Kouzlo Albánie začínají objevovat turisté z celé Evropy. Jezdí hlavně k moři, nepřeberné množství zážitků ale nabízí i vnitrozemí s krásnou přírodou, jejíž perlou jsou hory. Diktátorský režim Envera Hodži dávno odvál čas, Albáncům se dýchá svobodně. Už nemusí vyznávat ateismus, dokonce už můžou vlastnit auto.

Air Albánia Stadium v Tiraně
Stadion, který Česko může Albánii závidět. Souček a spol. tady zažijí peklo

Teď se možná podivujete, ale když byla Albánie pod komunistickou dekou, víra byla zakázána. A stejně tak bylo zakázané mít automobil. Možná proto jsou nyní místní v otázce víry tolerantní, vedle sebe žijí pokojně muslimové i křesťané. A možná proto se nyní v řízení doslova vyžívají; mít auto je otázka osobní cti, ideální je vlastnit nějakou renomovanou značku.

Na silnicích se tak prohánějí především Mercedesy a kde kdo o Albáncích říká, že za volantem jsou horší než Italové. V metropoli příliš pravidla neplatí, například na kruhových objezdech vyhrává ten rychlejší. Městem se ozývá pravidelné troubení, mezi automobily se proplétají cyklisté, leckdy i v protisměru.

Podívejte se, jak v centru města hrají malí albánští chlapci fotbal. Zeptali jsme se jich, jak tipují zápas Albánie s Českem: 

Zdroj: Deník/František Bílek

Tím ale džungle končí, jinak se v Tiraně budete cítit bezpečně. Pozor si musíte dávat na kapsáře, ti ale řádí i v Praze. Jednou za čas tu dojde k pokusu o větší zločin, jako například v roce 2019, kdy se organizovaná skupina pokusila přepadnout letadlo přepravující velké množství peněz.

Možná k bezpečnosti podotknete, že jste slyšeli také o jistém Kanunu, který zahrnuje i krevní mstu. Obávat se jí ale můžete jen v případě, že v Albánii někoho zabijete nebo znásilníte.

Přes den ulice nejsou tak plné jako večer a v noci. Na jihu Evropy je to prostě tak, život začíná, až když slunce zachází. Když svítí na hlavy, můžete korzovat tržnicemi, z čerstvých potravin nejvíc frčí ovoce a zelenina, k dostání jsou ale i čerstvé ryby, přestože moře je pár desítek kilometrů vzdálené.

Albánie - Česko, trénink před zápasem
Zápas o bytí a nebytí: Češi hrají v Albánii o postup na Euro

V ulicích kupodivu není tolik zahalených žen, jak byste si možná pomysleli při vědomí faktu, že nejvíce věřících se přiklání k islámu. Naopak mužské oko potěší pohled na sympatické Albánky, které podléhají západním trendům, co se týče módy a líčení. Některé z nich se dokonce odváží obléct si minisukni. Tatam je tak zvyk, který ženám určoval, že malovat se směly až po svatbě.

V zemi investuje řada zahraničních firem, zejména v oblasti rozvoje dopravní infrastruktury a energetického průmyslu. Ekonomika je na vzestupu, rychle se mění i Tirana. Najdete v ní řadu výškových budov, jejichž architektura vás upoutá na první pohled. Další mrakodrapy se staví, doby komunismu po urbanistické stránce připomíná už jen pár budov a například také široký bulvár táhnoucí se od hlavního náměstí až ke stadionu.

Fotbalové fanoušky nečeká v Tiraně zrovna přátelské přivítání, varuje SLO reprezentace Martin Kurka
Odvážlivci z Česka zažijí peklo v Albánii. Rada zní: Nechoďte po Tiraně v dresu

A také bunkry, které jsou jakýmsi vředem z minulého století. Diktátor Hodža je nechal vystavět v dobách studené války, konkrétně po roce 1968, kdy vjely tanky Sovětského svazu do Československa. Albánie se obávala podobného osudu, odstoupila proto od Varšavské smlouvy a začala budovat pozemní ochranu země v podobě zmiňovaných bunkrů. V celé zemi jich je nespočet. Některé, hlavně ty v centru měst, se staly galeriemi či památníky.

Pokud chcete udělat domorodcům radost, naučte se základní fráze v albánštině. Je ale velmi těžká, úspěchem bude zapamatovat si alespoň těch pár otřepaných slovíček. Ale nebojte, zpravidla uspějete s angličtinou nebo italštinou.

A na závěr něco o cenové relaci. Kafe vás vyjde v přepočtu na 10 korun, když si sednete do té správné restaurace. Oběd? Boloňské špagety za 120 korun, rizoto s kuřecím masem za stovku. Pivo je v hospodách dražší, ale celkově se albánských cen neleknete. A určitě už chápete, proč kafe pije v zemi orlů téměř každý, zatímco pivo u místních až tak oblíbené není.