Stěží uvěřitelnou střeleckou formu totiž měl v uplynulé sezoně vyhlášený ostrostřelec Miroslav Křikava. Ten si na své konto připsal hned jednačtyřicet tref do černého. Ano, čtete správně. 41 gólů.

To je víc, než dokázaly vstřelit některé jiné celky v krajských soutěžích dohromady. To je více než padesát procent gólů všech světelských sklářů a druhý nejlepší střelec soutěže – janovický Padrnos – zaznamenal o osmnáct branek méně. Taková čísla hovoří za vše.

Osobní rekord

„V dospělé kategorii je to asi můj rekord, více branek jsem dal nejspíš jenom v dorostu. Ale fotbal se hraje pro náš celý tým, nejen pro mě,“ usmíval se forvard, který zaznamenal v nedávno skončeném ročníku hned několik hattricků. Žádný tajný recept však prý na gólové smršti není.

„Je třeba zachovat v zakončení chladnou hlavu a také vám musí přát štěstí,“ konstatoval světelský zabiják, který rozsévá zkázu v obranách prakticky všech týmů.

„Celý týden se na něj připravujeme, a on nám nasází tři góly,“ kroutil například hlavou po podzimním vzájemném zápase tehdejší janovický trenér.

Křikava sází góly jakkoliv. Z přímých kopů, levou, pravou, hlavou. Jeho repertoár je skutečně široký, ale podle soupeřů je jeho hlavní a neocenitelnou schopností perfektní výběr místa.

„Prostě to někdy sedne na levačku, jindy na hlavu… ale jak říkám, je třeba mít i štěstí,“ uvedl útočník, který se na špici kanonýrských hitparád ve fotbale i futsale pohybuje už drahnou dobu. Třeba před lety zaznamenal ve futsalovém krajském přeboru více než sto branek. To už prostě není náhoda.

Je výjimečný

„Míra je v tomto směru opravdu jedinečný. Ale kdyby proměňoval v některých zápasech všechny šance, do kterých se dostane, měl by na kontě tref ještě víc,“ poznamenal trenér sklářů František Polák.

Podle něj si Křikava v této sezoně výborně sedl se svým parťákem v útoku, Josefem Štrosem. „Míra se moc nezapojuje do kombinace, v poli častokrát není skoro vidět a Pepa to za něj oběhá. A na hodně branek mu také na jaře nahrával Tomáš Tůma, který umí dát přesnou přihrávku do uličky,“ dodal Polák.

„Mně osobně se vždy dobře hrálo třeba i s Mílou Kafkou, nebo Slávkem Císařem,“ doplnil svého kouče Křikava. Když někdo dokáže tak dlouho držet svoji střeleckou pohodu na takové úrovni, logicky vyvstává otázka, zda by nestálo za to vyzkoušet i jinou štaci. Světelský odchovanec si už vyzkoušel angažmá v Humpolci a pražské Jesenici. Podle všeho se však už zřejmě nikam jinam nechystá.

„Tak občas by chuť byla si zkusit i něco jiného, ale já hraju opravdu jenom pro radost. A navíc nemám čas denodenně trénovat. Mám rodinu a té se samozřejmě musím věnovat,“ zakončil světelský fotbalový predátor.

Miroslav Křikava
– narozen 5.7.1979
– odchovanec Světlé nad Sázavou
– aktuální klub: SB Světlá nad Sázavou
– futsal: S.U.D. Světlá nad Sázavou,klub hraje Východočeskou divizi D
– letos se stal nejlepším střelcem futsalové divize s 46 trefami
– kluby: Světlá, Jesenice, Světlá, Humpolec, Světlá
– v letošní sezoně I.A třídy zaznamenal 41 branek