Domácí tým se potřeboval rehabilitovat za debakl 8:0 v Humpolci, ždírecký Tatran naopak v prvních dvou domácích zápasech jen dvakrát remizoval s týmy z dolní poloviny tabulky.

Výsledkově uspěl v derby Ždírec, v pozápasovém hodnocení však byl spokojenější domácí kouč Radek Havlíček. „Pro nás je to smolná porážka. Když to zohledníme k zápasu s Humpolcem, tak dnes jsme zahráli velice dobře. Hráli jsme hodně vyrovnanou partii s mančaftem, který má ambice na postup."

Podobný názor přišel i ze druhé strany. „S vítězstvím spokojeni samozřejmě jsme, ale byla to utrápená výhra. Asi byla zasloužená, ale musím říct, že soupeř by si za bojovnost remízu zasloužil. Do zápasu dal všechno," přidal svůj pohled na derby trenér Tatranu Miroslav Plíšek.

O vítězství favorita nakonec rozhodla jedna nepřehledná situace. Přibyslavský tábor cítil dvakrát křivdu, když se hráči sedm minut před i po jediném gólu dožadovali penalty. Na to se však Havlíček rozhodně nevymlouval. „Vedoucí gól jsme soupeři darovali chybnou rozehrávkou, kterou potrestal. My se nemůžeme spoléhat a zlobit na pana rozhodčího, že nám neodpískal penaltu. My jsme měli dvě vyložené šance, ale bohužel je neproměnili. Soupeř měl jeden závar a vyhrál," říká sympaticky.

V první půli byl opticky lepší Ždírec, zdálo se, že z herní převahy si vytvoří šance, které promění. Jenže po půlhodině hry se Tatran vytratil, začal prohrávat osobní souboje, zejména před brankou soupeře. „Soupeř hraje o bytí a nebytí v přeboru, hraje o důležité body, a pokud se mu nevyrovnáme v důrazu, tak máme problém. Nám se teď kombinace nedaří, a když na nás protivník ještě přitlačí a někde propadne míč, tak hrozí brejk, nějaká ta chybička a z toho pramení obavy hrát fotbal, a pak se vytratí odvaha zpátky jít do kombinace. To je začarovaný kruh," pokračuje Plíšek.

Recept Kysilka

Přestože byla Přibyslav po většinu utkání důraznějším týmem, tak právě v klíčovém okamžiku potvrdil tyto parametry ždírecký obránce Miroslav Kysilko. Ukázal tak svým spoluhráčů, jak se řeší závary ve velkém vápně.

„Někteří hráči se ve vápně nebojí a dokážou si poradit. I v prvním půli jsme měli nadějné šance, dostávali jsme se před branku, ale chyběla nám finální fáze, taková ta zdravá bezohlednost. My se pořád snažíme připravit lepší a lepší situaci k zakončení. Když to nejde fotbalově, tak to musí jít silou. To nám zatím chybí a my si to musíme uvědomit," burcuje tým Plíšek.

To Havlíček toho momentu litoval. Jako by jeho svěřencům důraz nevybyl právě do šestnáctky. „První poločas byl opatrný z obou stran, diváci možná očekávali jiný průběh. Ve druhém jsme měli více ze hry než Ždírec. Jenže nemůžeme pohrdat šancemi, které si vytvoříme. Musíme si uvědomit, že těžko budeme mít v přeboru deset šancí. Dvě nebo tři nám prostě v takovém zápase na gól musí stačit," povzdechl si.

Jak bude jarní cesta obou týmů pokračovat? Ždírec pocestuje na hřiště posledního týmu Čáslavice-Sádek, Přibyslav hostí Sapeli Polnou.