Slavní odchovanci Slavoje VyšehradZdroj: grafika DeníkVyšehrad: Fylm. Bláznivá komedie o bývalém fotbalistovi Sparty Lavim a jeho životních peripetiích, které prožívá jako hráč Slavoje Vyšehrad. Ve snímku poněkud zesměšňovaný klub přitom dal českému fotbalu několik kvalitních hráčů a reprezentantů. Například i Tomáše Čvančaru.

Jeho fotbalová kariéra částečně kopíruje tu filmovou Laviho. Kromě angažmá ve Spartě si oba zahráli druhou ligu za Slavoj Vyšehrad. Jakub Štáfek, představitel Laviho, dokonce jednou nastoupil na zhruba třicet minut za reálný Slavoj Vyšehrad v třetiligovém derby s Vltavínem.

Dvaadvacetiletý odchovanec Sokola Libiš Čvančara působil ve Vyšehradě v sezoně 2019/2020. „Tomáš přišel v devatenácti letech, a hned byl stěžejní postavou ofenzivy. Dal deset branek za sezonu,“ ohlíží se za společným působením na Vyšehradě jeho tehdejší trenér Roman Veselý. „Už v té době bylo vidět, že je skvělý střelec. Předpoklad, že bude hrát brzy ligu, se potom opravdu naplnil,“ dodává současný kouč divizního A.F.C. Humpolec.

Roman Veselý, trenér A.F.C. HumpolecRoman Veselý, trenér A.F.C. HumpolecZdroj: A.F.C. HumpolecI když se po sezoně jejich cesty rozešly, Roman Veselý má o útočníkově další kariéře výborný přehled. „Sleduji spoustu hráčů, které jsem trénoval,“ prozradil zkušený trenér a vyjmenovává nejznámější z nich: „Slávisty Bořila či Kúdelu, Kubu Brabce, Vaclíka, nyní právě i Čvančaru a další.“

Jarní skvělá forma bývalého svěřence mu proto nemohla ujít. „Tomáš má dostatečné sebevědomí, což je pro ofenzivního hráče hodně důležité,“ chválí Čvančaru Veselý. „Nejdůležitější na vzestupu jeho výkonnosti je souznění s Kuchtou. Nejdříve hrál sám na hrotu, potom hráli ve dvou. Nyní se k nim přidal Haraslín, v té trojce hraje Čvanči ze strany, a takto jim to sedí.“

Do finálové fáze ankety Deníku o nejlepší fotbalovou adresu na Vysočině se dostal i areál v Chotěboři.
ANKETA: Fanoušci fotbalu, pozor! Hlasujte o nejlepší adresu na Vysočině

Veselý vnímá i současné dilema, zda povolávat talentovaného snajpra do reprezentačního A týmu, kde například proti Polsku podal vynikající výkon, nebo ho nechat k dispozici výběru U21 pro blížící se EURO v Gruzii.

Podle trenérova názoru je ale Čvančarovo místo už v kádru Jaroslava Šilhavého. „On je jednoznačně gólový hráč. Myslím si, že jestli ne teď, tak velmi brzy bude mít místo v reprezentaci stabilní. V současnosti, při neúčasti zraněného Schicka a dalších hráčů, si myslím, že prostor bude dostávat čím dál tím víc,“ odhaduje Veselý, se kterým se ještě jednou vracíme na Vyšehrad.

Ondřej Smetana po posledním domácím utkání v roli trenéra FC Vysočina.
Vysočina vymění trenéry. Už zase. Průměrná délka angažmá u týmu je osm měsíců

Pražský klub zažívá v současnosti těžké období. V pražském přeboru se krčí na poslední příčce tabulky. Navíc jeho bývalý boss Roman Rogoz, potažmo celý klub, je také aktérem současného soudního jednání v souvislosti s nekalými praktikami ve fotbale.

Jak kauzu vnímá extrenér Slavoje? „Sleduji samozřejmě celé fotbalové prostředí, tedy i současné dění. Ale pochopitelně jenom zpovzdálí. Jsou to věci, které jdou mimo mě. A člověk je za to samozřejmě rád,“ uzavírá povídání (nejen) o Vyšehradě Roman Veselý.

Kariéra Tomáše ČvančaryZdroj: grafika Deník