Proč tak dlouhé zpoždění? Vysvětlení dává hasičská kronika. „Příčinou bylo, že velkostatek měl vlastní stříkačku a majitel Otto Mettal dal svolení k tomu, že v případě požáru v obci se může použít. Po velkém požáru 2. ledna 1905 v panském dvoře rozhodlo obecní zastupitelstvo na své schůzi 14. ledna 1905 hasičský sbor založit. K požáru totiž byla dovezena stříkačka, ale chyběla organizovaná jednotka, která by s ní uměla zacházet a proti ohni úspěšně zasáhnout.”

Na obecním úřadě se tehdy na výzvu přihlásilo prvních 17 mužů a „rukoudáním se zavázali službě hasičské se věnovati,“ tvrdí kronikář.

Jakým „rukoudáním” sbor funguje dnes, není známo, ale jisté je, že dobrovolným hasičem je každý pátý občan Rozsochatce a sedmatřicetiletý starosta nejpočetnějšího spolku ve vsi Karel Pazderka a třicetiletý velitel Michal Dobrovolný se mohou na všechny členy spolehnout.

Ukázala to i sobotní soutěž v požárním útoku o pohár starosty obce Václava Havelky. Domácí nejen závodili v několika sestavách, včetně šedesátiletých veteránů, ale v mušketýrském duchu „jeden za všechny a všichni za jednoho” se starali, aby závod šel jako po drátkách.

Přispěla k tomu také ochotně zapůjčená cisternová automobilová stříkačka ze stanice profesionálních hasičů v Chotěboři.

Na zcela zaplněném hřišti, které beze všeho půjčili fotbalisté místního Sokola, se objevily i emoce, ale rivalitu převážila hasičská pospolitost.

Ivo Havlík