Vše začalo na Plzeňském svazu, který je pod vládou kontroverzního místopředsedy FAČRu Romana Berbra. V této sezoně se přidaly Karlovarský a Ústecký kraj a od nového ročníku přibude i Zlínský. Bez problémů běží už i v některých okresních soutěžích Středočeského, Jihočeského, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Vysočina si zatím udržuje odstup.

„V příští sezoně nic takového neplánujeme," ujistil sekretář KFS Vysočina Pavel Pech.

Rezervovaný postoj je vcelku pochopitelný, neboť by došlo ke změně bodového systému, prodloužení zápasů a možná i jiným komplikacím. Aktuální představa je, že by si týmy po uplynutí hrací doby připsaly po bodu, vítěz rozstřelu by pak získal ještě jeden navíc, tedy podobně jako v hokeji.

„Já si myslím, že atraktivitou by mělo být devadesát minut. Fotbal má dlouholetou historii, je to tak zažité, a podle mě by se do pravidel nemělo takhle zasahovat," říká předseda Okresního fotbalového svazu (OFS) Jihlava Jindřich Skočdopole. Podobný názor má i jeho žďárský kolega Jaroslav Beneš. „Výsledek má být dosažen během devadesáti minut. Nějaké pokračování pak zavání turnajovým systémem," tvrdí.

„Možná něco takového k atraktivnosti může vést, ale my si počkáme, až se to někde osvědčí," předesílá za havlíčkobrodský svaz jeho předseda Josef Sojka.

Zastánci novinky se naopak odkazují na diváky. Na krajské i okresní úrovni je totiž k vidění hodně nezáživných, třeba i bezgólových duelů a pokutové kopy jsou podle nich „zárukou alespoň nějaké atraktivity".

„Penalty nejenže přinesou rozuzlení, ale budou na tom to nejzajímavější," podotýká předseda OFS Třebíč Radek Zima. „Jedná se o zatraktivnění fotbalu," souhlasí šéf pelhřimovského OFS Václav Masopust. Ten jako jediný zároveň připustil, že nově vznikající model by se mohl na západě Vysočiny rozjet už od příští sezony. „Touto myšlenkou už jsme se zabývali i na výkonném výboru. Chtěl bych penaltové rozstřely prosadit pro okresní přebor, protože mám pozitivní ohlasy, například od kolínských kolegů, kde to bez problémů funguje. Uvidím, jak se k tomu postaví kluby, až jim to na valné hromadě navrhneme," dodal Masopust.