To hasičské jednotky z Ledče, Světlé, Havlíčkova Brodu a Jihlavy právě opouštěly stanice, aby se připojily k nácviku likvidace ropné havárie na řece Sázavě.

O rozruch se ještě před příjezdem hasičů postarala skupinka vodáků. „To je asi nějaký výcvik…,“ ozval se odhad. „Deset let tady nikdo nejezdil… Brnkněte tam, ať zastaví provoz na řece!“ byly podniknuty patřičné kroky.

Pár minut minut po zmklnutí sirény se k Sázavě přiřítila houkající hasičská auta. A pak už to šlo ráz na ráz. Zatímco část hasičů sestavovala z trubek a fólií nádrže na znečištěnou vodu, jejich kolegové dopravili k řece člun, aby mohli natáhnout sorbčního hada a pak nornou stěnu.

„Zde loď, jak mě slyšíte? Příjem,“ přenášela vysílačka z druhého břehu. „Dotáhněte hada co nejvíc k vám, ať je napnutej,“ dirigoval plavce přes vysílačku velitel úseku. Jmenovaný plaz se poslušně našponoval přes koryto, na řadě byla norná stěna.

Zajímavé divadlo mezitím přilákalo řadu diváků, kteří ho sledovali i fotografovali z obou břehů Sázavy. Za úporného řevu generátoru začala do připravených nádrží proudit kalná říční voda. „Ještě máme dát deset cenťáků!“ snažil se jeden z hasičů překřičet generátor. Další hasiči mezitím sítí lovili z řeky do připraveného sudu alespoň spadané listí.

Za hodinu od vyhlášení poplachu dorazil do Ledče z Jihlavy speciální kontejner obsahující vybavení pro likvidaci ropných havárií, jediný svého druhu v kraji Vysočina. Před hasiči stál další úkol – postavit kus po proudu další nornou stěnu.

„To je váš karas? Já myslel, že máte bolena a ne karase,“ zajímal se během sestavování norné stěny jeden z hasičů o člun svých kolegů. „Se tam neutopte na tom člunu!“ neslo se nad řekou. „Máš lidí dost ne?“ neodpustil si další ze zasahujících hasičů pošťouchnutí. „Tohle jsou kapacity,“ ocenil své podřízené s úsměvem velitel.

Tentokrát se ale norné stěně na hladinu Sázavy nechtělo. „Musíte táhnout!“ dostávala dvojice hasičů ve člunu instrukce. Když konečně dorazili ke břehu, museli se pro změnu bojovat s převislými větvemi, člun se při tom nebezpečně rozhoupal. Na pomoc jim nakonec přispěchala posádka prvního člunu. Norná stěna byla konečně na místě.

Pro hasiče nejsou podobná taktická cvičení ničím výjimečným. „Taková cvičení pořádáme každý rok. Pro norné stěny je potřeba hlavně vytipovat vhodný úsek, kde je klidná hladina a dají se natáhnout,“ informoval velitel stanice v Ledči nad Sázavou Vítězslav Hess, který cvičení řídil.

Zuzana Klementová