Na Losy přijelo deset vesměs prvoligových týmů, a tak to byla přehlídka elity starších žáků. Po dvouleté odmlce se podařilo mladíkům z Vysočiny Jihlava prolomit hegemonii slovenských týmů, poslední dva turnaje totiž vyhráli žáci ze Špišské Nové Vsi.

Skupinu A vyhrál Zlín a v ní bojovali i žáci brodského Slovanu, porazili Spišskou Novou Ves 2:0, remizovali se Zlínem 1:1, prohráli s Duklou Praha a TJ Svitavy vždy 0:2 a obsadili třetí místo. Druhá skončila Dukla Praha, čtvrtá Spišská Nová Ves a páté Svitavy. Skupinu B vyhrála bez ztráty jediné kytičky Vysočina Jihlava s impozantním skóre 15:0. Druhá skončila Trnava, třetí Sparta Brno, čtvrtý Motorlet a páté Velké Meziříčí. V dalších bojích o 5. až 9. místo brodský Slovan porazil Svitavy 1:0, remizoval s Motorletem a Velkým Meziříčím 0:0 a v konečné tabulce obsadil pátou příčku.

Trofej do Jihlavy

V semifinálových zápasech Vysočina Jihlava porazila přažskou Duklu 2:0 a Trnava zdolala Zlín 2:1. Ve střetnutí o 3. místo Zlín přehrál Duklu 3:0 (1:0), když o hladké výhře rozhodl hattrickem Adamuška.

JIHLAVA - TRNAVA 2:1

Finálové střetnutí přineslo oboustranně kvalitní kopanou s rušnými momenty před oběma brankami. Po deseti minutách dostal Jihlavu do vedení Novotný a do přestávky to byl vyrovnaný boj.

Po změně stran měli častěji míč na svých kopačkách chlapci z Vysočiny, po parádní akci zvýšil na 2:0 kanonýr Klíma, pět minut před koncem ještě zdramatizoval závěr nejlepší hráč turnaje Bodiš, když z pokutového kopu upravil na konečných 2:1 a vzácná trofej putuje do Jihlavy.
Sestava Jihlavy: Steinbauer – Látora, Vitásek, Horký, Štěpánek, Novotný, Pecina, Votava, Klíma, Šimončič, Pech, Čermák, Diviš, Pokorný.

Projevila se únava

Jak viděl průběh turnaje kouč brodských mladíků Ján Bdžoch. „ Po předchozím náročném soustředění se již projevila únava, oceňuji odhodlání kluků bojovat, i když se jim zrovna nedařilo. Často jsme byli neúspěšní v osobních soubojích, chyběla nám mezihra. K nejlepším patřil střední záložník Pártl (po zranění musel odstoupit), pochvala patří i Němcovi, po roční pauze a operaci kolena odvedl slibný výkon, ostatní odvedli, co bylo v jejich silách. Musíme zapracovat na pohybu hráčů v prostoru, zatím vázne i plynulý přechod do útoku, který je slabinou kolektivu. Teď se budeme připravovat na zahájení ligové soutěže, již 14. srpna uvítáme Na Losích Slovácko.“

Vytrvalý déšť připravil mladým fotbalistům opravdu těžké podmínky, které se bohužel promítly do velkého počtu drobných zranění.
Z tohoto důvodu také turnaj po prvním dnu opustil „zdecimovaný“ tým Sparty Brno, v neděli se již hrálo jenom na umělém trávníku.
Ve finále chtěli slovensští chlapci oplatit Jihlavě krutou porážku 5:0 z úvodního zápasu turnaje, ale Vysočina svoji turnajovou dominanci potvrdila a v průběhu zápasu hru bezpečně kontrolovala.

„Ve všech zápasech se hrál kvalitní fotbal, kluci předvedli neutuchající nadšení a snahu odvést na hřišti maximum. Bylo to pohledné defilé toho nejlepšího, co v kategorii staršího dorostu máme, věřím, že o budoucnost mládežnických talentů v naší republice je dobře postaráno. Děkuji všem, kteří se na organizaci turnaje v tak těžkých podmínkách podíleli,“ oddechl si ředitel turnaje Radek Kolář.

Fakta z turnaje
Nejlepší brankář

Filip Matoušek (Dukla)
Nejlepší střelec se sedmi brankami
Jiří Klíma (Jihlava)
Nejlepší hráč
Adam Bodiš (Trnava).
Konečné pořadí: 1. Vysočina Jihlava, 2. Lokomotiva Trnava. 3. Tescoma Zlín, 4. Dukla Praha, 5. Slovan Havlíčkův Brod, 6. TJ Svitavy, 7. Spišská Nová Ves, 8. Motorlet Praha, 9. Velké Meziříčí, 10. Sparta Brno.
Ceny předávali havlíčkobrodský starosta Jan Tecl, předseda, KFS Miroslav Vrzáček a ředitel turnaje Radek Kolář.

Alois Svoboda, Petr Veselka