Nikoli náhodou i patrioti Pohledu prázdnému prostoru mezi zámkem, hospodářskými budovami zaniklého kláštera a křižovatkou silnic na Havlíčkův Brod, Přibyslav a Dlouhou Ves říkají Kosovo.

Ale první vlaštovka rekultivace demolicemi vyprázdněného území právě přilétla. Ruinu bývalé sušárny zemědělských plodin obec přestavěla na novou hasičskou zbrojnici. Starosta sboru Jiří Farka, místostarosta Milan Novotný, zástupce velitele Aleš Hospodka a Jiří Tecl, který má na starosti mládež, pamatují přesně, kdy se začalo stavět - 6. dubna 2007.

Zprvu se vlastně víc bouralo, ze staré sušičky byl ponechán jenom skelet, a dnes by nikdo neuvěřil jak velkou proměnu proti původní podobě prodělal.

Stavěli i nečlenové sboru

„Do dnešního dne jsme tady odpracovali 4060 hodin, pomoci se stavbou nám chodili lidé, kteří nejsou členy sboru, byl by jich dlouhý seznam,” řekl Deníku v neděli odpoledne Milan Novotný.

A Jiří Farka si přál, aby v novinách vyšla fotografie zbrojnice s malými hasiči. Nezní jako fráze jeho přísaha, že starší hasiči tuhle zbrojnici stavěli pro novou generaci. Všechno uvnitř voní novotou, v kuchyňce se ještě první kafe nevařilo.

Klubovná má k sezení u stolů 60 židlí. Tak velký a kulturní prostor pro spolkový život se v Pohledu nenajde. Proto se v pondělí v hasičské zbrojnici poprvé v historii konalo veřejné zasedání zastupitelstva obce.

Příští rok tomu bude 130 let, co v Pohledu povstal sbor dobrovolných hasičů. V roce 1880 ho založili občané německé národnosti a sbor proto brzy přestoupil z české župy se sídlem v Německém Brodě do nově utvořené německé župy v Jihlavě.

Velitelem byl velkostatkář Bauer a předsedou starosta obce Neubauer, tak hezky se to rýmovalo. Oslavy jubilea proběhnou už před novou zbrojnicí, stará je v havarijním stavu, dožívá u pohledské křižovatky a bude zbourána.

Ivo Havlík