledali, ale rozhodně ukázali velký potenciál,“ všiml si rapotický asistent trenéra.

V čem tkví největší přednosti nového dua, s nímž v sestavě počítají do středové řady? „Vasyl i Dmytro jsou výborně fyzicky připravení, navíc si perfektně rozumí s balonem. Stoprocentně půjde o rozdílové hráče. Přinesou do našeho týmu nový vítr a budou velkým posílením. S tím, jak se budou s mančaftem dál sžívat a sehrávat, navíc budou stále lepší a lepší,“ přiznal.

Fotbalisté Humpolce před týdnem slavili zisk Perleťového poháru, v MOL Cupu ale skončili už v předkole.
Vysočinské derby rozhodly penalty. Jásali po nich fotbalisté Polné

Poslední dvě sezony se celek z Třebíčska pohyboval ve spodních patrech tabulky 1. A třídy. Po zisku zmíněné dvojice v Rapoticích doufají, že tentokrát tomu bude jinak. „Věříme, že letos to od nás nebude jen boj o záchranu. Právě tito noví hráči by k tomu měli významně dopomoci,“ vyslovil své přání Kovařík.

Fotbalový klub z Rapotic není prvním, kdo obrátil svůj zrak na Ukrajinu. Velkým útočištěm fotbalistů z této východoevropské země se stal před více než patnácti lety Štěpánov nad Svratkou. V kádru klubu ze žďárského okresu se jich totiž protočila celá řada.

Asi největší jméno si zde po roce 2007 udělala trojice Vasyl Vovchuk, Vitaliy Kutnyk a Andriy Haraptso. Ti tehdy totiž bezesporu největší měrou pomohli k posunu Štěpánova z okresního přeboru až mezi nejlepší mančafty 1. A třídy.