VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší oheň hoří pod kotlem polní kuchyně

Havlíčkova Borová - Základní kámen našeho ústředního hasičského domu, mimochodem prvního českého mrakodrapu, byl do Prahy v roce 1926 dopraven z rodného městyse Karla Havlíčka Borovského.

13.8.2009 1
SDÍLEJ:

Sbor byl založen v roce 1887, ale prapor, který v rukou drží strojník Lukáš Kopecký, vlastní teprve od roku 2007.Foto: Ivo Havlík

V průvodním, kaligraficky psaném dopise, jehož zvětšená kopie dnes zdobí klubovnu nové zbrojnice borovských hasičů, se píše: „Kámen je z kopce vévodícího celému kraji přibyslavskému. Na kopci kostelík opěvaný našim Karlem Havlíčkem. Pod ním rodné místo jeho. V dálce rýsuje se nešťastné místo úmrtí Jana Žižky. Přejeme, by kámen ten byl úhelným kamenem našeho domu, v němž by Havlíčkovy zásady a neohroženost Žižkova byly domovem na prospěch českého lidu.”

Odkud byl památný kámen vylomen, dnes nikdo neví, pamětníci vymřeli. Ale hasičské hnutí v Borové žije.

Sbor kvůli mimořádné poloze obce k požárům a jiným tragédiím nestartuje často, ale zato udává tón společenskému životu.

„Hojně navštěvované jsou naše plesy, letos přišlo 360 lidí, a to Borová nemá tisícovku obyvatel,” počítá strojník, šestadvacetiletý Lukáš Kopecký. „Vyčistili jsme Borovou od starého železa svozem 26 tun kovového šrotu a na obou přibyslavských Pyrocarech naše polní kuchyně patřila k nejvyhledávanějším. Už teď se připravujeme na 5. září, to se u nás bude slavit 720. výročí první písemné zmínky o Borové, sjedou se rodáci a my jsme na svá bedra opět vzali celou starost o dobré jídlo a pití, není to žádná maličkost,” poznamenává Kopecký.

Náročnější údržba

A jak se mají věci ryze hasičské? Zbrojnice je nová, ale auto v garáži je staré - liazka s cisternou už dýchá 29 let. O to náročnější je údržba. Radek Málek dostal ve zbrojnici byt a než se po alarmu hasiči seběhnou, otevře vrata a nastartuje.

Může se vyjet hned, protože borovští hasiči namontovali rozvod vzduchu, aby jejich požární automobil byl pořád pod tlakem. V dramatech se počítá každá minuta. Koupeny nedávno byly čtyři zásahové obleky a patnáct členů výjezdové jednotky čeká na nové boty.

Ivo Havlík

13.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení