Teoreticky do sestupových vod jsou namočeny ještě další čtyři týmy – Dobronín, Dlouhá Ves, Štoky a Ledeč. Dobronínu, Dlouhé Vsi a Štokům by měl stačit k definitivě získat z posledních dvou zápasů jeden bod. Ledečský Kovofiniš má rovněž vše ve svých rukou, pokud alespoň jednou vyhraje, zachrání se.

Definitivní záchranu by týmům na devátém až dvanáctém místě zajistilo i jakékoliv zaváhání obou posledních týmů. Na Habry čeká v posledních dvou kolech ještě derby v Chotěboři a se soutěží se rozloučí na domácím trávníku s Janovicemi. Rozjetou Kamenici, která z posledních čtyř zápasů získala deset bodů, čeká zápas v Ústrašíně a doma v posledním kole hostí Štoky.

Kovofiniši stačí dva body

Hodně o ambicích namočených týmů napověděl sestupový šlágr 24. kola skupiny A I. A třídy mezi Ledčí a Habry. Domácí Kovofiniš nakonec vybojoval vítězství 3:0 a vydatně se přiblížil k záchraně.

„Bylo to velmi nervózní utkání. Ne nějak unfair, ale spíše nervózní v tom smyslu, že se hrálo o záchranu. Pomohl nám první gól, jenže po změně stran jsme dvěma chybami dostali Habry do hry. Naštěstí jsme pak přidali druhý uklidňující gól. Ale i poté mohly Habry skórovat, vyloženou šanci však neproměňovaly. Tečku za utkáním udělal nejlepší hráč zápasu Víťa Pechanec třetím gólem,“ popsal střetnutí ledečský šéf lavičky Miloslav Kafka.

Vyhráno však rozhodně nemá. Buď musí spoléhat na zaváhání Kamenice nebo Habrů, nebo musí alespoň jednou vyhrát. „Věřím, že díky tomuto vítězství jsme se ze sestupových vod definitivně vylízali,“ oddychoval Kafka. „K záchraně nám stačí dva body. Rádi bychom záchranu zpečetili už ve Speřicích, abychom mohli poslední zápas hrát naprosto v klidu,“ dodal ledečský kouč.

Větev si zřejmě ve víkendovém kole podřízly Habry, které prohrály v Ledči 3:0. Ale v Habrech si ze sestupu až tak těžkou hlavu nedělají. V průběhu dvou tří let chtějí kádr přebudovat a omladit. „Tým tvoří většinou třicátníci, takže nás čeká v několika následujících sezonách přebudovávání kádru. Je celkem jedno, jestli budeme hrát v I. A nebo I. B třídě,“ prozradil trenér Habrů Jiří Černý.

Nicméně Habry mají stále teoretickou šanci k záchraně, musely by ovšem oba zbývající duely vyhrát a zároveň čekat na zaváhání svých konkurentů v boji o sestup do I. B třídy.

Setrvání v soutěži mají na dosah

Nejlepší výchozí pozici z týmů z Havlíčkobrodska, které bojují o záchranu I. A třídy, mají dvě kola před koncem Štoky a Dlouhá Ves. Oba nováčci v druhé nejvyšší krajské soutěži mají po 24. kole na kontě shodně devětadvacet bodů, tedy pětibodový náskok na sestupové příčky.

Štoky sice ve 24. kole prohrály ve Speřicích 3:0, ale i nadále mají setrvání v soutěži ve svých rukou. „Prvních třicet minut nebylo z naší strany špatných. Bulant nastřelil tyč, Buben v další gólovce minul. Po nevyužitých šancích jsme dvakrát inkasovali. Ve druhém poločase jsme chtěli ještě něco s výsledkem udělat. Otevřeli jsme hru, posílili ofenzívu, ale hned v první minutě jsme inkasovali a bylo rozhodnuto,“ vrátil se k utkání trenér Štoků Radek Palán.

Při určitých okolnostech by Štokům nemusel bod k záchraně stačit. Scénář by musel být ovšem takový, že by Štoky remizovaly s Dlouhou Vsí, Kamenice porazila Ústrašín a v posledním kole by Štoky prohrály v Kamenici 2:0, případně o tři a více branek.

„Určitě nemůžeme spoléhat na poslední kolo, kdy hrajeme v Kamenici. Stěžejní bude pro nás porazit Dlouhou Ves. Protože pak v Kamenici nemůžeme hrát na výsledek, na to, že budeme mít lepší skóre. To je vždy ošemetné,“ prozradil Palán.

Dlouhá Ves se ve víkendovém zápase proti Ústrašínu (2:1) hodně přiblížila k záchraně. K jistotě stačí dlouhoveským fotbalistům vytěžit z posledních dvou kol I. A třídy minimálně jeden bod.

„Pro nás to byl v zápase s Ústrašínem hodně cenný bodový zisk, který nás hodně nasměroval k záchraně v soutěži,“ uvědomoval si po zápase hrající kouč aktuálně desátého celku tabulky skupiny A I. A třídy Jiří Pabousek.