Těsně před jarní částí sezony nebo během ní odešli z doposud nepochopitelných důvodů někteří hráči. Jména jako Slanař, Nechvátal, Pertl totiž doposud patřila k ikonám současného Slovanu. Naprosto nepochopitelně se navíc zachoval v posledním utkání útočník Dominik Balaščák, který dokonce po přečtení základní jedenáctky, v níž nefiguroval, okamžitě odjel.

Stále ještě trenérský novic Josef Soural tak už v začátcích kariéry poznává tu nejodvrácenější tvář šéfování týmu.

„Zdejší fotbal prodělává jednu z největších krizí posledních let. Já ale pevně věřím, že se nám ji podaří překonat. Ve hře je šestatřicet bodů, které leží jen tak na zemi, stačí je sebrat,“ burcuje havlíčkobrodský kouč.

Co se s týmem děje?
Pro nás všechny je to nepochopitelné a hlavně hodně nepříjemné. Někteří hráči prostě ztratili motivaci a šli jinam. Ano, byly to opory, ale pokud ztratí zájem hrát, tak je to těžké.

Nedoplácí havlíčkobrodský fotbal trochu na to, že hráči nebyli zvyklí na konkurenci odjinud? Přece jen jste přivedli čtyři nové tváře zejména z Brněnska, což asi někteří nepřekousli…
Tuhle příčinu neberu. Ano, přišli čtyři noví hráči, ale ti ostatní měli úplně stejnou startovní čáru a úplně stejnou možnost se prosadit. Rozhodně neplatilo, že ti, co jsou noví, budou automaticky hrát.

Ale jak si třeba vysvětlujete odchod Petra Slanaře? Do té doby kapitán, srdcař…
Vůbec neprojevoval zájem trénovat, hrát. Bylo to na něm vidět. No a pak přišla nabídka ze Ždírce. Nebudu přece nikoho do něčeho nutit, když nechce. Ale musím přiznat, že mě to samotného hodně překvapilo.

Asi chybí i ostatní, co odešli…
Samozřejmě. Odešlo celkem šest hráčů, přišli čtyři. Takže počtově samozřejmě neadekvátní změny. Jenže to máte Šťastného, který šel do Rakouska, braňte mu v tom. Liška je zpátky v Pelhřimově, tady nám střílel góly. Hostování ukončili i Klaus, Procházka. No a pak ten odchod Slanaře do Ždírce.

Do Ždírce šel i obránce Miroslav Havel, hráč vašeho béčka…
Ale tam to bylo dané tím, že se vrátil po dlouhodobém zranění. Ne, že se ho chci zbavit. Havlovi jsem jasně řekl, že s ním od léta počítám, ale že je potřeba se rozehrát. Hraje ve vedoucím týmu krajského přeboru, což je jenom dobře. Navíc v době, kdy jsem ho pouštěl, bylo v týmu dvaadvacet hráčů. Nikdo nemohl tušit, že to dopadne takhle.

Jak dopadne po svém excesu v podobě odjezdu z nedělního zápasu Dominik Balaščák?
V kádru zatím zůstává. Udělal chybu v tom, že se k problému nepostavil jako chlap. Příčinou jeho odjezdu ale nebyla absence v základní sestavě, proběhlo tam totiž něco v kabině. Ale to je interní věc.

Uvědomujete si, že na vašich výsledcích jsou závislé týmy z krajských soutěží. V případě pádu Brodu z divize byste výrazně negativně promluvili do sestupové politiky v kraji…
Vím, že to není jen náš boj.

Jak to po těchhle událostech vypadá v kabině?
Žádné spory tam nejsou. Hráči, co zůstali, mají společný cíl - zachránit divizi. Ale samozřejmě cítí napětí, co bude v nejbližších dnech následovat, jak se situace vyvine, jestli někdo přijde…

A přijde?
Když ne tři, tak dva mladí hráči, kteří ale mají zkušenosti z vyšších soutěží, takže by měli být výrazným přínosem.

Kdo a odkud?
Nezlobte se, odpovím v pátek, až to bude jasné.

Ze dvou domácích zápasů nemáte ani bod. Znamená to, že vám azyl na umělé trávě v Humpolci nesvědčí?
Na to se vůbec nechci vymlouvat. Dva měsíce tam trénujeme. Ale zaslechl jsem názory, že v Brodě bychom díky horšímu terénu tyhle technické mančafty víc potrápili, že přesně tohle je naše zbraň. Nevím. Každopádně příště už budeme hrát opravdu doma.

Věříte v záchranu?
Proč ne? Před námi je dvanáct zápasů, což je šestatřicet bodů. Hráčům říkám: Leží na zemi, jen je potřeba je sebrat. Jsem přesvědčen, že pod námi jsou týmy, které nejsou lepší než my. Půjdeme zápas od zápasu. Na dno jsme si sáhli, teď už se jen stačí odrazit.