Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohledské Kosovo mění tvář, má novou zbrojnici

Pohled - Náves obce nevypadá utěšeně, obraz spíše jako po válce.

3.12.2009
SDÍLEJ:

Historický snímek - fotografickou premiéru před novou zbrojnicí v Pohledu měla v neděli odpoledne drobotina. Fotografie se zrodila na zvláštní přání starosty sboru Jiřího Farky (v horní řadě první zleva).Foto: Ivo Havlík

Nikoli náhodou i patrioti Pohledu prázdnému prostoru mezi zámkem, hospodářskými budovami zaniklého kláštera a křižovatkou silnic na Havlíčkův Brod, Přibyslav a Dlouhou Ves říkají Kosovo.

Ale první vlaštovka rekultivace demolicemi vyprázdněného území právě přilétla. Ruinu bývalé sušárny zemědělských plodin obec přestavěla na novou hasičskou zbrojnici. Starosta sboru Jiří Farka, místostarosta Milan Novotný, zástupce velitele Aleš Hospodka a Jiří Tecl, který má na starosti mládež, pamatují přesně, kdy se začalo stavět - 6. dubna 2007.

Zprvu se vlastně víc bouralo, ze staré sušičky byl ponechán jenom skelet, a dnes by nikdo neuvěřil jak velkou proměnu proti původní podobě prodělal.

Stavěli i nečlenové sboru

„Do dnešního dne jsme tady odpracovali 4060 hodin, pomoci se stavbou nám chodili lidé, kteří nejsou členy sboru, byl by jich dlouhý seznam,” řekl Deníku v neděli odpoledne Milan Novotný.

A Jiří Farka si přál, aby v novinách vyšla fotografie zbrojnice s malými hasiči. Nezní jako fráze jeho přísaha, že starší hasiči tuhle zbrojnici stavěli pro novou generaci. Všechno uvnitř voní novotou, v kuchyňce se ještě první kafe nevařilo.

Klubovná má k sezení u stolů 60 židlí. Tak velký a kulturní prostor pro spolkový život se v Pohledu nenajde. Proto se v pondělí v hasičské zbrojnici poprvé v historii konalo veřejné zasedání zastupitelstva obce.

Příští rok tomu bude 130 let, co v Pohledu povstal sbor dobrovolných hasičů. V roce 1880 ho založili občané německé národnosti a sbor proto brzy přestoupil z české župy se sídlem v Německém Brodě do nově utvořené německé župy v Jihlavě.

Velitelem byl velkostatkář Bauer a předsedou starosta obce Neubauer, tak hezky se to rýmovalo. Oslavy jubilea proběhnou už před novou zbrojnicí, stará je v havarijním stavu, dožívá u pohledské křižovatky a bude zbourána.

Ivo Havlík

3.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Jiří Kajínek.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

Havlíčkův Brod - První voličkou byla v pátek ve 14 hodin v Havlíčkově Brodě v budově ZŠ V Sadech učitelka na penzi Alena Slavíková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení