Příspěvek slibuje město Přibyslav. Zatím se ale peníze pro hasiče v rozpočtu nenašly. „Podle informací z přibyslavské radnice nejsou na rekonstrukci hasičárny peníze, ale celá záležitost se vleče už dva roky,“ říká velitel sboru Jan Pejzl. Hasiči z Dobré nejsou s postojem radnice vůči rekonstrukci spokojeni. Stará hasičárna v centru obce je už stará a nevyhovuje.

Chybí prostory

„Hasiči z Dobré získali do vlastnictví nové vozidlo Jeep, ale nemáme ho kde garážovat. Do staré hasičárny se nevejde. Garážujeme ho u kolegů v Přibyslavi. Hasiči získali i několik zásahových obleků. Musíme je ale mít doma, protože ve staré hasičárně by chytili z neustálého vlhka plíseň,“ připomíná starosta sboru Stanislav Hospodka. Hasičský sbor v Dobré má v současné době 67 členů, před více než rokem k dospělým přibylo 26 dětí, které se aktivně a s úspěchem účastní hasičských soutěží. Bohužel právě tito mladí hasiči nemají v současné době v Dobré odpovídající zázemí.

„Nemají se kde scházet. Vlhká hasičárna je nevhodná. Kam vedoucí s dětmi mají jít? Do hospody?“ ptá se velitel sboru. Obec Dobrá měla jakousi mládežnickou klubovnu. Tu ale město Přibyslav prodalo soukromníkovi, který ji chtěl zbourat a rozšířit tím vlastní pozemek. V současné době ale budova stojí na svém místě dál. Je uzavřená, chátrá, soukromý majitel ji nezboural ani neopravil. Zato hasiči jsou prakticky „bezprizorní.“ Podle starosty sboru Hospodky a velitele Pejzla uvažovali hasiči nejdřív o stavbě společenské budovy v místním kulturním areálu, ale pak se rozhodli, že bude vhodnějším řešením zrekonstruovat starou hasičárnu.

Dalo by se ušetřit

Ve spodní části by byly garáže s technikou, nahoře hasičská klubovna. „Plán a rozpočet na celou stavbu existuje. Stavba by vyšla asi na 1,6 milionu korun. Celý hasičský sbor by se ale na stavebních pracích podílel. Tím bychom tak asi 400 tisíc korun městu ušetřili,“ uvažuje velitel sboru Pejzl.

Jenže přibyslavská radnice hasičům vstříc zatím nevyšla. „Podle vedení radnice na to nejsou peníze. Do rozpočtu jsme se prý nevešli. Město si prý ale bude brát nějaký úvěr a z něho by nám mohlo na stavbu přispět. Jenže o tom budou teprve hlasovat zastupitelé, snad na nás něco zbude. Je to zvláštní. Město Přibyslav plánuje několik nákladných investic, třeba stavbu cyklostezky za miliony a pro dobrovolné hasiče nejsou peníze,“ podivuje se vedení doberského sboru.

Podle starosty města Přibyslav Jana Štefáčka radnice v Přibyslavi na doberské hasiče nezapomněla, ale najít potřebné investice není jednoduchá věc.

Únor napoví

„Zatím nevíme, jak se nám podaří uspět v získávání dotací na naše projekty. Proto o výdajích z rozpočtu bude hlasovat zastupitelstvo koncem února,“ říká starosta a připomíná: „Pro Dobrou jsme už měli v rozpočtu v roce 2008 asi 800 tisíc korun. Měl se za ně rekonstruovat společenský areál. Osadní výbor v Dobré od akce ustoupil. Peníze jsme proto použili jinde,“ vysvětluje starosta.