Velká senzace: Pacov porazil Havlíčkův Brod

Vysočina – Prvomájové kolo krajského přeboru přineslo pořádný poprask. Poslední Pacov doma poprvé vyhrál a odnesl to  suverénní lídr z Havlíčkova Brodu.

2.5.2014

Chotěbořský gólman Petr Vykoukal zasahuje před Rudolfem Nermutem. Foto: Deník/Libor Plíhal

OKŘÍŠKY – M. BUDĚJOVICE 0:0

Domácí začali okresní derby střelou Tůmy, ale jeho pokus gólman Klouda vytáhl na roh. Ve 21. minutě pálil z hranice šestnáctky těsně nad bránu Jančok. Hosté ohrozili brankáře Fialu až ve 34. minutě Veselým, ale jeho střelecký pokus mířil vedle. Okříšky byly v prvním poločase lepší, ale skórovat se jim nepodařilo. Po změně stran se hostitelé snažili zvýšit tlak. V 73. minutě dostal kolmou přihrávku mezi budějovické obránce Jančok, ale jeho střela skončila těsně vedle. Hosté za celé utkání Fialu prakticky neohrozili.

Rozhodčí: Sláma. ŽK: 2:3. Diváci: 180. Okříšky: Fiala – Brabenec, Richter (59. Bastl), I. Večeřa, Jančok, Dočkal, Tůma, Dočekal, Jůza, Dubský, Řezáč. M. Budějovice: Klouda – Novotný, Toman, Busta, Pařízek (81. Svoboda), Kopeček, Kyzlink, Dušek (89. Petr Benda), Škoda, Veselý, Šplíchal. Nejlepší hráči: Jančok, Brabenec – Škoda.

SVĚTLÁ N. S. – JEMNICKO 0:1

Domácí i v kombinované sestavě začali svižně a v úvodu dvakrát zahrozili. Machalovu střelu z přímého kopu vytáhl Kopček na roh, a druhý pokus stejného hráče mířil nad branku. Na druhé straně se do míče zpoza šestnáctky opřel Tobolka a poslal Jemnicko do vedení. Vzápětí mohlo být vyrovnáno, ale po přihrávce Štrose trefil Křikava spojnici. Pak domácí neefektivně dobývali obranu hostů, kteří vsázeli na nebezpečné brejky. Skóre se do poločasu nezměnilo i proto, že Křikakova střela z vápna neměla gólové parametry a Křivánkův pokus zastavil Soukal.

Jemnicko i po změně stran dál hrozilo z rychlých výpadů a Světlá se tlačila za vyrovnáním, ale chyběl jí moment překvapení a finální přihrávka. Tlak domácích umocnila v závěrečné dvacetiminutovce hra na tři útočníky, jenže ze závarů se vyrovnání nezrodilo a v samotném závěru orazítkoval hlavičkující Štros pouze spojnici.

Gól: 7. Tobolka. Rozhodčí: Machač. ŽK: 2:0. Diváci: 150. Poločas 0:1. Světlá n. S.: Soukal – Karel, Pecha, Náděje, Dvořák (54. Muzikář) – Čuřík, Pešek, Vodička (75. Bárta), Machala – Štros, Křikava. Jemnicko: Kopeček – Čurda, Borkovec, Tobolka (70. Axman), Morkus – Tesař, Křivánek, Svoboda (60. Liška, 87. Kopr), J. Kincl – Z. Kincl, Koutný. Nejlepší hráči: Pecha – Tobolka, Kopeček.

NÁMĚŠŤ-VÍCENICE – JAROMĚŘICE 0:2

Domácí začali aktivně a hned v úvodu vyzkoušel Chalupovu pozornost Záviška. Jaroměřický brankář si poté poradil se samostatným únikem Martina Homoly. Ve 14. minutě podnikli brejk hosté, Ošmera našel centrem na přední tyči Neumanna a ten hlavou otevřel skóre. Po dalším protiútoku Destrukce nejprve Ošmerovo zakončení vytáhl Rousek na roh. Ovšem po jeho rozehrání náměšťská obrana zapomněla na Matouška – 0:2. Do přestávky ještě hostitelský tým podržel Rousek, který vychytal Neumanna. Na opačné straně postupoval sám na bránu z úhlu Rubák, ale Chalupu nepřekonal. Náměšť začala druhé dějství náporem, ale několik závarů vyřešil Chalupa. Jaroměřice bránily a spoléhaly na brejky. Šance byly na obou stranách, a když Ošmera dvakrát trefil tyč, skóre se již neměnilo.

