Výsledek těsně po polovině soutěže? Druhé místo se ziskem parádních třiceti bodů. To dává pro jarní odvety týmu kouče Richarda Zemana klid na další práci.

„Protože řada hráčů, kteří divizi vykopali, vyšší soutěž hrát nechtěla, byli jsme v létě nuceni tým z gruntu přebudovat. Věřil jsem své práci, ale očekávání, jak to všechno klapne, samozřejmě byla," poukazuje na předstartovní trable trenér Richard Zeman.

Bylo těžké vhodně tým doplnit?
Jednoduché to nebylo. Sehnat kvalitní hráče na Vysočině je v konkurenci sedmi divizních týmů problém, proto jsem oživil své východočeské kontakty. Z Pardubic se povedlo přivést útočníka Vaška Sklenáře, který se stal s devíti góly a šesti asistencemi nejproduktivnějším hráčem týmu. Také sázka na futsalisty Tomáše Koudelku a Matěje Slováčka byla trefou do černého. Do sestavy se po návratu z Rakouska velmi dobře začlenil David Kavka a ve většině utkání byl pilířem obrany Ondra Berky, který se po ročním hostování vrátil z Jihlavy.

Slováček s Koudelkou hráli před tím fotbal v átřídním Herálci u Žďáru. Nebál jste se, jestli do týmu dobře zapadnou?
Po fotbalové stránce určitě ne. Spíš šlo o to připravit mladé mužstvo, po kterém vyžaduju stoprocentní přístup k fotbalu, na to, že jako futsaloví profíci budou trénovat jen omezeně. Oba kluky jsem znal, a tak jsem se nebál, že by svou povahou do kabiny nezapadli. Navíc v červenci, než začala futsalová příprava, trénovali pravidelně.

Zůstanou futsalisté ve Slovanu i na jaře?
Není důvod. Svou půlroční misi bezezbytku naplnili, samozřejmě v čele s Michalem Marešem, mužstvu by všichni tři určitě pomohli i na jaře, ale my chceme pokračovat v cestě vlastních odchovanců. Do kádru se posunuli dva nejlepší dorostenci Adam Polívka a Jirka Prchal a poslední zápas o druhé místo v Otrokovicích jsme zvládli s věkovým průměrem dvacet let a devíti Broďáky v základní sestavě.

Jako nováček přezimujete na druhém místě, takže mladíci zvládají divizi slušně…
Dá se říct, že všichni hráči, kteří dostali důvěru, na podzim nezklamali. Míča nastřílel jedenáct gólů, Kubát na stoperu rozdával gólové přihrávky, Henek byl dělníkem středu pole, ze Světlé hostující Pohnětal nechyběl na pravém beku jako jediný na hřišti ani minutu a své si na levé straně uhráli také Hejkal s Vařejkou. Do zranění byl v útoku pro soupeře nebezpečný Vopršal a výborně se občasné příležitosti chopili loňští dorostenci Štědrý, Tuhý a Svoboda.

V brance se vystřídali talentovaný Soukal a zkušený Rezničenko? Byl to záměr?
Když odešel Kučírek do Rakouska, byl Soukal stanoven jasnou jedničkou. Jenže v úvodu sezony se mi nezdál jeho přístup. Musel jsem ho trochu srazit k zemi a posadit na lavičku. Ivan svou roli v zápasech s Polnou, Napajedly a Bystřicí zvládl a mužstvo po dvou nezvládnutých utkáních doma vybojovalo devět bodů. Pak se Patrik do brány vrátil, na úvod vyfasoval sedmičku v Meziříčí, ale postupně se vypracoval v oporu mužstva. Podobné výstřelky k sebevědomému mládí patří, řešil jsem to už minulou sezonu.

Výkonnostně Slovan zaznamenal značný posun, troufli byste si na Moravskoslezskou fotbalovou ligu?
Určitě. Ligový dorost je v Moravské lize druhý, s nejvíce nastřílenými góly. Znojmu a Frýdku-Místku dal trojku, Vítkovicím a Prostějovu čtyřku, Třinci pětku a Líšni šestku. To jsou všechno kluby, jejichž áčka hrají druhou nebo třetí ligu. Momentálně ale na vyšší soutěž ještě nejsme připraveni. Hlavně po stránce rozpočtu a zázemí stadionu. Posílit mužstvo o brodské odchovance, kteří prošli Jihlavou, by takový problém nebyl.

Jak se na fotbalový boom dívá radnice?
Rok před volbami začala brát fotbal vážně. Chystá se převod areálu pod Technické služby, přistavuje se druhé patro kabin a řeší se pozemky pro druhé tréninkové hřiště. Areál letního stadionu není v Havlíčkově Brodě důstojný roku 2015, snad se v dohledné době dočkáme fotbalového stánku, jako je třeba v Polné.

V hokejovém Brodě znovu začínají lidi chodit na fotbal…
Průměr na podzim byl čtyři sta diváků, to už nechodí ani na hokej. Na jaře nás doma čekají atraktivní derby s Velkým Meziříčím, Žďárem, Polnou, Pelhřimovem a Bystřicí, a tak věřím, že i s příznivějším počasím půjdou návštěvy dál nahoru. Navíc týden po sezoně, v sobotu 20. června, zorganizujeme Fotbalovou pouť s hlavním zápasem áčka proti ligovému výběru havlíčkobrodských odchovanců.