Do začátku jarní části letošního ročníku Moravskoslezské fotbalové ligy zbývá už pouze měsíc. Odvetná část divize má ještě o tři týdny času více. Se začátkem února zahajuje většina fotbalových klubů z Vysočiny ve čtvrté nejvyšší soutěži zápasové přípravy.

Letošní herní premiéra tak v sobotu čeká na divizní fotbalisty Žďáru nad Sázavou a také Ždírce nad Doubravou. Na lavičce FC Žďas si od 11.00 na Bouchalkách odbude trenérskou premiéru Václav Pohanka. Soupeřem jeho oveček bude třetiligové Ústí nad Orlicí.

Do ideálního složení ovšem bude mít základní sestava hodně daleko. „Vinou menších zranění, karantény, ale třeba také dovolené bude chybět šest nebo sedm hráčů z tradiční podzimní základní sestavy,“ sdělil Pohanka.

Fotbalisté Speřic (v červeném) letos zahájili zimní přípravu velice brzy. Poprvé se totiž sešli už druhý lednový den. O týden dříve, než bývali zvyklí.
Podzimní lídr přeboru nic nepodceňuje. Fotbalisté Speřic zahájili přípravu brzy

Pokud jde o počet hráčů, které bude mít k dispozici, velký problém by to pro něj být neměl. „Trénuje nás poměrně hodně, takže pro zápas proti Ústí počítám s nějakými patnácti či šestnácti kluky,“ potvrdil.

Dostane se převážně na mladíčky. „Vedle čtyř dorostenců i ti, kteří sice na podzim patřili do širšího kádru, ale hrávali spíše za rezervu,“ naznačil.

Nemá dvaatřicetiletý kouč mírné obavy z toho, jak může první přípravný zápas pro jeho celek skončit? „O výsledek tu prioritně nejde, ale rozhodně nechceme začít nějakým výpraskem. Pro všechny kluky to bude poučné srovnání, jak vypadá třetí liga. Bereme zápas pokorně, chceme uhrát co nejlepší výsledek,“ dodal Pohanka.

V sobotním utkání se v dresu Lomu, soupeře fotbalistů Humpolce (v pruhovaných dresech), objevila řada borců se zkušenostmi z první ligy na čele s Janem Šimákem.
Nový kouč fotbalistů Humpolce Veselý: Úvodní výhra je pro nás hlavně povzbuzením

Dá se říci, že ve velice podobné situaci jako Žďár půjdou do své letošní premiéry jejich kolegové ze Ždírce nad Doubravou.

Také kádr Tatranu je před sobotním odpoledním soubojem na hřišti Pelhřimova hodně poznamenaný. „Kompletní určitě nebudeme. Kromě karantény v souvislosti s covidem jsou za tím i dovolené. Na druhou stranu ale dostanou pořádnou šanci naši mladší hráči, kteří mají na trénincích dobrou docházku a zaslouží si dostat příležitost. Ať ukážou, zda pro nás mohou být přínosem,“ řekl trenér Ždírce Michal Votava.

Dosud prý tito hráči tolik možností ukázat se neměli. „Letní příprava bývá krátká a na podzim tak byli v pozici náhradníků, když nastupovali převážně za béčko,“ poznamenal.

Litohořský fotbalista Karel Svoboda měl v plánu si vzít partnerku Veroniku na fotbalovém hřišti, jenže vítr a déšť ho zahnaly na radnici.
Romantika jako v Houslicích. Ze hřiště na radnici, svatbu (ne)odnesla vichřice

Zápas na umělé trávě účastníka krajského přeboru začíná ve 14.00. „Celkově hráváme s Pelhřimovem pravidelně a vždy to byly velice zajímavá utkání s pěkným nábojem. To samé od zápasu očekávám i tentokrát,“ zdůraznil Votava.

Z dalších sobotních zápasů slibuje zajímavou podívanou dopolední krajské derby mezi divizním Havlíčkovým Brodem a třetiligovou Vrchovinou.

SOBOTNÍ FOTBALOVÉ PŘÍPRAVY
HAVL. BROD – NOVÉ MĚSTO N. M. (10.30)
VELKÉ MEZIŘÍČÍ – Hodonín (11.00)
ŽĎÁR N. S. – Ústí n. O. (11.00)
JIHLAVA B – Tasovice (13.00)
PELHŘIMOV – ŽDÍREC N. D. (14.00)
HUMPOLEC – Velim (14.00)
BYSTŘICE N. P. – Litomyšl (17.00, UT Žďár n. S.)