Jenže podzimní cesta krajským přeborem světelských fotbalistů tohle rčení minimálně vyvolá. Pro svěřence trenéra Miloslava Kafky staršího to byl podzim kontrastů. Po velmi úspěšné první polovině přišel herní i výsledkový pád, ze hřišť soupeřů přivezli třináct bodů, zatímco doma paběrkovali s pouhými pěti.

Máte za sebou rozporuplný podzim. V něm jste jednu dobu byli na druhém místě, v tabulce nakonec přezimujete na jedenáctém. Převládá ve vás tedy více pocit spokojenosti, nebo zklamání?
Vyjádřím to jednoduše. Máme osmnáct bodů, to by za normálních okolností nebylo málo. Kdybychom získali o tři více, tak bych byl spokojený. Sice by se zdálo, že po vydařeném začátku bychom mohli chtít víc, ale musíme si uvědomit situaci, v níž jsme se nacházeli. Přestože jsem nakonec protočil dvaadvacet hráčů, tak jsme doplatili na úzký kádr. Stálo to na jedenácti dvanácti lidech, v některých zápasech jsem sestavu doslova lepil.

Čím si vysvětlujete takové rozdíly?
Celkem jsme chytili začátek, v první polovině jsme získali až nečekaně dost bodů. Hodně nám pomohli starší hráči jako Míla Kafka, Slávek Císař, Petr Janota, Tomáš Bárta nebo Míra Pecha, ti jsou všichni nad pětatřicet let. Musím jim poděkovat. Naopak trochu zklamali mladí. Ukazuje se, že momentálně nemáme v zásobě talentované hráče. Snad jen Pepa Novák, ale ten je ještě v patnácti letech příliš mladý.

Říkáte, že vám chybí tři body. Kde je šlo získat?
Těch zápasů, co mě mrzí, je víc. Měli jsme zvládnout domácí zápas s Čáslavicemi, v utkání s Moravskými Budějovicemi jsme nedali penaltu, hosté ano. Škoda je těsné prohry s Humpolcem. Mohl bych pokračovat i dál.

Zastavme se u týmu Čáslavice-Sádek, který leckdo před sezonou tipoval na sestup…
Vím, kam míříte. Čáslavice získaly na podzim třináct bodů, z toho s námi šest. Jenže oba zápasy byly naprosto rozdílné. Doma jsme měli vyhrát, jenže jsme nedali góly, tak to chodí. Venku jsme prohráli 6:2, dohrávali jsme v devíti. Domácím se zápas mimořádně podařil, my jsme v úvodu neproměnili dvě stoprocentní šance. Nechci brečet, ale první červená karta neměla být. Pak už to dopadlo, jak to dopadlo. Pravda ale je, že jsme nezvládli ani jeden duel.

Vybavíte si i další nevydařený zápas?
Ve Ždírci jsme prohráli 4:0, ale Tatran je někde jinde. Mrzí mě však porážka 2:5 s Jemnickem. Hosté přijeli bránit, hráli na brejky, v podstatě nás porazili bratři Křížové. Míra Křikava měl pár dobrých šancí, góly ale nedal. Naopak my jsme dostali zbytečné branky.

Defenziva nikdy nebyla světelskou výstavní skříní…
Je pravda, že jsme dostali na podzim hodně gólů. Jenže právě výpadky v sestavě nás postihly právě v obraně, nebyla kompaktní. Stabilně byli k dispozici jen Císař a Dvořák, Petřík nehrál posledních šest zápasů, zraněný byl i Petrus a tak dále. Špatně bránil ale celý tým, ze zmiňovaných důvodů se rozpadly defenzivní vazby. Soupeři stačilo čekat, chodit do brejků a zpravidla mu to vycházelo. Hráli jsme místy někdy hodně naivně, ale zdůrazňuji ještě jednou: jako celý tým.

Kdy se projevil útlum nejvýrazněji, padla na tým psychická deka po porážce 1:2 s Humpolcem?
Na tomhle zápase jsem zrovna nebyl, ale prý to byl klasický duel, kdy každý chvilku tahá pilku. Za stavu 
1: 1 jsme měli tutovku, místo toho přišlo otřepané: Nedáš, dostaneš. Vypadalo to, že bychom mohli jít na náš bodový rekord za polovinu soutěže v kraji, místo toho se to zlomilo. Sice jsme třeba uhráli se štěstím cenný bod v Okříškách, kde nám ho vychytal Janota, ale nezvládli jsme zápasy s Velkou Bíteší a se Sapeli Polná. Ty byly právě rozdílové.

Nechyběla vám větší podpora útočníků?
V těchto těžkých chvílích určitě. Míra Křikava nehrál špatně, ale prostě mu to tam nepadalo. Chybělo mu více štěstí. Pepa Štros dal na podzim jeden gól, to je málo. Musím zdůraznit, že dohromady dali deset gólů, zatímco loni za sezonu jich měli čtyřicet.

Na tuto otázku se nemůžu nezeptat. Doma jste uhráli v osmi zápasech jen pět bodů, porazili jste jen Přibyslav. Pamatujete takhle mizernou bilanci?
Ne. Naše bilance doma je opravdu tristní. Je to rarita. V krajském přeboru jsme si vytvořili dva rekordy, jeden pozitivní a jeden negativní. Čtvrté místo v tabulce venku a třináct bodů je určitě pozitivní, pět bodů doma je propadák, který mě velmi mrzí. Plně na to ale pasuje charakteristika našich výkonů, o které jsme se bavili před tím. Hráli jsme útočně, v defenzivě naivně a z brejků dostávali góly.

Kdy jste naopak mohl tým pochválit?
Bude to znít paradoxně, ale my jsme nejlepší výkon podali při domácí porážce 0:1 s Herálcem. Na nováčka jsme narazili ve druhém kole, v době, kdy měl mimořádnou formu. Tomu zápasu by slušela remíza, my jsme však udělali jednu chybu v defenzivě, za kterou jsme byli v závěru potrestáni.

Udělejme tlustou čáru za podzimem. Co dělat, aby se přes zimu výkonnost týmu zlepšila?
Musíme se vrátit k poctivé práci, zapracovat na systému hry v domácích zápasech. Takhle rozdávat nemůžeme, jinak by na nás mohl zbýt jeden z několika černých Petrů. Trénovat budeme třikrát týdně, na začátku března uděláme herní soustředění.

Budete o setrvání v přeboru bojovat se stávajícím kádrem, nebo přivítáte v týmu posily?
Už teď můžu říct, že se k nám z Havlíčkova Brodu vrací Pohnětal. Měl by tam dál místo, ale rozhodl se pro návrat z pracovních důvodů, na něm budeme stavět. Tím bychom mohli právě defenzivu týmu vylepšit. Oslovili jsme některé další hráče, ale s díky odmítli, že chtějí pomoci svým klubům. Dva hráče ještě budeme zkoušet, věřím, že ostatní vezmou zimní přípravu vážně a přispějí ke zdárnému účinkování v přeboru.

Co post brankáře?
Je všeobecně známo, že tady nás tlačí bota. Petr Janota nám na podzim hodně vypomohl, odvedl vynikající výkony, ale dál už pokračovat nechce. Uvidíme.

Sledujete už po očku situaci v divizi?
Tak vždycky jsem ji sledoval. V přeboru je namočeno sedm týmů, kolik reálně? To bude odvislé i od divize. Dobře na tom není Pelhřimov, ale teď angažoval trenéra Čížka, kterého znám. Věřím, že se z toho dostane. My však máme všechno ve vlastních rukách, záležet bude na zimě. Padat budou minimálně tři týmy, proto bude důležité porážet hlavně týmy ze spodku tabulky. Rozhodovat můžou vzájemné zápasy. Jak jsem již ale řekl, musíme se vyvarovat domácím ztrátám.

FK Bohemia Světlá n. S.
Umístění: 11. místo.
Bilance: 5 výher, 3 remízy, 8 proher.
Skóre: 24:34.
Bodový zisk: 18 bodů.
Tabulka pravdy: –6 bodů.
Příznivá série: 4 zápasy bez prohry se ziskem 8 bodů při skóre 8:5.
Černá série: 7 zápasů bez výhry se ziskem 2 bodů při skóre 7:21.
Trenér: Miloslav Kafka st. (16 zápasů).
Góly: 9 – Křikava (1 z PK). 4 – Rezek. 3 – P. Čuřík. 2 – V Čuřík, Kafka (1 z PK). 1 – Machala, Císař, Štros, vlastní.
Čistá konta: 3 – Janota (2., 15. a 13. kolo).
Hodnocení Deníku: Takřka symtericky na dvě poloviny lze rozdělit světelský podzim. V té první se týmu dařilo, zejména na hřištích soupeřů. Na tu druhou musí Světlá zapomenout. Střelecky se nedařilo útoku, defenziva vyráběla velké množství chyb. Světlou čeká těžké jaro.
Známka Deníku: 3-.