VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejde o likvidaci vesnického fotbalu, říká svazový sekretář

Vysočina – Je to téma, které se dotkne nejen fotbalových hráčů, funkcionářů a fanoušků na Vysočině, ale v celé České republice.

12.2.2012
SDÍLEJ:

Rudolf Řepka je i přes svůj poměrně nízký věk protřelým fotbalovým funkcionářem. V klubu FK Teplice pracoval jako mezinárodní sekretář nebo sportovní manažer.Foto: FAČR/Jan Tauber

Projekt, který v současné době realizuje v rámci Fotbalové asociace České republiky (FAČR), budí na jedné straně možná obdiv, na druhé straně ale i obavy.

Vedoucí činitelé svazu chtějí vytvořit kompletní seznam všech, kteří se okolo vrcholového, ale i vesnického fotbalu na nejnižší úrovni pohybují. A s tím jsou spjaty i členské poplatky, které by jednotlivci a kluby měli odvádět.

V konečném součtu by celková suma měla v budoucnu činit desítky, možná až stovky milionů korun. A právě to se mnohým nelíbí.

Sčítání fotbalového lidu probíhá od začátku ledna a konečným termínem pro zaslání přihlášek je konec února. Během dalších čtyř měsíců bude prý vytvořena databáze členů, protože od 1. července budou muset být všichni, kteří se chtějí zúčastnit fotbalových soutěží jako dosud, členy FAČR a být ní pod jedinečným identifikačním číslem. „Potřebujeme vědět, kolik nás opravdu je,“ říká Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Proč jde asociace do akce, která není populární, zaměstná tisíce lidí a může se zdát, že není potřeba?
Právě toto zdání klame. Stále více se na různých jednáních o dalším financování sportu, ale i při jednáních s partnery současnými i potenciálními ukazuje, že je potřeba vědět, kolik nás opravdu je.

To teď nevíte?
My dlouhodobě pracujeme s tím, že český fotbal má 650 tisíc registrovaných hráčů. Ale víme, že to může být údaj zkreslený, protože pochopitelně nedochází k aktualizaci databáze registrací. Zavedením členství, o kterém rozhodla valná hromada asociace v červnu minulého roku, zjistíme přesný počet členů, a protože při tom je vybírán i stanovený členský příspěvek, získáme prostředky, které budou samozřejmě z velké části přerozděleny na nejnižší články naší struktury.

Právě lidé z nejnižších pater fotbalu mají dojem, že jejich příspěvky pohltí centrum. Jak to tedy bude?
Zmíněná valná hromada zároveň rozhodla o rozdělení vybraných prostředků. Jak známo, první rok se vybírá padesát korun na osobu a tyto prostředky budou využity na vybudování funkční databáze členů. Další léta se vybírá sto korun za mládež a dvě stě korun za dospělé a kolem osmdesáti procent vybrané sumy se vrátí zpět do hnutí na základě principu solidarity. Tedy platí všichni, profesionální i ty nejmenší kluby, funkcionáři, rozhodčí… Ale velká většina vybrané sumy se vrátí zpátky na úroveň okresů a krajů.

Co to znamená pro menší okresní svazy?
Matematicky vychází, že bude-li členů z velkých klubů na úrovni od ligy po divize a členů, platících jako jednotlivci, více než dvacet procent?z celé členské základny, pak na okresy půjde více, než tam vybrali.

Jenže jak bude vypadat navracení peněz do malých oddílů? Dám vám příklad. Klub má dva dospělé týmy (zhruba 50 členů) a jeden mládežnický (zhruba 15 členů). Během příštího roku by tedy zaplatil na poplatcích 11 500 korun. Žactvo hraje v chodu klubu velkou roli, ale kvůli nedostatku dětí klub není schopen mládežnickou základnu zvětšit. I takovým garantujete větší návratnost vložených prostředků? Jaký pro to bude klíč? Například na Vysočině totiž toto může být problém. Klubů, které disponují skutečně širokou mládežnickou základnou, tady totiž ani poměrně není tolik jako třeba ve Středočeském kraji.
Zatím je rozhodnutím valné hromady z června 2011 jasně dáno, že osmdesát procent vybraných peněz půjde zpět do klubů na okresní a krajské úrovni. O způsobu vlastního navrácení se vedou jednání, po diskusích na úrovni krajů a okresů a s ohledem na připomínky z klubů navrhneme takový systém, který by byl co nejspravedlivější. Ale rozhodně bude vycházet z názorů a potřeb klubů na nejnižších úrovních. Poslední výkonný výbor určil skupinu, která se bude tímto tématem zabývat a nejpozději v červnu by měla být jasná pravidla.

Načasování tohoto projektu však v mnohých zanechává hořkou pachuť. Můžete vyloučit spekulace o tom, že zavádění členských poplatků by mohlo jakkoliv souviset se změnou loterijního zákona? Podle ní totiž sport v podstatě přišel o stovky milionů a miliardy korun.
Příspěvky nemají s jednáními kolem loterijního zákona nic společného. Už jen tím, že o příspěvcích se přece rozhodovalo o půl roku dříve, než bylo jasné, jak dopadnou jednání kolem zákona o loteriích. Fotbal intenzivně vyjednává o penězích od státu na sport, zajistil je vloni a je předpoklad, že tomu bude tak i letos.

Neobáváte se, že se ukáže, že členů FAČR není zdaleka tolik, jak se teď píše?
V novém systému budeme započítávat i trenéry, rozhodčí, maséry, hlavní pořadatele. Každý, kdo bývá uveden v zápisu o utkání, musí být členem asociace. A samozřejmě, že členem může být každý člověk, který vyplní přihlášku a zaplatí příspěvek. Celkové číslo by mělo být kolem půl milionu členů.

Ale proč mají být členy třeba maséři?
Protože jsou vedeni v zápise o utkání, jsou na lavičce a z toho mají i odpovědnost. Zavedení jednoznačného členství má totiž i své praktické výhody. Už se nebude moci stát, že někdo, kdo se má třeba zpovídat před disciplinární komisí, náhle prohlásí, že se necítí být členem svazu. Což se nám v nedávné minulosti také stalo.

Bude mít členství ve FAČR a placení příspěvků pro členy nějakou praktickou výhodu?
Počítáme s tím, že členům například vyjednáme slevy u našich sponzorů, budeme hledat cestu k nejrůznějším benefitům. To je však náplní pro další fázi rozvoje projektu. Teď se musíme soustředit na bezproblémové vytvoření databáze členů.

K tomu potřebujete těsnou spolupráci se sekretáři klubů, jak funguje? Není v tom všem zmatek?
Naší nespornou výhodou je, že fotbal má propracovanou strukturu až po ty nejnižší články, tedy kluby na okresních úrovních. Všude tam pracují schopní funkcionáři, na jejichž bedrech velká část úkolu sesbírat a zaslat potřebné přihlášky leží. Jsme si vědomi jak náročná práce to je, a jsme jim za ni velice vděčni.

Mají lidé v terénu dost informací?
Snažíme se, aby tomu tak bylo. Vytvořili jsme webovou stránku http://clenstvi.fotbal.cz/, na které jsou informace týkající se vyplňování tří druhů různých formulářů. Najdou tam i časté dotazy a odpovědi. Snažíme se odpovídat na každý dotaz či nejasnost ať už přímo s jednotlivci, nebo třeba pomocí newsletterů, které zasíláme na kraje a okresy a věříme, že odtud je dále distribuují do klubů.

Jaké poznatky vám v tomto ohledu přinesla konference, která se nedávno konala v Jihlavě?
Podobných zasedání jsem v posledním období absolvoval několik a mohu říci, že všude probíhají stejně. Lidi zajímají dvě základní věci – jaké budou sankce a jak se tyto sankce budou vymáhat, když se členy FAČR nestanou, a také to, jak se rozdělí vybrané peníze. Máme zkušenosti, že s tím, jak roste informovanost mezi základnou, ubývá nejistoty a dotazů. Výše uvedená směrnice to vyřeší definitivně.

Jak se díváte na výtky, které říkají, že půjde pouze o krok k likvidaci vesnického fotbalu?
Chápu, že jde o novou věc. Někteří nemusejí mít dobré informace a z toho plynou různé obavy. Ale v konečném důsledku by kluby na vesnicích neměly o prostředky vybrané od svých členů přijít, navíc jsme přesvědčeni, že znalost přesného počtu členů naší asociace povede k tomu, že získáme větší příjmy od státu, protože ten bude přesně vědět komu a na koho prostředky dává. Rozhodně nejde o likvidaci fotbalu na vesnici.

Fotbal si vzal pořádné sousto, zvládne ho?
Musí! Nejde jen o nějaké gesto. Na tom, abychom mohli přesně určit, kolik nás je a jaké jsou naše potřeby, závisí i klíčová jednání na ministerstvu. Vytváří se nový systém financování sportu a ministerstvu pochopitelně záleží na tom, aby znalo přesná čísla. Myslím, že v krátké době čeká „sčítání členů“ i ostatní sportovní odvětví. A stane se výhodou fotbalu, že bude jedním z prvních, kdo nabídne přesná čísla. I z toho důvodu bych ještě jednou všem, kdo se na tomto náročném projektu podílí, rád velmi poděkoval.

Rudolf Řepka
- 37 let
- Generální sekretář fotbalového svazu od června 2007. Od roku 2011 je členem prestižní disciplinární komise UEFA. Vystudoval FTVS v Praze, obor sportovní manažerství.
- Před příchodem do služeb asociace pracoval v FK Teplice, kde během času prošel pozicemi mezinárodního sekretáře, reklamního manažera, obchodního a marketingového ředitele, mluvčího klubu, sportovního manažera a sekretáře i vedoucího mužstva.

Kde budou zbylá procenta?

Rudolf Řepka v rozhovoru říká, že nazpět by se do oddílů mělo dostat zhruba osmdesát procent vybraných prostředků. Co však bude s ostatními penězi?
Něco samozřejmě padne na správu databáze a podobně. Ale to budou pouze malé prostředky. Přesně procentuální rozdělení v tuto chvíli ještě jasné není, ale počítá se s tím, že by velká část ze zbytku šla od takzvaného Fondu solidarity. Z něj by se mohly například vyplácet nečekané výdaje spjaté třeba s pohromami, jako jsou povodně a podobně. Budou tedy smysluplně využity. Rozhodně se z nich však nebude nikterakt financovat chod sekretariátu nebo něco podobného.
Jaroslav Kolář,
ředitel oddělení PR FAČR


Sojka: Není to o čerpání peněz. Změna je nutná

Změny ve Fotbalové asociaci se samozřejmě dotknou i všech klubů na Vysočině. Například čtyřiačtyřicet klubů na Havlíčkobrodsku pošle na účet svazu už během příští sezony, kdy se bude za členství platit padesát korun na osobu, desítky tisíc korun.
„Ale je to nutnost,“ říká předseda okresního fotbalového svazu Havlíčkobrodska Josef Sojka.

Jaké ohlasy na tvorbu nové databáze členů FAČR máte?
Samozřejmě to s sebou přináší i negativní ohlasy, ale na celou věc je třeba se podívat?i z jiné stránky. Není to o čerpání peněz. Dělá se to opravdu hlavně proto, abychom věděli, kolik lidí se aktivně okolo fotbalu pohybuje. To je důležité při vyjednávání s dalšími partnery, především ve vztahu při jednání se státem. Další důležitou věcí je i postižitelnost. Pokud bude někdo členem asociace, máme na něj při jeho prohřešcích už nějaké páky. To, že stávající systém v tomto směru nevyhovoval, se ukázalo například při známé kauze Synot, kdy přímo na pana Valentu svaz vlastně nemohl.

Kolika lidí na Havlíčkobrodsku se vůbec tyto změny budou týkat?
V našem okresním svazu je čtyřiačtyřicet oddílů a takřka každý má alespoň dvě družstva. Pokud tedy budeme počítat, že průměrně má každý klub alespoň osmdesát členů, dojdeme k minimálnímu číslu takřka čtyř tisíc lidí.

Nezdají se vám poplatky příliš vysoké?
Pro další ročník se vybírá padesát korun za jednoho člena. Navíc není ještě pevně stanoveno, že se pro další roky budou za jednoho dospělého vybírat dvě stovky. To se teprve bude určovat. Ale i tak si myslím, že to není mnoho. Je to necelých dvacet korun měsíčně a když jsou hráči ochotni platit stovky korun třeba za startovné ve futsalu, tak proč ne i tady?

Volají vám hráči a funkcionáři z Vysočiny ohledně nového systému?
Samozřejmě. Jsou to minimálně dva telefonáty denně. (úsměv)

Jakub Janáček, Jaroslav Kolář

Autor: Jakub Janáček

12.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na zdraví!

Rebel sváteční speciál je mezi nejlepšími neobvyklými pivy

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Řídila auto pod vlivem drog

Havlíčkův Brod - Pryč jsou ty časy, kdy řidiči usedali za volant omámeni jen alkoholem! Havlíčkobrodští policisté zastavili v pátek 20. října krátce před pátou hodinou odpoledne na ulici Na Výšině v Havlíčkově Brodě osobní automobil Fiat Punto.

Z vozidla zmizely autobaterie

Chotěboř - Krádež autobaterií ze zaparkovaného vozidla prověřují policisté v Chotěboři. K činu došlo v noci z pátku 20. října na sobotu na ulici U Stadionu.

Cizinci byli za vloupání už odsouzeni

Havlíčkův Brod – Pět cizích státních příslušníků se pokusilo v Havlíčkově Brodě začátkem minulého týdne odcizit dvě zaparkovaná osobní vozidla, Škodu Favorit a Škoda Felicia. Všichni již ve čtvrtek stanuli před okresním soudem v Havlíčkově Brodě a za své jednání už byli odsouzeni.

Vyhřívaná podložka usnadní nejmenším start do života

Havlíčkův Brod - Dětské oddělení dostalo při příležitosti Dne otevřených dveří přestavěné a zrekonstruované stanice intermediární péče o novorozence dar od Českých drah.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení