Pozitivní průlom se snad v blízké době chystá v českém klubovém fotbale na nejvyšší úrovni. Řeč není o ničem jiném než o prodeji televizních práv na českou nejvyšší soutěž.

Ta v současné době činí směšných 150 milionů korun. Přitom srovnatelné státy, resp. jejich kluby, inkasují několikanásobně větší částky. Vůbec nemá cenu se bavit o gigantech typu Německa, Španělska, nebo v tomto směru totálně "ustřelené" Anglii.

Mám na mysli státy jako jsou Rakousko, Maďarsko či Rumunsko. A tam inkasují za televizní práva, která v současnosti tvoří jeden z klíčových příjmů profesionálních klubů, čtyři, pět, ale klidně i osm set milionů korun. Už vidíte ten rozdíl?

Dvakrát se v neděli v domácím duelu proti Karviné (v zelených dresech) prosadili fotbalisté FC Vysočina (ve žlutých dresech).
OBRAZEM: Drama přineslo pouze bod. Fotbalisté Jihlavy s Karvinou remizovali

Je pak jasné, že kluby z těchto států mají úplně jiné rozpočty než jejich čeští konkurenti. Pak je skoro zázrakem, že jsou české kluby dlouhodobě schopné konkurovat klubům ze zemí, které mají úplně jiné možnosti.

Příčiny tohoto tristního stavu leží dlouho v éře svazového předsedy Františka Chvalovského před více než dvaceti lety. Už tenkrát získala práva firma Pragosport, která při každém prodloužení smlouvy přihodila pár milionů, až jsme se dostali k tristnímu stavu, který poslední roky panuje.

Že s tím ale česká fotbalová generalita nedokázala po dvě dekády nic udělat, je snad ještě tristnější. Komu a proč tento stav vyhovoval, by možná vydalo na knihu, v horším případě i na trestní oznámení.

Fotbalisté SK Hranice (v modrých dresech) v jarní premiéře podlehli hostující SFK Vrchovina (v zelených dresech) 1:2.
OBRAZEM: Fotbalisté Vrchoviny válí. Také podruhé na jaře venku naplno bodovali

Současná smlouva Pragosportu vyprší v červnu příštího roku a šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík už dopředu avizuje, že nový tendr by měl přinést dvou až třínásobně vyšší částku.

Doufám, že už se všichni zainteresovaní konečně probrali ze spánku a dojde k potřebné změně, české fotbalové kluby to moc a moc potřebují…