Co vás možná překvapí? Spousta zažitých stereotypů o Brazílii neplatí. Málokteré z dětí umí i jiný sport. „Většina lidí zde ani netuší, jak si správně protáhnout nohy před běháním. Volnočasové kroužky? Neexistuje, nic takového neznají,“ uvedla Foretová, jež denně dochází na Universidade de São Paulo.

A nepočítejte ani s tím, že Brazilci by byli dobří v plavání. Ačkoliv je velká část tamní populace soustředěna v centrech u Atlantského oceánu, velkou výhody v tom místní nespatřují. „Bojí se do hloubky. Potom to tady vypadá tak, že jedete na víkend k oceánu, Evropani blbnou ve vlnách a Brazilci sedí pod slunečníkem na pláži,“ vysvětlila.

Česko nebo Československo

O největší zemi latinské Ameriky je známo, že má problémy s chudobou. Nejhorší situace panuje ve vnitrozemí, Foretová naproti tomu přebývá v největší aglomeraci. „São Paulo je bohaté město, tady neuvidíte nikoho na boso,“ konstatovala Foretová, jež se na Karlově univerzitě věnuje lusobrazilským studiím.

Jedna záležitost ji ale vadí. Málokdo z Brazilců ví, že není z Československa, ale z Česka. „Jde třeba i o profesory," zakroutila hlavou. „Vím o několika lidech, co se chystají do České republiky. Hned mi říkali, jak je fajn, že teď znají dívku z Československa, že jim můžu dát tipy na výlety a nějaký základní slovníček. Tak jsem jim dala zatím první tip, ať si vyhledávají hesla: Česká republika a Slovensko.“

Kdo ví, třeba tenhle častý omyl pomůže změnit i úterní mač v Edenu. Zvláště kdyby čeští fotbalisté překvapili…