Tréninky samozřejmě celky proloží i přátelskými zápasy. Asi nejzajímavějšího soupeře má Dlouhá Ves, která se utká s rakouským Dobersbergem. Příprava bude pro některé týmy klíčová, protože budou muset napravovat zpackaný podzim.

VĚŽNICE
Postavení po podzimu: 4. (23 bodů)
Zahájení přípravy: 3. 2.
„Nyní máme volnější trénink, jednou týdně se scházíme na fotbálek na umělce v Polné,“ prozradil vedoucí věžnického týmu Bohuslav Chalupník.
Nejlepšímu týmu z Havlíčkobrodska po podzimní části I. A třídy začne ostrá příprava až příští týden.
„Přípravu na jaro začínáme v úterý,“ říká Chalupník. Věžnický tým má během zimní přestávky naplánováno celkem pět přátelských zápasů, většinou s týmy z Jihlavska.
Přípravné zápasy:
21. 2. Puklice,
1. 3. Bedřichov,
8. 3. Bohdalov,
14. 3. Rantířov,
22. 3. Velké Meziříčí B.

PŘIBYSLAV
Postavení po podzimu: 7. (19 bodů)
Zahájení přípravy: 29. 1.
Přibyslavští fotbalisté, kterým po podzimní části patří sedmá příčka, se sejdou k prvnímu společnému tréninku dnes. „Budeme trénovat třikrát týdně a ze začátku hlavně venku,“ pověděl kouč Přibyslavi Vítězslav Machatka. Ten jako většina jeho trenérských kolegů se v úvodu přípravy zaměří zejména na kondici. „Určitě budeme nabírat fyzičku,“ říká.
Přípravné zápasy:
7. 2. Havlíčkův Brod,
28. 2. Budišov,
8. 3. Herálec (ZR),
14. 3. Bohdalov,
22. 3. Vrchovina.

CHOTĚBOŘ
Postavení po podzimu: 8. (18 bodů)
Zahájení přípravy: 9. 1.
Jako první z celků z Havlíčkobrodska v I. A třídě ve skupině A začali s přípravou chotěbořští fotbalisté. Ti se k prvnímu tréninku sešli už 9. ledna. „Celý leden trénujeme dvakrát týdně. V pátek máme tělocvičnu, v sobotu děláme výběhy. Příprava je nyní zaměřena na vytrvalost,“ upřesňuje trenér Chotěboře Petr Kolář.
Od února budou ale jeho svěřenci polykat tréninkové dávky už třikrát v týdnu. „Všechny tréninky budeme mít už venku,“ říká Kolář.
Přípravné zápasy:
15. 2. Čáslav B,
22. 2. Kutná Hora,
28. 2. Tesla Pardubice,
7. 3. v jednání,
15. 3. Vrchovina,
22. 3. v jednání.

HABRY
Postavení po podzimu: 9. (15 bodů)
Zahájení přípravy: 10. 1.
Svěřenci trenéra Jiřího Černého s přípravou na jarní část sezony už začali začátkem ledna. „Trénujeme třikrát týdně a zaměřujeme se především na fyzičku. Střídáme venkovní trénink, trénink v sokolovně a spinning,“ přibližuje Černý.
Habry absolvují během přípravy i čtyřdenní soustředění v Uherském Brodě od 5. do 8. února. Během přípravy sehrají haberští fotbalisté osm přátelských zápasů.
Přípravné zápasy:
25. 1. Čáslav B 0:7,
8. 2. v jednání,
15. 2. Kutná Hora,
22. 2. Humpolec,
28. 2. Havlíčkův Brod B,
6. 3. Velim B,
15. 3. Bílé Podolí,
22. 3. Tupadly.

DLOUHÁ VES
Postavení po podzimu: 11. (14 bodů)
Zahájení přípravy: 10. 1.
Dlouhá Ves v zimní přestávce změnila trenéra, Miroslava Veselského, jenž na lavičce skončil z rodinných důvodů, nahradil aktivní hráč Jiří Pabousek. Ten naordinoval svým spoluhráčům a zároveň svěřencům tréninkové dávky od začátku ledna dvakrát týdně. „Příští týden začneme trénovat třikrát v týdnu. O víkendu to proložíme nějakým přáteláčkem,“ tvrdí Pabousek.
Ten vyjednal v rámci přípravy i zahraničního soupeře. „Budeme hrát s rakouským Dobersbergem, kde jsem před časem působil,“ usmívá se. „Zatím máme napevno stanovené dva soupeře, ještě bychom chtěli ale dohodnout další dva na umělé trávě a minimálně jeden na přírodním trávníku,“ dodává.
Pabousek se v přípravě chce zaměřit především na fyzičku. „V ní jsme měli na podzim rezervy,“ vysvětluje.
Přípravné zápasy:
14. 2. Dobersberg (Rak.),
6. 3. Havlíčkova Borová.

LEDEČ NAD SÁZAVOU
Postavení po podzimu: 12. (12 bodů)
Zahájení přípravy: 22. 1.
Zajímavou epizodu zažili ledečští fotbalisté během posledního měsíce. Po podzimu rezignoval na pozici trenéra Miloslav Kafka. Jenže po měsíci hledání náhrady ho vedení ledečského fotbalu znovu angažovalo. Kafka převzal znovu žezlo v ledečské kabině 22. ledna. „Hlavní úkol pro jaro je jednoduchý, dostat se ze spodních vod tabulky. Myslím si, že to všichni dlužíme ledečskému fotbalu. Musíme se dostat nahoru,“ burcuje staronový kouč Ledče.
Kovofiniš se jako jeden z mála týmů z Havlíčkobrodska zúčastní humpoleckého zimního turnaje. „Trénujeme třikrát týdně, dvakrát venku, jednou v tělocvičně. Teď probíhá hrubá příprava, postupem času se budeme více zaměřovat na herní přípravu,“ prozradil Kafka.
Přípravné zápasy:
1. 2. Čáslav B,
7. 2. Lípa,
14. 2. Herálec (HB),
21. 2. Humpolec,
1. 3. Pelhřimov B.

ŠTOKY
Postavení po podzimu: 13. (11 bodů)
Zahájení přípravy: 4. 2.
„S přípravou začneme od příštího týdne, budeme trénovat třikrát do týdne. Dva tréninky absolvujeme venku, jeden pak v tělocvičně,“ nechal se slyšet kouč Štoků Radek Palán. Jeho svěřenci zatím mají naordinované tři přátelské zápasy. „Uvidíme podle počasí, jestli budeme schopni sehrát ještě nějaké utkání na druhém trávníku,“ zamýšlí se.
Přípravné zápasy:
21. 2. Luka nad Jihlavou,
14. 3. Stonařov,
21. 3. Havlíčkův Brod.