Od obce obdrželi pamětní stuhu i historicky první prapor. „Součástí oslav, kterých se kromě hasičů z Kojetína, vedení obce a dalších hostů zúčastnili i hasiči z okolí, bylo nejen předání praporu, ale také jeho žehnání,“ řekl člen Sboru dobrovolných hasičů v Kojetíně Josef Meloun a dodal, že hasiči ze sousedních obcí přijeli také se svými prapory. „Bylo to velmi působivé a dodalo to sváteční atmosféře ten správný rozměr,“ pochvaloval si Meloun a připomněl, že toho dne nechyběla ani soutěž v požárním útoku.

Vyšší mobilita jednotky

Sborový prapor ale není jedinou novinkou, kterou se hasiči v Kojetíně mohou letos pochlubit. Jejich strojový park rozšířil vůz Avia 30. „Nejde o nové auto, ale je v dobrém technickém stavu. A co je nejdůležitější, zvýší mobilitu naší jednotky,“ pokračoval Meloun a poznamenal, že doposud měl sbor k dispozici dvě stříkačky typu PPS 12.

V Kojetíně, kde v současné době žije asi 160 obyvatel, se k hasičům hlásí více než 70 lidí. Aktivních je asi šest desítek, z toho pak 20 žáků a dorostenců. A právě ti letos udělali starším členům sboru velkou radost.

„Tomáš Novák a Petr Venc uspěli v krajském kole individuální hasičské soutěže a postoupili na dorostenecké mistrovství republiky. A ani tam se neztratili. Tomáš byl sedmý a Petr třináctý,“ konstatoval Meloun. Dobré výsledky zaznamenali na okresní úrovni v soutěži družstev i žáci, kterým se věnují Miroslav Tichý ml. a Ondřej Plesl.

Hasiči v Kojetíně mají dobré zázemí. Kromě zbrojnice disponují i klubovnou, kterou si svépomocí upravili v přízemí školy. Pravidelně tam dochází hlavně hasičský potěr. „Děti se tam zabaví na internetu, v knihovně, najdou tam i hry,“ podotkl Meloun.

Stejně jako v jiných obcích, také v Kojetíně stojí hasiči za mnoha akcemi. Pořádají bály a zábavy, nechybí například ani kácení máje. A na to, aby budoucí generace věděly, co tam jak a kdy hasiči zařídili, dohlíží pečlivě dlouholetý kronikář sboru Jiří Polívka.