Týmy nyní čeká dlouhá pauza, dokážou jí trenéři využít k obrazu svému? A v jaké pozici vůbec vstoupí do zimní přípravy?

Jedno je jisté, ani letošní ročník (minimálně v jarní polovině) s největší pravděpodobností neskončí jarní selankou. Zdá se, že o co bojovat bude až do posledního kola, stejně jako loni. To by mohlo přeboru pomoci, zvláště pak skomírajícím diváckým návštěvám, které na podzim klesaly.

1. VELKÁ BÍTEŠ
(34 bodů, skóre 30:12)
Doslova a do písmene podzimní pohádku si užívají fotbalisté Velké Bíteše. Trenérovi Jaroslavu Kubcovi se podařilo zmobilizovat tým, který se na jaře potýkal s krizí. Výsledkem je nejlepší půlsezona v historii klubu v krajském přeboru Vysočiny. Zisk 34 bodů byl ještě nedávno metou někdy na konci soutěže. Důvody? Velká Bíteš hrála nejzodpovědněji ze všech týmů přeboru, produkovala kolektivní fotbal, v němž se nebáli vzít to na sebe Tomáš Dvořák nebo Radek Valsa. Doslova smrtící pak byly pro soupeře rychlé kontry.
„Jsme první, ale tvořit hru úplně neumíme. Základem naší filozofie je obrana," netají se trenér Kubec.

2. JEMNICKO
(31 bodů, skóre 42:20)
V podstatě odvedlo Jemnicko to, co se od něj čekalo. Kdo by však mohl tušit, že tak vylétne do oblak Velká Bíteš? Tým trenéra Pavla Klejduse je výborný v domácím prostředí a dostatečné množství bodů vozí i zvenku. Hra už tolik nestojí na kanonýrovi Františku Křížovi, k němu se přidali Luboš Morkus, Oleksander Frechka, Štěpán Tobolka a další. Pro mnohé zůstává Jemnicko na jaře na vítězství v přeboru kandidátem číslo jedna.

3. SAPELI POLNÁ
(24 bodů, skóre 31:20)
Na vedoucí duo už má Sapeli výraznější ztrátu, se třetím místem však rozhodně panuje spokojenost. Alfou a omegou je hra doma, malá „ztrátovost" před vlastními diváky je ve vyrovnané tabulce rozhodující. Tradičně velmi zkušený tým se začíná okysličovat mladými tvářemi, které se staly dominantními osobnostmi. Jakub Szabó kraluje střelcům v přeboru, funguje jeho spolupráce s Filipem Dvořáčkem či Petrem Barákem. A vzadu je pořád jistota: gólman Petr Koubek, obránci Tržil, Zamazal, Takács…

4. PŘIBYSLAV
(23 bodů, skóre 35:27)
Další příjemné překvapení. Kouč Radek Havlíček, který u týmu po vydařeném podzimu končí, měl před startem soutěže obavy, že Přibyslav bude hodně gólů dostávat a málo dávat. Zčásti se naplnil pouze první fakt, jinak je klub z města sýrů po Jemnicku druhým nejproduktivnějším mančaftem v soutěži. Ono s útočnou hradbou, jakou jsou bratři Vopršalové (Matěj se vrátil z Havlíčkova Brodu), Lukáš Adamec nebo Miloš Krčál není divu. Přibyslav brzdí v ještě větším rozletu jen občasná nevyrovnanost výkonů.

5. HUMPOLEC
(22 bodů, skóre 33:22)
Humpolec se snažil (většinou úspěšně) o ofenzivní pohledný fotbal. Jenže marná sláva, mladý tým je prostě nevyzrálý a v některých chvílích si počíná vyloženě naivně. Až příliš často rozdával body v posledních minutách, velmi špatně bránil standardní situace. Trenér Ján Kubík dobře ví, na čem musí v zimě zapracovat. To však Humpolec umí, stačí se podívat na loňskou sezonu, kdy v prvních dvou třetinách konkurenci takřka válcoval a rychle se dostal do postupových soubojů, ze kterých byl již odepsán.

6. OKŘÍŠKY
(22 bodů, skóre 17:19)
Jako na houpačce vypadají poslední sezony v podobě Okříšek. Jednou hraje tým o čelo tabulky, podruhé o záchranu. Teď platí ta příjemnější verze. Okříšky byly zvyklé na přítomnost elitního kanonýra (Aleš Valenta, Marián Kotrba) i bez něj však podzim zvládly skvěle. Nový trenér Gustav Cabúk dokázal své svěřence stmelit. Ti si výborně vedou doma, dokážou být neuvěřitelně efektivní. Kdo jiný získal se sedmnácti vstřelenými brankami a pasivním skórem tolik bodů?

7. CHOTĚBOŘ
(19 bodů, skóre 26:21)
Přebor má i zklamání podzimu. Čekalo se, že Chotěboř si po vydařené přípravě udrží fazonu z konce loňské sezony. Jenže se více přiblížila své tradiční podzimní mizérii. Tým si v některých chvílích nevěřil, hodnému mančaftu chyběl tradiční hecíř. Zkušenost a fakt, že tým hraje už poměrně dlouho pohromadě, se ale musely projevit. Dá se očekávat, že i na jaře Chotěboř zavelí k útoku na přednější pozice.

