Skončil další ročník nejvyšší české fotbalové soutěže a opět se rozhořely tradiční diskuze posledních let. Mají smysl nadstavba a baráž o záchranu? Přináší zatraktivnění FORTUNA:LIGY? Měly by se zachovat, nebo zrušit? Osobně jsme pro to ji zachovat. Resp. všechny tři části, které ukazují, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, že mají svůj smysl.

Začněme nadstavbou o titul. Mně jako fanouškovi tedy vůbec nevadilo vidět během krátké doby hned tři derby pražských S před narvanými tribunami. A o to přece šlo především. Ano, může se stát, že přijde ročník, kdy bude mít lídr takový náskok, že bude prakticky hotovo.

Fotbalisté juniorky Vrchoviny (v šedých dresech) byli první červnovou neděli blízko výhry nad vedoucím Pelhřimovem (v bíločerném). Ten ale dvoubrankovou ztrátu dokázal smazat.
Druhé místo v přeboru ještě může znamenat postup. Uspějí fotbalisté z Vysočiny?

Ale podle mého to bude spíše výjimka. Navíc je tu ještě jeden atribut. Zvýšení počtu zápasů, těch atraktivních především, přece bylo argumentem pro to, aby český profi fotbal konečně „vytřískal“ z prodeje televizních práv odpovídající částku. A bez velkých peněz se dnes fotbal na té nejvyšší úrovni dělat prostě nedá.

Prostřední část, v níž se utkávají celky na sedmém až desátém místě tabulky letos a loni trpěla tím, že Česko přišlo o pátou místenku do pohárové Evropy. Ale to se už v nastávající sezoně mění, takže tato čtveřice bude moci hrát o předkolo Evropské konferenční ligy. A při vzpomínce na slova Miroslava Pelty, že UEFA je nejlepším sponzorem, není třeba dál nic dodávat.

Hodně vášní vyvolává také baráž. V ní se druhý a třetí celek konečné tabulky druhé ligy utká o postup, resp. o záchranu v nejvyšší soutěži se čtrnáctým a patnáctým po nadstavbové části. Nechápu, co komu vadí na tom, že v ní zatím pokaždé uspěly mančafty z první ligy? Copak někdo může vědět, zda za dva tři roky nebude situace přesně opačná?

V útoku fotbalistů České Bělé museli na jaře zaskočit v okamžiku velké personální nouze také třiapadesátiletý Martin Škaryd (vlevo) a o rok starší Petr Benc.
Jasný sestupující konečně slavil. Fotbalisté České Bělé poprvé v sezoně vyhráli

Nejen v této souvislosti se často hovoří o redukci obou soutěží. Na první ligu bych nesahal, šestnáct klubů v ní je na české poměry odpovídající číslo. O patro níž bych ale k redukci přistoupil. Líbil by se mi scénář dvanácti mančaftů, které by si to spolu rozdaly v základní části dvoukolově. Poté rozdělit soutěž na dvě poloviny, opět dvoukolovým způsobem. V každém případě bych ale zakázal účast rezervním týmům prvoligových klubů, protože ty soutěž jen devalvují.

Uvidíme za rok, zda podobné diskuze vypuknou opět.