Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český fotbal zasáhne přestupová revoluce

Vysočina – Po loňské „počítačové" revoluci jde o další převratnou novinku, která čeká na český fotbal.

5.3.2016
SDÍLEJ:

Možnost farmy na Havlíčkobrodsku využíval například ždírecký Tatran s Havlíčkovou Borovou. Ždírecký útočník Pavel Klimeš (vlevo) oblékal na podzim dres obou týmů. Toto už od sezony 2016/17 nebude možné. Foto: Ivo Havlík

Tentokrát se bude týkat přestupů. V českém fotbale totiž začne úderem 1. června platit nový přestupní řád, který zavádí změny nejen mezi profesionály, ale i amatéry. Desítky let tradiční systém přestupů a hostování tak nenávratně zmizí.

Systém farem a hostování amatérů končí na základě požadavků FIFA. Nejmladší a starší hráči budou moci přestupovat bez náhrad, pro ostatní bude jasně stanovené odstupné a tréninkové kompenzace. Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky toto úterý schválil věcný záměr novelizovaného přestupního řádu. Zástupci profesionálního i amatérského fotbalu jej mohou do konce března připomínkovat. Případné připomínky ovšem nic nezmění na faktu, že řád 1. června začne platit. Kromě některých úprav v profesionálních soutěžích zavádí především podstatné změny pro amatérské oddíly. Dle stávajícího řádu byl i k přestupu amatérů nutný souhlas mateřského klubu. FIFA však nařizuje, že jediným důvodem bránícím hráči v přestupu do nového klubu je profesionální smlouva mezi ním a mateřským klubem. Dle nových regulí budou moci amatérští fotbalisté v určeném období přestupovat dle svého uvážení, aniž by k tomu potřebovali souhlas svého dosavadního klubu. Děti a fotbalisté nad 34 let mohou přestupovat zdarma, za ostatní musí nový klub uhradit tabulkové odstupné.

To však nemusí být v případě jednoho a toho samého hráče vždy stejné. Kupříkladu za amatérského hráče ve věku 19 až 23 let zaplatí podle tabulky ligový klub 140 tisíc korun. Pokud by ovšem tento hráč odešel do celku krajského přeboru, ten za něj zaplatí „pouhých" 35 tisíc. Kompletní znění řádu, včetně návrhů tabulkového odstupného, je na oficiálním webu FAČR.

Současně se také ruší institut hostování amatérských hráčů. FAČR však ve věcném záměru zmiňuje, že se nebrání trojstranné dohodě mezi kluby a hráčem, která by umožňovala jeho návrat do původního klubu po určené době.

Zároveň končí systém farem, který v českém fotbalu existoval od roku 2011. Hráč může opět hrát pouze za jeden klub, ve kterém je registrovaný. V rámci jednoho klubu však samozřejmě může hrát za více mužstev, například vedle áčka i za rezervní mužstvo.

Brukner: Bude hodně záležet na serioznosti klubů

Novinky v přestupních řádech se dotknou všech klubů od třetí ligy až po okresní soutěže. Oslovili jsme proto trenéry několika oddílů z havlíčkobrodského okresu, aby se k chystaným změnám vyjádřili.

Co říkáte na změny přestupního řádu?

Divize
Richard Zeman, trenér H. Brodu

Richard Zeman.
„Abych řekl opravdu, ještě jsem se s ním detailně neseznamoval, ale bude to zásadní změna, která je pozitivní pro hráče, ale už ne pro kluby, které se zabývají mládeží, protože přestupové tabulkové částky jsou symbolické. Ukáže čas, co to přinese. Pro hráče z Vysočiny, kde je osm týmů v divizi to bude zajímavé."

Krajský přebor
František Polák, trenér Světlé n. S.

František Polák, trenér Světlé n. S.
„Záleží na úhlu pohledu. Bude to mít určitě své pro a proti. Určitě nesouhlasím s odchodem hráčů nad 34 let zadarmo, ta hranice je určena nízká, toto je přitažené za vlasy. Jinak ty změny vnímám vcelku pozitivně."

I. A třída
Roman Brukner, trenér H. Borové
„Z jedné strany je to špatné, že nebude hostování, z druhé strany budou jasně nastavená pravidla. Kluby nemohou násilně držet hráče, který za ně nechce hrát. Dobře je rovně vyřešen s hráčem nad 34 let, který může odejít kamkoliv zdarma. Problém vidím u mládeže, že jsou zrušeny střídavé starty, protože mládežnických týmů a hráčů vůbec je málo. Pokud budou chtít kluby mezi sebou dobře vycházet, tak se musí seriózně domlouvat."

I. B třída
Michal Marek, trenér Mírovky
„Mám-li být upřímný, moc se v tom neorientuji. Nemám na to názor. Až se to uvede do praxe, tak na to budu mít svůj názor.

Volný pohyb hráčů

6 – 9 let: standardní letní a zimní přestupní období, zdarma

10 – 11 let: standardní letní a zimní přestupní období, 1 500 korun za každý rok registrace

12 – 33 let: pouze od 1. do 20. června, uhrazení odstupného dle tabulky

34 a více let: pouze od 1. do 20. června, zdarma

Tomáš Pohanka

Autor: Petr Veselka

5.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení