Svědčí o tom stovky stromů, které vysázeli a o které se také průběžně starají.

Každý, kdo například prochází zhruba půlkilometrovou alejí ke skalskému hřbitovu, tvořenou pětadevadesáti stromy jedlých kaštanů, by měl vědět, že to byli právě místní hasiči, kteří je tam vysadili.

Pecka se po pecce nevysazuje

„Pokud si dobře vzpomínám, u hřbitova bývala letitá alej třešní,“ řekl Zdeněk Kratochvíl, starosta hasičů ve Skále. „Byly to už staré a nemocné stromy, a proto jsme se rozhodli, že je vykácíme a nahradíme novými. Místní znalci nás ale upozornili, že po pecce se pecka nevysazuje, třešně proto nahradily jedlé kaštany,“ dodal Kratochvíl.

K vysazení jedlých kaštanů ve Skále nedošlo nedávno, ale už v roce 1983. Sazenice tehdy dovezli ze školky v Pardubicích. Alej dnes tvoří krásné, zdravé a košaté stromy, které každoročně rodí plody, které většina z nás zná jen jako upečenou pochoutku prodávanou na bulvárech velkoměst.

„Stromy rodí každý rok a zájem je také o jejich květy. V loňském roce tady byli, samozřejmě po předcházející dohodě se starostou Věže, sběrači farmaceutické firmy a květy sbírali na výrobu léčiv,“ poznamenal Kratochvíl. Alej jedlých kaštanů občas navštíví nenechavci a tu a tam se nějaký strom ztratí. Jindy zase sazenice nevzejdou. Hasiči je proto průběžně dosazují. „Letos na podzim, v době vegetačního klidu, bychom chtěli alej prořezat, už to bude zkrátka potřeba,“ upozornil Kratochvíl.

Jedlé kaštany ve Skále, a to i mimo zmiňovanou alej, rostly i v minulosti. Tamní klima jim vyhovuje.

Více než sto let

Sbor dobrovolných hasičů působí ve Skále už více než sto let. Z doby vlastních začátků je také stále funkční ruční koněspřežná stříkačka, kterou si dnešní hasiči, ve sboru jich je dvaatřicet, bedlivě střeží a opatrují ji doslova jako oko v hlavě.

Není bez zajímavosti, že ve Skále mají i historickou motorovou stříkačku, tak zvanou ebertku. „Byla tady proto, že jako jediná dostříkla až na vrchol zdejší kostelní věže,“ vysvětlil Kratochvíl.

Ebertka na rozdíl od zmíněné ruční stříkačky však funkční není. „Co ale není, může být,“ uzavřel Kratochvíl, starosta hasičů ve Skále.