Vysočina se vrátila z Liberce bez bodu

Liberec – Fotbalisté z Jihlavy začali utkání pod Ještědem slibně, jejich snahu ale torpédovalo zbytečné vyloučení Kopice.

12.8.2013

Přestože jihlavští fotbalisté drželi v Liberci s domácími krok, v oslabení měli těžkou roli, kterou nezvládli. O urputnosti duelu svědčí i souboj Petra Tlustého (vlevo) s Michaelem Rabušicem.Foto: Jaroslav Appeltauer

Zbytečná porážka. Odvážně rozehráli jihlavští fotbalisté další ligové utkání. V Liberci drželi s favoritem krok, pohříchu však jen čtyřicet minut. Poté byl vyloučen stoper Vysočiny Milan Kopic, domácí Slovan přesilovku využil a vyhrál nejtěsnějším poměrem 1:0.

Podle očekávání drželi od začátku duelu míč na svých kopačkách domácí. Ale kombinovali převážně ve středu hrací plochy a před Blažka se prakticky nedostávali. To Jihlava ze své obranné ulity vyrážela do rychlých brejků, ze kterých alespoň částečně i hrozila. Získávala však především rohové kopy, ze kterých nic nevytěžila. Domácí se poprvé odvážili vystřelit až ve 25. minutě, tedy v momentě, když Jihlavané měli na svém kontě už čtyři střelecké pokusy.

Rozhodlo vyloučení

Od tohoto neúspěšného pokusu Kalitvinceva se liberecká hra směrem dopředu zvýraznila a ve vápně před Blažkem začalo být horko. Naštěstí pro hosty si však hráči Slovanu s přesnou koncovkou netykali. Nejlépe to dokumentovala 36. minuta, kdy tutovku Rabušice reflexivně Blažek vykopl, a následně gólman Vysočiny zlikvidoval i dorážku Kalitvinceva.

Větší nápor na nervovou soustavu ale jihlavským trenérům způsobil ve 41. minutě stoper Milan Kopic, který po ostrém zákroku na Šurala viděl červenou kartu. Vysočinu tak čekala dlouhá hra v oslabení.

Liberečtí zahájili druhou část očekávaným tlakem a po zásluze se také dočkali vedoucí branky. V končící hodině hry Šural precizním centrem našel Rybalku, který přesnou hlavičkou poslal míč do patřičného prostoru – 1:0. Odpověď opařené Vysočiny mohla přijít vzápětí. Po brejku ostře centroval míč Jungr, Masopust ho ale ve skluzu minul. Vysočina rozjela během pár dalších chvil ještě několik útočných akcí, ale domácí opět postupně hru ovládli. Dlouho drželi míč na svých kopačkách, díky početní výhodě i výhodnému stavu duelu logicky dopředu ani příliš nespěchali.

Trenér Komňacký postupně posiloval svoji útočnou vozbu. Střídající Přeučil měl také dobrou příležitost srovnat, míč však z přímého volného kopu na hranici šestnáctky poslal pouze do zdi bránících hráčů. To byla také poslední příležitost jihlavských fotbalistů, závěr zápasu si už Liberec zkušeně pohlídal.

Autor: Karel Líbal