Cíl stanovený před sezonou, umístění do sedmého místa, byl těsně splněn. Není to ale na tým, který ještě nedávno brázdil divizní soutěž, málo? Pravdou je, že špici přeboru pozorují fanoušci Dekory z hodně velké dálky.

„Výsledky byly ovlivněny měnící se sestavou. S optimálním kádrem jsme odehráli pouze pět kol, po kterých jsme byli na druhé příčce tabulky,“ zamyslel se trenér Miroslav Čivrný.

V dalších zápasech vlivem úzkého kádru, ze kterého pro zranění vypadla například předsezónní velezkušená posila Petr Sysel, pro futsalové povinnosti také harcovník Roman Mareš a kvůli červeným prohřeškům i ždírecké ikony Petr Čalkovský a Miroslav Kysilko, již hráčská kvalita chyběla, a tak konečné umístění zřejmě odpovídá současným možnostem kádru. Navíc i někteří mladí hráči kvůli pracovním nebo studijním povinnostem, či pro zranění, měli znatelné tréninkové manko. To se pak odráželo i při hře.

„Patnáct zápasů krajského přeboru se třemi středečními vloženými koly je náročná soutěž a pokud chce oddíl úspěšně obstát, musí být vytvořeny kromě hráčského kádru i odpovídající podmínky a zázemí,“ tvrdí zkušený trenér.

V domácích zápasech si před vlastními fanoušky Dekora držela velmi slušný standart. S pěti výhrami a třemi porážkami je v tabulce získaných bodů na domácí půdě na čtvrtém místě.

Ale sedm venkovních zápasů? Bída s nouzí. Žďírec z nich vytěžil k dobru pouhých pět bodů, a v této statistice patří takřka k nejhorším týmům v přeboru.

Podzimní kádr: brankáři Lengál, Vymetal, obránci Kučera, Kysilko, Sysel, Sobotka, Pleva, Carda, záložníci – Mareš, Smejkal,Novotný, Šnobl, Blažek, útočníci – Máša, Kolouch, Čalkovský.
Další hráči: Novák, Doležal, Veselský, Polanský, Mikulecký, Klupka, Malínský, Jan Matějka.
Počet odehraných zápasů a minut u nejstabilnějších hráčů: Pleva 15/1333, Lengál 15/1321, Kolouch 15/ 1321, Smejkal 14/1097, Kysilko 14/1168, Šnobl 15/1116, M. Sobotka 12/1080, Carda 14/1057, Máša 15/933, Čalkovský 10/885, Mareš 9/810, Novotný 10/ 602, Blažek 15/589
Ideální sestava: Lengál – Kysilko, Sysel, Sobotka, Pleva – Novotný, Smejkal Mareš, Šnobl – Čalkovský, Kolouch (Máša, Kučera, Carda, Blažek).

Ždírecký kouč očekával pět bodů navíc

Protřelý trenér Miroslav Čivrný působí jako lidovod fotbalové Dekory necelý rok. Sympaticky přiznává, že od podzimní části čekal o něco vyšší bodový zisk, než jakého ostřílený mančaft dosáhl.

Splnilo umístění na sedmém místě tabulky vaše očekávání?
Cíl stanovený před začátkem soutěže – umístění do sedmého místa, se nám podařilo i s trochou štěstí splnit, počítalo se však s pěti body navíc. Ztrátu nám způsobily hlavně nevydařené zápasy v Moravských Budějovicích a především doma s FC Jemnicko.

Kdo byl ve vašem celku největší oporou, a naopak, od koho jste očekával víc?
Kostra týmu, která mi vykrystalizovala v průběhu letní přípravy ve složení Sobotka, Sysel, Čalkovský, Mareš, Kolouch, se nám bohužel po několika utkáních rozpadla. Pokud byl k dispozici, tak byl vždy oporou Mareš. Nadstandardní výkony podával během podzimu také Sobotka, jehož třízápasové absence byla na hře obrany velmi znát a příjemným překvapením se stal i obránce Pleva. Lepší výkony jsem čekal od Šnobla, a také od útočníků Koloucha s Mášou, kteří by mohli dávat více branek. V zimě budeme chtít zapracovat na posílení brankářského postu, což je ve Žďírci tradiční záležitost. Alternativou je i domácí gólman Tomášek. Dále bych rád přivedl jednoho obránce a jednoho útočníka. To je ale otázkou nabídky a poptávky.

Jaký byl nejlepší a nejhorší zápas vašeho mužstva?
Velmi si cením otočení výsledku v prvním kole proti Havlíčkovu Brodu, kdy jsme vyhráli 3:2, dobře jsme se prezentovali v Pacově a dobrý výkon jsme i přes dělbu bodů předvedli i v Žirovnici (2:2, pozn red.). Špatné bylo domácí utkání proti Jemnicku (0:1, pozn. red.), kde hosté bránili, zdržovali a my jsme nebyli schopni pořádně vystřelit na bránu. Jemnicko nás pak těsně před koncem z brejku potrestalo. ⋌(jan)

Jakub Janáček, Alois Svoboda