V sezoně 2004/05 hrál A-tým nejvyšší krajskou soutěž a béčko uhrálo desáté místo v okresním přeboru. O devět let později se Ledeč s pěti a půl tisíci obyvateli nachází v nezávidníhodné krizi.

V uplynulé sezoně spadlo áčko pod vedením trenéra Jana Lebrušky do I. B třídy, B-tým ukončil svoji činnost a na klubovém účtě nezůstalo téměř nic. „Je to výsledek chování bývalého vedení," říká přesvědčivě nový ledečský předseda Vratislav Nosek, který už ve vedení tamního fotbalu působil před dvanácti lety.

Boj s větrnými mlýny

Vše začalo rozdělením zainteresovaných lidí v ledečském fotbale na dva tábory. To zapříčinilo odstoupení vedení a k moci se dostal „jediný pracovitý" Jan Lebruška, kterého v posledním roce opustil i dlouholetý funkcionář František Milichovský.

„Takový konec jsem předpovídal před dvěma lety. Už jsem neměl sílu bojovat s větrnými mlýny. My jsme dva roky nedostali od města ani korunu a bez podpory města se fotbal dělá špatně. Já se musím Honzy Lebrušky zastat, protože nebýt jeho, tak by fotbal v Ledči asi skončil. Že to dopadlo tak, jak to dopadlo, není jenom jeho chyba," dodal Milichovský. Jak sám říká František Milichovský, pokud si nové vedení nezíská na svou stranu zastupitele města, těžko budou dostávat fotbal nahoru. Finanční krizi zapříčinily špatně zorganizované pivní slavnosti.

„Jestli jsou na takovou akci pozvány jen kapely pro mladé, tak je to samozřejmě špatně. Ty  peníze nedonesou. Chyběla tam muzika pro střední generaci, a to byl kámen úrazu," má jasno jeden z bývalých členů. „Před třemi lety nám město zaplatilo veškerou kulturu, poslední dva roky nic. To je potom hrozně znát," má jasno Milichovský. K finanční otázce se vyjádřil sám nový předseda. „V klubu se nedělo nic nezákonného, účetnictví je v naprostém pořádku. Vedení se prostě nechovalo ekonomicky správně."

Z jednání bývalého vedení je zklamán ledečský starosta Petr Vaněk.  „Měli jsme na městě domluvenou pracovní schůzku se zastupiteli, kam se měl pan Lebruška dostavit a předložit nám  měl  svoji vizi, co s fotbalem zamýšlí. Jenže se na tuto schůzku nedostavil, tak jsme neměli partnera k jednání," objasnil ledečský starosta postoj města a dodal: „V posledních deseti letech dostal fotbalový klub od města zhruba pět miliónů převážně na rekonstrukci stadionu, ale jak je vidět, tak se nic neudělalo."  Došlo i na zmiňované pivní slavnosti.

Město platit 
dluhy nebude

„Tuto akci jsme nepodpořili, protože to byla komerční záležitost a v loňském roce skončila s velkým dluhem. Pokud budu já starostou, tak žádné komerční dluhy platit nebudeme," objasnil Vaněk.

Malý počet hráčů zapříčinil zrušení B-týmu.  „Nechceme, aby dorostenci museli o víkendu hrát dva zápasy a jezdit na zápasy v deseti lidech nebo vůbec. Nebudeme platit zbytečné pokuty, jako se to stalo dvakrát na jaře," řekl Nosek.

K A-týmu od nové sezony nastupuje v roli trenéra bývalý hráč Vít Pechanec.

„Po panu Lebruškovi tady zbyla jedna velká spoušť, jak administrativní, tak finanční a hráčská. Nyní dávám tým dohromady, cílem bude určitě záchrana v I. B třídě a musíme se odrazit od zimní přípravy. Hráči jsou rok prakticky bez tréninku a bez fyzické připravenosti nelze hrát fotbal," uvedl Pechanec.