Jihlavský výběr U19 pod křídly kouče Průši se nelehkou a dlouhou sezonou prodral ke konečnému 11. místu, což se dá v nabité konkurenci dalších devatenácti celků, a s vidinou čtyř ohrožených sestupem, považovat za úspěch.

Skončili jste se ziskem 51 bodů jedenáctí. Jaké je celkové hodnocení, jste spokojený?
Trenér nemůže být nikdy spokojen. Ke spokojenosti mi chybí tři čtyři body a konečné umístění na sedmé osmé příčce. I tak jsem ovšem rád, že jsme se vyhnuli možnosti spadnutí i případné baráži.

Byla to nesmírně náročná sezona, že?
Možná i tím, že jsem s touto kategorií a s touto soutěží neměl zatím žádné zkušenosti, tak musím říci, že to byl opravdu záhul. Časově je velmi náročné se chystat na každého soupeře. Jsou to hodiny a hodiny u videa. Nejhorší však byl pro mě takový psychický stres. Když se však utkání vydařilo, tak jsem si vždy říkal, že je to krásné a že mě to vlastně všechno strašně baví. Po prohře to bylo horší. Je to však o tom, že se člověk dokáže po ráně zase zvednout. Kdo toto dokáže, tak uspěje!

Je dobře, že je v této kategorii tolik týmů a že se hraje 38 utkání?
Osobně bych přesně tento počet nechal. Nevidím problém v počtu zápasů ani v jejich kvalitě. Kdyby nás bylo v soutěži méně, tak bychom stejně sháněli, jak v delších přípravných obdobích, tak v přechodných obdobích soupeře pro přípravné zápasy.

Když se vrátíme na podzim, tak už těch 21. kol naznačilo, že to bude asi velký boj. Soutěž byla vyrovnaná.
Všichni říkají, že takto vyrovnanou soutěž ještě nikdy nezažili. Že to takto ještě nikdy nebylo. Vždy
se hned od začátku na vršku i spodku tabulky odtrhly dva tři týmy. Toto se letos vlastně nestalo. Krom suverénní Sparty. Na druhé straně se až asi osm kol před koncem odtrhnul Jablonec. Jinak to bylo tak vyrovnané, že každý mohl porazit opravdu každého.

Jaro jste začali solidně. Pět prvních kol vám přineslo osm bodů, to bylo určitě důležité pro psychiku hráčů.
Na začátku jsme remizovali v Liberci, doma se Slávií a porazili Opavu. Tato série byla opravdu velmi povzbudivá a důležitá. Následně jsme již vždy dokázali zvládnout zápasy pouze na domácí půdě. Až do předposledního kola, kdy jsme remizovali na Spartě.

Jak jste naznačil, doma se dalo počítat s body, ven jste jezdili na „výlet" a vraceli se s prázdnou.
Tak to pozor. Na žádné výlety jsme nejezdili. V týdnu jsme se na všechna utkání připravovali stejně poctivě. V jarní části se zkrátka na venkovních hřištích nehrálo vůbec jednoduše. Ty týmy, co se pohybovaly do šestého místa, se rvaly o možnou účast v mládežnické lize mistrů. A naopak týmy od sedmého místa dolů se soustředily, aby udržely své postavení do sedmnáctého místa a vyhnuly se tak baráži o udržení nebo přímému sestupu. Také proto jsme se společně s vedením mládežnického úseku rozhodli, že do domácích utkání budou s námi chodit hráči, kteří již byli posunuti do juniorky nebo A-týmu.

Takže se dá říci, že jste byli dvěma různými týmy?
Ano, my jsme zkrátka hrávali v naprosto odlišných sestavách. Nakonec se ukázalo, že jsme se rozhodli správně. Logicky jsme nechali větší psychickou zátěž na starších hráčích, kteří tuto roli museli zvládnout a v domácích utkáních uspět. Ti mladší to měli složitější. Byli nominováni k venkovním zápasům.

Takové rozhodování pro vás muselo být těžké.
Z pohledu psychiky to měli mít ti mladí trošku lehčí a mohli zde překvapit. Přesně tak jako na Spartě. Musím ale ještě jednou zopakovat, že to bylo vše opravdu velmi obtížné. Ani pro mě nebylo snadné dělat takto závažná rozhodnutí. Stávalo se nám, že k domácím zápasům třeba nebylo nominováno až pět hráčů, kteří tak seděli jen na tribuně! Je to však moje práce. Zodpovídám za to, že se tady nejvyšší dorostenecká soutěž bude hrát
i v dalších obdobích.

Díky domácím úspěchům jste nakonec v úplném závěru nemuseli řešit záchranářské strasti, to vám asi spadl kámen ze srdce, že vás ty nervy minuly.
Přesně tak. Zkrátka jsme hned od začátku hlídali to, abychom doma hrávali v co možná nejsilnějších složeních. Za tuto pomoc musím poděkovat jak trenérům juniorky, tak trenérům A-týmu, a vůbec všem lidem ve vedení. Vždy jsme se na všem dokázali v pohodě domluvit. Taková Slavia Praha si toto uvědomila později, a hrála o baráž až do posledního kola."

Co říkáte na to, jak dopadly záchranářské souboje?
Zaprvé musím říci, že sestup ani baráž nikomu nepřeji. Někdo však spadnout nebo jít do baráže musel. Zůstalo to na Jablonci a na Bohemce, která hlavně v jarní části hrála výborný fotbal. Bodů však na jaře udělala pouze čtrnáct. Liberec a Pardubice jdou do baráže, což také není jednoduchá situace. Liberec narazí na Hlučín a Pardubice v derby na Chrudim. Pardubicím věřím, že to zvládnou. Trenér Majer tam odvedl skvělou práci a tým neskutečně výkonnostně pozdvihl. Liberec je pro mě otazník.