Góly: 14. Neumann, 25. Matoušek. Rozhodčí: Šula. ŽK: 2:2. Diváci: 120. Poločas: 0:2. Náměšť-Vícenice: Rousek – Outrata (81. Anna), Buchta, Pernica, Rous – Rubák, Durajka (70. Preisner), J. Homola, M. Homola – Záviška (58. Presl), Kučera. Jaroměřice: Chlaupa – Z. Karásek, Kopeček, Matoušek, Urbánek – Křivánek (89. Melán), Novotný, Hrobař, M. Karásek (65. Stejskal) – Ošmera, Neumann (90. Hutař). Nejlepší hráči: M. Homola – Chalupa, Ošmera.

HUMPOLEC – CHOTĚBOŘ 1:1

Zvěsti o Chotěboři nelhaly. Tým zpod Železných hor se prezentoval dobrou hrou, které ale až na jednu výjimku chyběl gólový efekt. Tou byla výstavní střela Jiřího Hlaváčka už v 6. minutě. Brzy bylo ale vyrovnáno, po pěkné kombinační akci, kterou přizdobila finální přihrávka Dalíka, vyvěsil míč pod břevno Pícha. Ve zbytku zápasu měla více šancí Chotěboř, ale skóre už svou podobu nezměnilo.

Góly: 13. Pícha – 6. Jiří Hlaváček. Rozhodčí: Jílek. ŽK: 3:2. Diváci: 120. Poločas: 1:1. Humpolec: Kříž – Kopic, Pecha, Procházka, Alenka – Málek (46. Prokop), Jeřábek, Kříženecký, Nermut (52. Maršík) – Pícha, Dalík. Chotěboř: Vykoukal – Marek Somerauer, Čáp, Hromádka, R. Odvářka – Pospíšil (65. Bělovský), Martin Somerauer, Koutný, Jiří Hlaváček (79. Šimoňák) – M. Odvářka, Hanousek (56. Dvořák). Nejlepší hráči: Kříž – Jiří Hlaváček, Martin Somerauer.

PACOV – H. BROD 3:1

Pacov se postaral o senzaci, proti lídrovi tabulky podal nejlepší výkon sezony. Už v úvodu trápil favorita, Váňu nejprve vychytal Rezničenko a vzápětí domácí středopolař nastřelilo břevno. Ve 26. minutě se zápas na chvíli dostal do předpokládaných kolejí. Střela Kubáta Basíkovi zaplavala, ten ji jen vyrazil a míč snadno vrátil do sítě Provazník. Pacov ale nešel do kolen a přestávku orámoval góly. Po centru Stejskala srovnal hlavou Kostroun a hned po návratu z kabin se pohotově prosadil Kerouš, když při standardce předskočil stopera. Tlak Havlíčkova Brodu byl jen platonický, domácí byli z brejků nebezpečnější. V 66. minutě po přečíslení tří proti jednomu pojistil vítězství outsidera Kabíček.

Góly: 37. Kostroun, 48. Kerouš, 66. Kabíček – 26. Provazník. Rozhodčí: Tomášek. ŽK: 1:3. Diváci: 120. Poločas: 1:1. Pacov: Basík – Pražák, Kuran (76. Šauer), Vlach, Bártů – Stejskal, Kerouš, Váňa, Kabíček, Kostroun –  Vítámvás (71. Z. Rybčák). H. Brod: Rezničenko – Nechvátal, Novotný, Hejkal, Henek (59. Štědrý) – Kuchta, Vopršal, Pohnětal (75. Svoboda), Kubát – Míča, Provazník. Nejlepší hráči: Kabíček, Basík – Kubát.

PŘIBYSLAV – ŽDÍREC N. D. 0:2

Desátá Přibyslav na svém hřišti přivítala šestý Ždírec nad Doubravou. Hosté potvrdili papírové předpoklady a odvezli si všechny body. Domácí přesto už ve druhé minutě měli velkou šanci, když Krčál z přímého kopu těsně minul. Ždírec mohl v první půli skórovat po rohu a hlavičce Koloucha, jenž z bezprostřední blízkosti minul. Góly tak padaly až po přestávce. Hosté kontrolovali po většinu poločasu hru a v 62. minutě z vápna střelou tyči trefil Novotný. Pojistku pak přidal v závěru Mrázek. Ten z přímého kopu vymetl šibenici.

