Tehdy se rozhořel dům čp. 46, vítr plameny zavál na fabriku, panský dvůr, školu, kostel a faru. Půl Herálce lehlo popelem. Jenže obecní vozy, žebříky a lejty občané užívali i mimo oheň a v účetní knize se pořád dokola opakovaly položky na opravy.

Neslavně dopadla i první mosazná stříkačka. V roce 1834 ji zaplatila obec, ale brzy se ztratila, nezmizela u lidu obecného, ale u šlechty na zámku! A do třetice - šest plechových stříkaček sice nikdo neukradl, ale sežrala je rez.

Větší pořádek nastal až po založení hasičského sboru 1. dubna 1884. Z data lze vyčíst, že organizovaný spolek v Herálci funguje jedno a čtvrt století.
Jubileum bylo řádně vzpomenuto pod pět let starým praporem, byť oslavě nepřálo počasí a zmokla. Dnes se obecní samospráva a hasičský sbor ruku v ruce starají, aby požární technika byla řádně udržována a měla své místo pod střechou.

Musejí stavět po etapách

Zbrojnice však byla malá, vždyť základy má v hasičském skladišti postaveném pod zámkem v roce 1906. „Uvolnili jsme dost velké finanční prostředky na přístavbu a rekonstrukci zbrojnice, musíme ji však stavět po etapách, protože současně budujeme vodovod za 7 milionu korun,” vysvětluje starosta obce Jiří Ulrich, člen hasičského sboru v Koječíně (v obvodu obce hasiči jsou ještě v Pavlově a Zdislavicích-Dubí, „vymřeli” jen v Mikulášovicích a Kamenici).
Ve větší zbrojnici bude místo především pro mobilní techniku a nové středisko civilní ochrany.

Ve skladu budou uloženy deky, teplé kabáty, várnice na horký čaj a další věci pro případ mimořádné události, jakou např. byla největší hromadná havárie na českých dálnicích.

„Pokud by se cokoli podobného stalo, postaráme se o týlové zajištění postižených lidí, přispěcháme s teplým oblečením, přikrývkama, horkým čajem,” vysvětlují poslání střediska civilní ochrany starosta sboru Ladislav Janoušek a velitel Josef Hloušek.

Ivo Havlík