A jak se díváte na to, že týmy, kterým šlo o všechno, dokázaly v posledním kole porazit soupeře ze špičky? Jediná Bohemka to „nezvládla", a šla přímo dolů.
Viděl jsem díky programu Instat snad všechny góly všech týmů z každého kola. Některé zápasy a situace v nich byly až k pláči. Nerozumím tomu, že když každý ví, že se utkání nahrávají na videozáznamy, že se nikdo neměl k tomu, aby se zaobíral právě těmito zápasy a situacemi z nejvyšší dorostenecké soutěže. Vrcholem byl druhý poločas předposledního kola utkání Mladá Boleslav – Liberec. Části z tohoto utkání dokonce oběhly internetem. Tak si každý může udělat obrázek sám. Já si ho tedy udělal!

Který z těch 38 zápasů se vám vryl do paměti, že jste podali opravdu skvělý výkon?
Z podzimní části určitě utkání v Olomouci a doma s Teplicemi a se Spartou. Z jarní části jsem byl spokojen s domácím utkáním s Baníkem Ostrava. Nejvíce si však budu pamatovat první poločas na Spartě!

A který naopak byl největším propadákem, kdy to fakt nešlo nikomu?
Absolutně nejhorší zápas jsme odehráli v Teplicích. Tam jsme propadli opravdu všichni. První půli na Zbrojovce to bylo také děsné, zde jsme se však po poločasu dokázali zvednout. To v Teplicích nikoliv.

Jste celkově spokojený s tím, jak hráči pracovali?
Všude otevřeně říkám, že byla radost s těmi kluky trénovat. Jsou to pracanti. Každý má právo mít někdy slabší den. Ti kluci to nemají vůbec jednoduché. Od rána mají každodenní stereotyp v podobě školy a tréninků. Je mi proto jasné, že mohou mít své starosti se školou nebo doma. Navíc chtějí mít také svůj osobní život. Takže se dá opravdu pochopit, že někdy mohou mít svůj špatný den. Těchto dní však mělo minimum hráčů. Z tohoto pohledu jsem opravdu moc spokojen.

Byl znát výkonnostní posun?
O růstu výkonnosti jsem také přesvědčen. Zde je však nutno říci, že stejně tak jde nahoru výkonnost i u soupeřů. Musíme tedy neustále tvrdě pracovat, abychom byli v nejvyšší soutěži ostatním konkurenceschopní. Jen těm nejpracovitějším hráčům by se měl následně otevřít velký fotbal, tedy nejvyšší dospělá soutěž u nás a následně může již přijít cokoliv. Kdo si půjde tvrdě za svým cílem, bude zdráv a mít potřebné štěstí, tak toho dosáhne!

Vyzdvihnete nějakého hráče, který během sezony vylétl a tým táhl?
Já toto dělám nerad. Nevím ovšem, jak by nám bylo, kdybychom v kabině neměli takové srdcaře a rváče jako Ladíka Kolčavu a Filipa Vedrala. Ti nevypustí souboj. Mladším v tomto byli určitě dobrým příkladem.

Má některý šanci prosadit se do A-týmu?
Vše má svůj čas. Ale ano, jsem přesvědčen, že si ligu někteří z nich již brzy určitě zahrají. Byl bych za to velmi rád. Však právě toto je můj cíl a poslání snad všech trenérů, ne? Určitě mají dobrý základ a předpoklady k tomu, aby to dokázali.

Dá se to shrnout tak, že jste měli skvělý tým, který táhl za jeden provaz?
Určitě. Děkuji všem hráčům, celému mládežnickému vedení a všem kolegům v našem oddíle za podporu. Musím zdůraznit velké díky asistentovi Tomáši Vedralovi a jeho ženě Jarce, která vytvořili našim hráčům opravdu perfektní servis ve zdravotní péči. Na závěr přeji všem kvalitní a plnohodnotný odpočinek, aby nabrali nové síly a další chuť se zlepšovat. Určitě si to všichni zaslouží.

Jaký je další plán, kdy začnete s přípravou?
Poslední trénink jsme měli 8. června, od té doby mají hráči volno, a ode dneška se bude každý připravovat dle individuálního tréninkové plánu. Na prvním společném tréninku se budou hráči hlásit 4., respektive 5. července. Juniorka začíná trénovat o den dříve než U19. Hráči ročníku 1997 budou tedy začínat dříve než hráči ročníku 1998, kteří budou doplněni mladšími hráči z U17.

Konečná tabulky I. ligy dorostu U19

1.Sparta 38 28 6 4 129:38 90
2.Příbram 38 20 7 11 81:52 67
3.Slovácko 38 17 8 13 62:49 59
4.Brno 38 18 5 15 63:61 59
5.Hr. Králové 38 14 15 9 57:50 57
6.Ostrava 38 17 5 16 72:60 56
7.Plzeň 38 16 7 15 63:63 55
8.Karviná 38 16 5 17 54:58 53
9.Č. Budějov. 38 15 7 16 56:59 52
10.Teplice 38 15 7 16 50:61 52
11.JIHLAVA 38 14 9 15 48:53 51
12.Ml. Boleslav 38 14 9 15 42:49 51
13.Olomouc 38 14 8 16 65:55 50
14.Opava 38 14 7 17 52:65 49
15.Slavia 38 11 14 13 56:64 47
16.Zlín 38 12 10 16 51:59 46
17.Liberec 38 13 7 18 33:61 46
18.Pardubice 38 13 6 19 54:69 45
19.Bohemians 38 13 5 20 49:66 44
20.Jablonec 38 10 5 23 34:79 35