8. JAROMĚŘICE N. R.
(18 bodů, skóre 25:25)
Nenápadný tým ze středu tabulky má za sebou lepší podzim než v loňské sezoně. V zápasech Jaroměřic se diváci nenudí, padá v nich hodně gólů. Produktivní bylo podle očekávání duo Miloš Neumann, Daniel Hověz (dohromady 15 branek). V brance se pak v klíčovou osobnost mění Karel Klubal.

9. M. BUDĚJOVICE
(17 bodů, skóre 23:31)
Čekalo se, že Moravské Budějovice se ukážou v lepším podzimním světle. Jsou známé velkou produktivitou ve standardních situacích, umí překvapit favority. V domácím prostředí však až příliš rozdávaly, obecně se pak potýkaly s disciplínou. Čtyři červené karty hovoří za vše, tým se navíc pod dojmem křivdy často nechal unést, což mělo na výsledek fatální vliv. Poměrně vyrovnaný tým kouče Petra Kylíškaby však na jaře mít problémy neměl.

10. V. MEZIŘÍČÍ B
(15 bodů, skóre 21:25)
Tři nevyrovnané části absolvoval nováček přeboru. Po dvou remízách z úvodních čtyř duelů přišla silná střední fáze podzimu. Tady „Benfica" posbírala v pěti zápasech neuvěřitelných třináct bodů. Jenže konec byla bída s nouzí, nula bodů v pěti zápasech. Takové výkyvy nejsou u juniorek řídkým jevem, nicméně Velké Meziříčí se jich musí vyvarovat. S mírnou podporou A týmu v zádech to ale asi na všech postech vyrovnaný celek zvládne.

11. SVĚTLÁ N. S.
(14 bodů, skóre 16:18)
Trenérské žezlo od Miloslava Kafky převzal v létě další letitý světelský kouč František Polák. Je až neuvěřitelné, jak se projev hry změnil. Doposud ofenzivní tým najednou v disciplíně střílení branek tápe, naopak se prezentuje velmi dobrou obranou, což je rovněž novinka. Celkově v táboře sklářů s podzimem spokojenost asi nebude, ale i oni patří mezi týmy, které mívají zpravidla jaro lepší než podzim.
„Naši hráči nejsou zvyklí hrát organizovaně, nedodržujeme zásadní věci. Na jaře se v tom musíme zlepšit," burcuje trenér František Polák.

12. ŽIROVNICE
(13 bodů, skóre 16:40)
Klub z města perleti je jedním z nejtradičnějších účastníků krajského přeboru vůbec. Tým, který řadu let bavil technickým fotbalem, však v poslední době ztrácí šťávu. Má problémy s disciplínou (na podzim čtyři vyloučení), inkasuje spoustu branek, a naopak jich málo střílí. To jsou nej, která trenérovi Leoši Mitasovi vadí. V černé tmě občas přijde chvilkový záblesk, takže zisk třinácti bodů s ohledem na předchozí fakta zase tak malý není. Žirovnice navíc dokázala vždy v nejtěžších chvílích zabrat a pochybovače umlčet. Stane se tak i na jaře?

13. HAVL. BROD B
(11 bodů, skóre 19:39)
Nováček to má v soutěži vždycky těžké, u juniorky Slovanu je však umístění v tabulce reálným odrazem stavu v celém klubu. A tým v divizi D bojuje a na jaře zřejmě bude bojovat o zachování existence v soutěži a stejné to bude i u rezervy. Tým je nezkušený, fotbalovost a kombinační zdatnost mladíků nestačí ani o patro níže. Velké mezery jsou hlavně v defenzivě. Pokud však na mladý výběr nepadne kvůli neúspěchům velká psychická deka, může ostatním konkurentům na jaře ještě pořádně zatopit.

14. HERÁLEC ZR
(10 bodů, skóre 23:38)
Kdeže ty loňské sněhy jsou. Zatímco ještě na začátku soutěže trenéři soupeřů říkali, že jejich tým vybojoval cenné body, s přibývajícími koly začali mluvit spíše o povinnosti vyhrát. Při vší úctě může Herálec na loňský ročník jen vzpomínat, pouštění žilou bylo v létě až moc velké. Sám trenér Bohuslav Bureš v nejtěžších chvilkách přiznal, že se dokonce s vedením klubu v létě bavil o tom, zda vůbec tým přihlásit do krajského přeboru. Konec podzimu vlil trochu bojovnosti a naděje, takže ani poslední tým tabulky není záhodno odepisovat. Musí však začít bodovat hlavně v domácím prostředí, před vlastními diváky, kteří stále, co se týče podpory, patří k tomu nejlepšímu v krajském přeboru.

Střelci
Počet branek, 16 – Szabó (Sapeli Polná). 15 – Dvořák (Velká Bíteš). 13 – F. Kříž (Jemnicko). 12 – M. Vopršal (Přibyslav). 11 – Morkus (Jemnicko). 10 – Neumann (Jaroměřice n. R.). 9 – Valsa (Velká Bíteš). 8 – Pikl (Humpolec), O. Busta (M. Budějovice).

Brankáři
Čistá konta: 4 – Kruba (Velké Meziříčí B), Kříž (Humpolec), Fiala (Okříšky). 3 – Janoušek (Velká Bíteš), Kopeček (Jemnicko), Adamec (Světlá n. S.), Klubal (Jaroměřice n. R.).

Ideální sestava podzimu KP. Infografika.