Nových zájemců je v poslední době čím dál méně, co je toho příčinou? „Je jen málo lidí, kteří si nechají dvě hodiny nadávat. Všeobecné povědomí je takové, že rozhodčí za to berou peníze, a tak to nemají tak špatné. Ty peníze však nejsou nijak závratné, a tak někteří neunesou konflikty a raději s pískáním končí,“ míní Josef Sojka.

Někteří rozhodčí na sobě ale pracují a odměnou za to jim je posun do vyšších soutěží. Z havlíčkobrodských rozhodčí je to třeba Olga Zadinová, která již má za sebou úspěšnou premiéru jako rozhodčí divize. Dalším rozhodčím, který se posune výš, je Vítek Šťastný, který by se v nové sezóně měl objevit na listině pro krajský přebor.

V průběhu sezóny si pár rozhodčích každý víkend „vypůjčí“ krajský svaz, k tomu Josef Sojka říká: „Ke třem rozhodčím v soutěžích řízených ŘK Morava máme na listinách KFS Vysočiny 12 sudích. K těm přibývají delegace asistentů na soutěže dorostu a I.B třídy. V průměru je to 6 delegací. Ale dodávali jsme již i 9 asistentů.“

Nedostatek okresních rozhodčích působí v jiných oblastech problémy s obsazováním okresních mládežnických soutěží. Na Brodsku je tomu ale jinak: „Pokud jde o soutěže přípravek a minifotbalu 4+1, tak tyto soutěže neobsazujeme vůbec z důvodů finanční nákladnosti pro oddíly. U soutěží, které obsazovat chceme, se nám to daří. Pokud bude rozhodčích málo, u mládeže je chceme zachovat. Raději nepošleme rozhodčího na IV.třídu, ale u mládeže budou,“ říká razantně Josef Sojka.

Případní zájemci o funkci fotbalového rozhodčího mohou kontaktovat OFS Havlíčkův Brod na některý z kontaktů uvedených na www.fotbal.cz.

(rv)