Góly: 62. Novotný, 85. Mrázek. Rozhodčí: Nejedlý. ŽK: 3:2. ČK: 0:1 (70. Kolouch). Diváci: 300. Poločas: 0:0. Přibyslav: Sybera – Smejkal (70. Marek), Říha, Vopršal, Prokop – Škacha, Vykoukal (78. Kunc), Flekal, Buben (78. R. Musil) – Tomáš, Krčál. Ždírec n. D.: Pometlo – Fikar (88. Dvořák), Votava, Štukhejl, Kysilko – Čalkovský, Mrázek, Kolouch, Pátek – Slavík, (78. Klimeš), Smejkal (24. Novotný). Nejlepší hráči: Vopršal – Štukhejl, Mrázek.

SAPELI POLNÁ – ŽIROVNICE 2:0

Po vlažném začátku, ve kterém byla lepší Žirovnice, se domácí oklepali až šancí Vacka, ale ten netrefil Trepkovu branku. Až dvě minuty před přestávkou byl ve vápně faulován domácí Slezák a Szabó s přehledem proměnil pokutový kop. Ve druhém poločase se už hrálo podle not Sapeli. Přišly šance, které domácí nevyužívali a najednou se začali bát o výsledek. Vysvobození přišlo v 88. minutě z kopačky P. Matějíčka, který upravil na konečných 2:0.

Góly: 43. Szabó (PK), 88. P. Matějíček. Rozhodčí: Dvořáček. ŽK: 1:2. ČK: 0:1 (86. Rozporka). Diváci: 100. Poločas: 1:0. Sapeli Polná: Koubek – Lokvenc, Tržil, Špendlíček, Barák – Slezák, Brnický, Vacek, Szabó (86. J. Matějíček), P. Matějíček – Padrnos (89. Vala). Žirovnice: Trepka – Kuš, Poul, Kubík (55. Rušil), Staněk – Wiener (88. Omasta), Doležal, Grausam, Vilímek – Rozporka, Svoboda. Nejlepší hráči: Špendlíček, P. Matějíček – Wiener.

ČÁSLAVICE-SÁDEK – V. BÍTEŠ 2:3

Domácí mohli jít do vedení v úvodu. Menčík uvolnil Kalaye, který pádil sám na branku, ale jeho pokus na přední tyč Pelán vyrazil. Pak Čáslavičtí zahrávali zkrácený roh, centr ve vápně našel Čermáka, ale ten zakončoval těsně nad. Na druhé straně Pokorného vychytal Roudenský. Ve 22. minutě zachytil chybný odkop ve vápně hostující Valsa – 0:1. Ve 30. minutě hostitelé opět podcenili bránění standardky a Střecha zvýšil. Ve druhém poločase předvedli hráči Bíteše po špatně zahraném rohu Horvátha brejk na jeden dotek a na konci akce stál Rozum. Domácí se poprvé dostali ke slovu v 59. minutě, kdy po samostatném úniku snížil Horváth. Za čtyři minuty zlikvidoval Roudenský penaltu. V 79. minutě se trefil do šibenice Plichta – 2:3. Šanci na vyrovnání zazdil po dorážce Horváthovy střely Kalay.

Góly: 59. Horváth, 79. Plichta – 22. Valsa, 30. Střecha, 51. Rozum. Rozhodčí: Škorpík. ŽK: 2:5. ČK: 0:1 (68. Suchý). Diváci: 150. Poločas: 0:2. Čáslavice-Sádek: Roudenský – Menčík, Zikmund (46. Kopl), Lampíř, Čurda – Sedláček (78. Barák), Plichta, Čermák, Rygl – Horváth, Kalay. V. Bíteš: Pelán – Suchý, Kopáček, Rozum (86. Loup), Valsa (90. Jelínek), Dvořák, Nekuda, Pokorný, Ivančík, Střecha, Škorpík (83. Láznička). Nejlepší hráči: Plichta – Střecha, Nekuda.

16. Pacov                           22  3 3 16 23:54 12

Příští kolo: Jemnicko – M. Budějovice, Ždírec n. D. – Jaroměřice, Chotěboř – V. Bíteš, H. Brod – Žirovnice, Světlá n. S. – Sapeli Polná, Pacov – Čáslavice-Sádek, Humpolec – Náměšť-Vícenice, Přibyslav – Okříšky

2.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.